10 مزیت برتر ورزش منظم (قسمت اول)

ورزش منظم

ورزش منظم چه مزیت‌هایی به دنبال دارد؟

ورزش منظم

ورزش به‌عنوان هر حرکتی که باعث تحریک عضلات و کالری سوزی بدن شما باشد، تعریف می‌شود. انواع مختلفی از فعالیت‌های بدنی از جمله شنا، دویدن، آهسته دویدن، پیاده‌روی، رقص و غیره وجود دارد. ثابت شده که فعال بودن از نظر جسمی و روحی فواید زیادی برای سلامتی داشته، حتی ممکن است به طول عمر شما نیز بیفزاید.

 

در این مقاله 10 مزیت ورزش منظم را برایتان شرح می‌دهیم که ثابت می‌کند فعالیت‌های بدنی برای بدن و مغز شما بسیار مفید است.

 

1- می‌تواند احساس خوشبختی به شما بدهد

مطالعات نشان ‌داده‌ ورزش باعث بهبود روحیه و اعتماد به نفس، همچنین کاهش احساس افسردگی، اضطراب و استرس می‌شود. ورزش منظم در قسمت‌هایی از مغز تغییراتی ایجاد می‌کند که استرس و اضطراب را تنظیم می‌کنند. همچنین می‌تواند باعث افزایش حساسیت مغزی برای هورمون‌های سروتونین شود که احساس افسردگی را تسکین می‌دهد.

علاوه بر این، ورزش می‌تواند تولید اندورفین را افزایش دهد که شناخته شده برای ایجاد احساسات مثبت و کاهش درک درد است.

همچنین، تحقیقات نشان داده که ورزش علائم را در افرادی که از اضطراب رنج می‌برند، کاهش می‌دهد. این امر می‌تواند به آنها کمک کند تا از وضعیت روحی خود آگاهی بیشتری داشته و حواس‌پرتی و استرس را نیز کنترل کنند.

جالب اینجاست که میزان شدت تمرینات شما اهمیتی ندارد. چرا که خلق‌وخوی شما می‌تواند از ورزش، بدون توجه به شدت فعالیت بدنی، بهره‌مند شود.

ورزش منظم

در حقیقت، یک مطالعه روی 24 زن مبتلا به افسردگی نشان داده است که ورزش با هر شدت به طور قابل‌توجهی احساس افسردگی را کاهش می‌دهد. تأثیرات ورزش بر روحیه بسیار قدرتمند است به‌طوری‌که انتخاب ورزش حتی در دوره‌های کوتاه‌مدت تفاوت ایجاد می‌کند.

محققی از 26 زن و مرد سالم که به طور معمول به طور منظم ورزش می‌کردند، خواست که به مدت دوهفته ورزش را ادامه دهند یا آن را متوقف کنند. کسانی که ورزش را متوقف کردند، افزایش خلق‌وخوی منفی را تجربه کردند.

خلاصه:

ورزش منظم می‌تواند روحیه شما را بهبود بخشد و احساس اضطراب و افسردگی را کاهش دهد.

 

2- می‌تواند به کاهش وزن کمک کند

بیشتر مطالعات نشان داده‌اند که عدم تحرک، عامل اصلی در افزایش وزن و چاقی است. برای درک تأثیر ورزش در کاهش وزن، درک رابطه بین ورزش و مصرف انرژی مهم است.

ورزش منظم

بدن شما انرژی خود را به سه روش مصرف می‌کند:

  • هضم غذا
  • ورزش
  • عملکردهای بدن مانند ضربان قلب و تنفس.

هنگام رژیم، کاهش کالری دریافتی میزان متابولیسم شما را کاهش می‌دهد و این باعث کاهش وزن می‌شود و برعکس، ثابت شده است که ورزش منظم میزان متابولیسم شما را افزایش داده که این باعث سوزاندن کالری بیشتر و کاهش وزن می‌شود.

علاوه بر آن، مطالعات نشان داده است که ترکیب ورزش‌های هوازی با تمرینات مقاومتی می‌تواند ازدست‌دادن چربی و حفظ توده عضلانی را به حداکثر برساند که برای جلوگیری از کاهش وزن ضروری است.

خلاصه:

ورزش برای حمایت از متابولیسم سریع و سوزاندن کالری بیشتر در روز بسیار مهم است. همچنین به شما در حفظ توده عضلانی و کاهش وزن کمک می‌کند.

 

3- برای عضلات و استخوان‌های شما مفید است

ورزش در ساخت و حفظ قدرت عضلات و استخوان‌ها نقشی اساسی دارد. فعالیت جسمی مانند وزنه‌برداری می‌تواند عضله‌سازی را هنگامی‌که با دریافت پروتئین کافی همراه است، تحریک کند.

ورزش به آزادسازی هورمون‌هایی کمک می‌کند که توانایی عضلات شما را در جذب اسیدهای آمینه تقویت می‌کنند. این مورد به آنها کمک می‌کند تا رشد کنند و ضعف و تحلیل رفتن آنها کاهش یابد.

با افزایش سن، بدن افراد به ازدست‌دادن توده و عملکرد عضلانی خود متمایل می‌شود که می‌تواند منجر به آسیب‌پذیری بیشتر و ناتوانی شود. تمرین فعالیت بدنی منظم برای کاهش ازدست‌دادن عضلات و حفظ قدرت با افزایش سن ضروری است.

همچنین، ورزش علاوه بر کمک به جلوگیری از پوکی‌استخوان در سنین بالاتر، به ایجاد تراکم استخوان کمک می‌کند.

جالب‌ توجه است که ورزش‌های دارای تأثیر بالا، مانند ژیمناستیک یا دویدن، یا ورزش‌های دارای تأثیر عجیب‌وغریب، مانند فوتبال و بسکتبال، تراکم استخوان بیشتری را نسبت به ورزش‌های بدون ضربه مانند شنا و دوچرخه‌سواری تقویت می‌کنند.

خلاصه:

فعالیت بدنی به شما در ساخت عضلات و استخوان‌های قوی کمک می‌کند. همچنین امکان جلوگیری از پوکی‌استخوان به کمک آن وجود دارد.

 

4- می‌تواند سطح انرژی شما را افزایش دهد

ورزش می‌تواند یک تقویت‌کننده واقعی انرژی، برای افراد سالم و همچنین کسانی که از بیماری‌های مختلف رنج می‌برند باشد. یک مطالعه نشان داده که شش هفته ورزش منظم باعث کاهش احساس خستگی در 36 فرد سالمی شد که خستگی مداوم را گزارش کرده بودند.

ورزش منظم

علاوه بر این، ورزش می‌تواند به میزان قابل‌توجهی سطح انرژی را برای افرادی که از سندرم خستگی مزمن (CFS) و سایر بیماری‌های جدی رنج می‌برند، افزایش دهد. در حقیقت، به نظر می‌رسد فعالیت بدنی برای درمان CFS نسبت به سایر روش‌های درمانی، مؤثرتر است.

همچنین، تحقیقات نشان داده که ورزش باعث افزایش سطح انرژی در افرادی می‌شود که از بیماری‌های پیش‌رونده مانند سرطان،

HIV/AIDS و مولتیپل اسکلروزیس رنج می‌برند.

خلاصه:

ورزش منظم می‌تواند سطح انرژی شما را افزایش دهد. این مسئله حتی در افرادی که خستگی مداوم دارند و از بیماری‌های جدی رنج می‌برند نیز صادق است.

 

5- می‌تواند خطر ابتلا به بیماری مزمن را کاهش دهد

کمبود فعالیت بدنی منظم دلیل اصلی بیماری مزمن است. تحقیقات نشان‌ داده ‌که ورزش منظم باعث بهبود حساسیت به انسولین، سلامت قلب و عروق و ترکیب بدن می‌شود، اما فشارخون و سطح چربی خون را کاهش می‌دهد.

در مقابل، عدم ورزش منظم (حتی در کوتاه‌مدت) می‌تواند منجر به افزایش قابل‌توجهی در چربی شکم شود که خطر ابتلا به دیابت نوع 2، بیماری‌های قلبی و مرگ زودرس را افزایش می‌دهد؛ بنابراین، فعالیت بدنی روزانه برای کاهش چربی شکم و کاهش خطر ابتلا به این بیماری‌ها توصیه می‌شود.

خلاصه:

ورزش منظم روزانه برای حفظ تناسب‌اندام و کاهش خطر بیماری‌های مزمن ضروری است.

برای مطالعه 5 مورد مهم دیگر در بخش بعدی مقاله با ما همراه باشید.

 

 

منبع:

healthline

Total
0
Shares
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Previous Post
پادکست چیست

پادکست چیست؟

Next Post

دورکاری از گذشته تا آینده

Related Posts