اسپانسری پادکست

اینجا درباره‌ی انتخاب اسپانسر برای پادکست صحبت نمی‌کنم، فقط از تجربه‌ی خودم درباره‌ی اسپانسری پادکست به عنوان پادکست‌ساز حرف می‌زنم. و به پنج سوال مشخص جواب می‌دم و چند نکته هم آخرش می‌گم. این مطلب رو قبلا در وبلاگ پادکست چنل‌بی منتشر کرده بودم الان با تغییراتی توی ویرگول می‌ذارم. اگر موضوعاتی که اینجا مطرح می‌شه برای شما جالبه پیشنهاد می‌کنم متن کامل پست رو اینجا ببینین.
سوال‌هایی که توی این متن بهشون جواب می‌دم این‌ها هستن:

۱- متن تیزر چطور نوشته می‌شود؟

۲- محتوای تیزر تبلیغاتی رو چطور انتخاب کنیم؟

۳- مدت زمان تیزر چقدر باید باشد؟

۴- هزینه اسپانسرشیپ چطور محاسبه می‌شود؟

۵- قرارداد اسپانسرشیپ را برای چند اپیزود ببندیم؟

۵.۵- چند نکته‌ی پایانی

مسیر انتخاب اسپانسر
مسیر انتخاب اسپانسر

۱- متن تیزر چطور نوشته می‌شود؟

ما متن تیزرهای پادکست‌های چنل‌بی و بی‌پلاس را خودمان می‌نویسیم. البته بر اساس پیشنهادهای اولیه‌ی آگهی‌دهنده. این هم یکی از آن چیزهایی است که به تجربه یاد گرفته‌ایم. چون حاصل نهایی کار باید همخوان و هماهنگ با بقیه‌ی پادکست باشد بهتر است که از اول با قلم و بیان یکسان نوشته شود. این‌طوری شخصی‌ بودن پیام هم رعایت خواهد شد. متن نهایی معمولاً حاصل چند مرحله رفت و برگشت است. نسخه‌ی صوتی تیزر هم قبل از اینکه در پادکست پخش شود به تأیید آگهی‌دهنده می‌رسد.

۲- محتوای تیزر تبلیغاتی رو چطور انتخاب کنیم؟

خیلی خوب است که تیزر داستان جذابی تعریف کند، مخصوصاً اگر این داستان کوتاه چیزی باشد مطابق سلیقه‌ی شنونده‌ی آن پادکست خاص. منظور از داستان هم اینجا لزوماً قصه‌ای با آغاز و اوج و پایان نیست. حرف این است که تیزر باید مثل خود پادکست با شنونده ارتباط شخصی برقرار کند. تیزر تبلیغاتی کاوه‌نگار در لوگوس باید با تیزر کاوه‌نگار در چنل‌بی فرق کند. چون حتی اگر هر دو یک محصول را معرفی کنند، شنونده‌های این دو پادکست از میزبانشان انتظار لحن‌های متفاوتی دارند.

۳- مدت زمان تیزر چقدر باید باشد؟

خوب نیست که دست شنونده‌ی پادکست به پریدن از روی تبلیغات پادکست عادت کند. به عنوان یک قاعده‌ی کلی من فکر می‌کنم تیزر هر چه کوتاه‌تر باشد بهتر است. اما نوشتن تیزر کوتاه موثر که سفارش‌دهنده را هم راضی کند معمولاً کار راحتی نیست. برای همین تیزر پادکست باید جذاب باشد و تا حد ممکن کوتاه. به نظر من تیزر پادکست باید زیر یک و نیم دقیقه و ترجیحاً کوتاه‌تر از یک دقیقه باشد.

۴- هزینه‌ی اسپانسرشیپ پادکست چطور حساب می‌شود؟

برای محاسبه‌ی هزینه‌ی تبلیغات در پادکست قیمت ثابتی وجود ندارد ولی مرسوم‌ترین روش برای حساب کردن تعرفه فرمول CPM است. Cost per Mil هزینه‌ای است که اسپانسر باید به ازای هر هزار دانلود بپردازد. تا جایی که من خبر دارم عدد پایه‌ی CPM برای پادکست‌های فارسی در سال ۹۸ بین ۵۰ تا ۳۰۰ هزار تومان است. مثلاً هزینه‌ی هر تیزر در هر اپیزود پادکستی که ده هزار دانلود دارد با CPM دویست هزار تومانی می‌شود دو میلیون تومان.

۱۰*۲۰۰،۰۰۰= ۲،۰۰۰,۰۰۰

نکته‌ی مهم البته اینجا در محاسبه‌ی تعداد دانلود است. به عنوان پایه‌ی محاسبات این‌ چنینی من فقط از آمار میزبان‌های حرفه‌ای پادکست که با پروتکل IAB سازگار باشند استفاده می‌کنم. یعنی آمار دانلودهای پادکست در میزبان‌های حرفه‌ای مثل Blubrry و Libsyn.

۵- قرارداد اسپانسر شیپ را برای چند اپیزود ببندیم؟

پیشنهاد من این است که چه پادکست‌ساز هستید چه می‌خواهید اسپانسر پادکست شوید حداقل به سه اپیزود فکر کنید. تیزری که در یک اپیزود پخش شود خیلی کم شنیده خواهد شد و نمی‌تواند اثرگذار شود. معمولاً هر چقدر هم که فاصله‌ی تولید اپیزودها منظم‌تر و کمتر باشد اثرگذاری تبلیغ بیشتر می‌شود.

از آن طرف خوب است که قرار اول برای بیش از سه اپیزود هم گذاشته نشود. چون نه شما به عنوان پادکست ساز از واکنش شنونده‌هایتان به اسم اسپانسر با خبرید نه اسپانسر از اثرگذاری تبلیغش در پادکست شما. من به تجربه فهمیده‌ام که حداقل دفعاتی که لازم است اسم برند یا محصولی در پادکست تکرار شود سه اپیزود است و بهترین نتیجه‌ هم معمولاً وقتی به دست می‌آید که شنونده اسم و تبلیغ اسپانسر را در حداقل شش اپیزود بشنود. همین الان سعی کنین چند تا از اسپانسرهای چنل‌بی یا بی‌پلاس را به خاطر بی‌آورین، حدس می‌زنم اسم‌هایی که به ذهنتان آمده‌اند حداقل اسپانسر شش اپیزود بوده‌اند.

۵.۵- چند نکته‌ی پایانی

این نکته‌ها زیر هیچ کدام از عنوان‌های فرعی این پست جا نشدند. اگر پادکست‌ساز هستید و در حال اسپانسر گرفتن پیشنهاد می‌کنم به این چند نکته فکر کنید.

  • هیچکس بهتر از شما شنونده‌های پادکستتان را نمی‌شناسد. اگر فکر می‌کنید شنونده‌هایتان چیزی را نخواهند پسندید ولی اسپانسر روی بودن آن چیز در تیزر اصرار می‌کند به احتمال زیاد حق با شماست و اینجا جایی است که باید بایستید و به شناخت خودتان اعتماد کنید. از دست دادن اسپانسر بد است. اما بدتر از آن از دست دادن شنونده‌ها و اعتمادشان است.
  • پادکست‌سازی بازی بلند مدت است. کاری کنید که در همه‌ی مراحل مطمئن باشید دارید بیش از تعهدات به اسپانسر سرویس می‌دهید. من معمولاً رقم اسپانسرشیپ را بر اساس ۶۰٪ تعداد شنونده‌های پادکست اعلام می‌کنم. اینطوری مطمئنم که در بدترین حالت هم اسپانسر من بیشتر از تعهدی که داشته‌ام بهره خواهد برد.
  • تا وقتی که شما پادکست بسازید و مخاطبتان زیاد شود اسپانسرهای اپیزودهای قبلی شما هم از پیشرفتتان بهره‌مند خواهند شد. چون بخشی از شنونده‌های جدید، اپیزودهای قدیمی را هم می‌شنوند. کاوه‌نگار اولین اسپانسر چنل‌بی بود. از دو سال پیش تا حالا هر‌کس پادکست سریالی سیلک رود را شنیده باشد حداقل چند بار در معرض تیزر کاوه‌نگار قرار گرفته. در حالی که اگر کاوه‌نگار می‌خواست امروز اسپانسر چنل‌بی بشود باید خیلی بیشتر هزینه می‌کرد.
  • نکته‌ی آخر فاصله‌گذاری بین محتوای اصلی و تبلیغاتی است. البته این نکته را به عنوان پیشنهاد و ترجیح کاملاً شخصی برای حفظ اعتماد مخاطب فرض کنید.

من تعرفه و شرایط اسپانسرشیپ پادکست‌های چنل‌بی و بی‌پلاس را با توجه به این ملاحظات تعریف می‌کنم. به نظرم اسپانسری که ارزش و اثر تبلیغ در پادکست را بداند متوجه می‌شود که این شرایط منصفانه و معقول است. اسپانسری هم که این شرایط را نپذیرد به احتمال زیاد شریک مناسبی برای شما نیست.

نویسنده: علی بندری