6 دلیل که پس از غذا خوردن مدام احساس خستگی می کنید!

غذا

غذا

قرار است یک وعده غذایی به بدن شما انرژی روزانه برساند. به همین دلیل وقتی کاملاً برعکس عمل می کند کمی گیج کننده است و در عوض شما را بی حال و خواب می کند.
احساس خستگی بعد از غذا خوردن کاملاً رایج است و دلایل زیادی وجود دارد که باعث می شود غذای شما برعکس سوخت عمل کند. اولین؟ هضم یک وعده غذایی کار زیادی است.
متخصصان رژیم غذایی در بنیاد ملی کلیه در ایلینوی می گوید: “اگر به آن فکر کنید ، بدن ما یک کارخانه روغن کاری شده است.” “این به نوعی مانند این عمل می کند: غذا وارد می شود و شروع به کار با یک تسمه نقاله می کند.

دستگاه های مختلفی برای تجزیه غذا ، بسته بندی آن برای اهداف خاص و ارسال آن به مکانهایی که به بدن شما کمک می کند تا به کار خود ادامه دهد ، کار می کنند. بدیهی است که این انرژی زیادی را می گیرد ، که می تواند کسی احساس خستگی کند. “

علاوه بر این ، انسولین – هورمونی که توسط لوزالمعده شما ساخته می شود و قند خون شما را کنترل می کند – تأثیر زیادی بر سطح انرژی شما بعد از خوردن غذا دارد. وقتی پایین می آیید ، سطح انسولین افزایش می یابد تا مطمئن شوید که سطح قند خون در جایی که باید باشد ، است. “وقتی این کار انجام شود ، سطح انسولین کاهش می یابد ، که می تواند احساس خستگی در افراد ایجاد کند. این یک روند طبیعی است و خواب آلودگی نباید به مدت طولانی ادامه یابد. “

برای جلوگیری از آن افت بعد از غذا ، پیشنهاد می شود که ترکیبی از کربوهیدرات های پیچیده ، چربی های سالم و پروتئین بدون چربی را در هر وعده غذایی بگنجانید و غذاهایی را انتخاب کنید که دارای چربی های اشباع کم ، فیبر زیاد و فرآوری کم باشند.

هر روز بدن خود را حرکت دهید ، هر شب حداقل هفت ساعت بخوابید و هیدراته بمانید همچنین شما را تا زمان خواب ادامه می دهد.
هنوز بعد از غذا خوردن احساس خستگی می کنید و می پرسید چرا؟ پیش رو ، شش دلیل که شما ممکن است بعد از ناهار خسته می شوید را لحاظ میکنید.

1. وعده غذایی شما سرشار از چربی و کربوهیدرات است.
غذاهای راحت خوشمزه هستند ، اما اگر سرشار از چربی و کربوهیدرات باشند غالباً می توانند احساس خستگی را در شما ایجاد کند. هورمون کوله سیستوکینین (CCK) که از روده کوچک ترشح می شود ، اغلب مقصر در اینجا است که منجر به خستگی می شود.
متخصصان رژیم غذایی می گوید: “اگر شما یک برش پیتزا پنیر بخورید ، که معمولاً غذایی با چربی و کالری بیشتر است ، CCK آزاد می شود و به بدن کمک می کند تا پروتئین و چربی موجود در آن را بشکند.”

“برخی تحقیقات نشان داده است که بین افزایش CCK پس از خوردن یک وعده غذایی پرچرب و احساس خواب آلودگی چند ساعته وجود دارد.”
هنگام صرف غذا بر روی غذاهایی که باعث افزایش التهاب می شوند ، مانند گوشت قرمز یا شیرینی های شیرین ، بدن می تواند سیتوکین ها را آزاد کند (عواملی که به سلول های ایمنی بدن کمک می کنند تا با یکدیگر ارتباط برقرار کنند) مانند اینترلوکین 1 (IL-1).
“تحقیقات نشان داده است که سطح بالاتر IL-1 بعد از غذا با خواب آلودگی بعد از غذا ارتباط دارد.”

غذا

2. هورمون های خاصی از بدن خارج می شوند.
“هنگامی که غذاهای غنی از تریپتوفان در وعده های غذایی به ویژه با غذاهای غنی از کربوهیدرات به مقدار زیاد خورده می شوند ، ممکن است متوجه شوید که چند ساعت پس از غذا خوردن احساس خستگی می کنید ،که میخواهید چرت بزنید!
تریپتوفان اغلب در بوقلمون ، مرغ ، شیر ، نان ، شکلات ، کنسرو ماهی تن ، پنیر چدار ، بادام زمینی ، جو دوسر و غیره یافت می شود. اسید آمینه ضروری به بدن شما کمک می کند تا هورمون های ایجاد کننده آرامش ، سروتونین و ملاتونین را ایجاد کند.

به همین دلیل ، حتی به عنوان درمانی برای اختلالات خواب ، مانند بی خوابی ، مورد تحقیق قرار گرفته است.
3. یا یک ناهار خیلی بزرگ خوردید.
گاهی اوقات ، احساس خستگی بعد از غذا خوردن بیشتر به مقدار خوردن شما مربوط است به جای آنچه که می خورید. دلیل آن ساده است: “هرچه وعده غذایی بزرگتر باشد ، انرژی بیشتری برای تجزیه بدن لازم است.” پس از صرف تمام این انرژی می تواند منجر به خستگی شود ، بنابراین سعی کنید اگر در بین وعده های غذایی، اندازه سهم خود را کاهش دهید و به یک میان وعده با پروتئین بالا دست پیدا کنید.

4-آلرژی غذایی کامل می تواند مقصر باشد.
عدم تحمل غذایی ، یا حتی آلرژی غذایی کامل ، اغلب با علائم ناراحتی دستگاه گوارش مانند گرفتگی معده یا اسهال همراه است.
به عنوان مثال ، اگر شما حساسیت به گلوتن یا بیماری سلیاک مبتلا باشید ، “ممکن است بعد از خوردن غذاهای حاوی گلوتن احساس خستگی کنید زیرا می تواند باعث واکنش آلرژیک شود”.

این می تواند توانایی بدن شما را در تأمین سوخت مناسب خود از طریق مواد غذایی مصرفی محدود کرده و منجر به خستگی شود.

5. اعتیاد شما به کافئین لطفی برای شما ایجاد نمی کند.
اثرات تحریک کننده کافئین به طور معمول دارای دو نیمه عمر است (مدت زمانی که بدن شما برای از بین بردن نیمی از کافئین نیاز دارد) سه تا پنج ساعت پس از آنکه آن را حل می کنید ، این بدان معنی است که احساس قهوه 8 صبح خود رادارید. زمان ناهار را دور بزنید. بنابراین ، احساس خستگی ممکن است به آنچه در وعده ناهار می خورید کمتر باشد و بیشتر به زمان اولین فنجان قهوه خود در صبح مربوط باشد.

6. ممکن است یک بیماری زمینه ای داشته باشید.
اگر همه گزینه های دیگر را رد کرده اید و بعد از غذا خوردن هنوز دائماً خسته هستید ، ممکن است وقت آن باشد که با پزشک خود صحبت کنید تا ببینید آیا یک بیماری زمینه ای می تواند علائم شما را تحریک کند یا خیر.
متخصصان رژیم غذایی می گوید: کسی ممکن است احساس خستگی کند در صورتی که مشکلی در اختلال در جذب مواد مغذی از غذا ایجاد کند ، مانند کم خونی. علاوه بر این ، عدم تعادل هورمونی ، حساسیت به انسولین یا سندرم ایدیوپاتیک پس از غذا (IPS) می تواند ارزش بررسی را داشته باشد.

دلایل بسیاری دیگری وجود دارد که ممکن است در هر نقطه از روز احساس خستگی کنید ، بنابراین اگر متوجه شدید همیشه خسته هستید ، قرار ملاقات با دکتر مربوطه بگذارید تا اطمینان حاصل کنید که تمام نشانگرهای سلامتی شما در جایی هستند که باید باشند.

غذا

Total
0
Shares
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Previous Post

گوشی مجهز به پهپاد دوربین دار!

Next Post

شرکت تیک تاک هوش مصنوعی خود را در اختیار سایر شرکت‌ها خواهد گذاشت!

Related Posts