کوچینگ برای چه کسانی مناسب است؟

کوچینگ

پشاید کلمه کوچینگ به گوش تان آشنا باشد، اما معنا و مفهوم دقیق آن را ندانید.

کوچینگ (Coaching) یک رابطه پشتیبانی دو طرفه بین کوچ (مربی) و مراجع (مراجعه کننده به کوچ) است.

درواقع کوچینگ، مکالمه یا گفتگویی است که فرد یا افراد را برای رسیدن به ایده‌آل خودشان توانمند می سازد.

 شخصی که از زندگی چیزی بیشتر از رفع نیاز های روزانه می‌خواهد

بیشتر آدم ها به زندگی معمولی خودشان عادت کرده‌اند و در حد رفع نیازهای روزانه شان تلاش می کنند.

اینکه نیازهایی مثل خوراک و پوشاک و … ضروری هستند کاملا صحیح است؛ اما بعضی از اشخاص به رفع نیازهای عادی روزانه راضی نیستند و دائما میل به رشد و پیشرفت دارند.برای این افراد استفاده از کوچینگ بسیار موثر است چون بر روی بهبود و توسعه رفتار و شخصیت افراد تمرکز می‌کند.

 شخصی که اهداف مشخصی در زندگی اش دارد

برای این افراد، که کاملا می‌دانند از زندگی چه چیزی می خواهند کوچ مانند یک سرعت دهنده برای رسیدن به آن هدف مشخص عمل می کند. برای همین خوب است که این افراد از کوچینگ استفاده کنند.

 شخصی که انعطاف پذیر باشد

منظور از انعطاف پذیری، انعطاف پذیر بودن ذهن است. اینطور که، شخص اگر نقصی در خود یا کارش می بیند سریعا آن را قبول کرده و برای اصلاح آن تلاش کند.

کوچینگ

 شخصی که میل به تاثیرگذاری دارد

به زبان ساده یعنی فردی که دوست دارد موثر باشد. یکی از اهداف اصلی کوچینگ این است که به فرد یاد بدهد تاثیرگذار باشد و این زمانی ممکن می شود که خود فرد میل به این کار داشته باشد.

اگر فرد فقط خودش را ببیند و جامعه برایش اهمیتی نداشته باشد، کوچینگ برایش مناسب نیست. وقتی انسان بتواند روی جامعه تاثیرات مثبت بگذارد مطمئنا به خودش احساس خوبی خواهد داشت.

شخصی که اهل مطالعه و یادگیری است

مطالعه و یادگیری دو عنصر مهم در کوچینگ هستند.حتما دیده اید افرادی که کتاب زیاد می‌خوانند در هر سنی باشند کاملا منطقی عمل می‌کنند. در جلسات کوچینگ حتما کتاب های معتبر بررسی و به کار گرفته می‌شوند.

شخصی که در زندگی اش مشکلاتی دارد

مشکلات در زندگی همه ی ما وجود دارند. مشکلاتی از قبیل:

  • ترس از شروع کار
  • کمبود مالی
  • ترس از ازدواج
  • روابط ناموفق
  • و…

اما حتما شنیده اید که می گویند اگر مشکلی تو را از پا در نیاورد، حتما قوی ترت می کند.

کوچینگ

شخصی که از تغییر نمی‌ترسد

احتمالا شما هم افراد زیادی را دیده‌اید که دائما از زندگی و شرایط فعلی خود ناراحت هستند و خود را قربانی سرنوشت می‌دانند؛ اما حاضر نیستند کمی تغییر برای زندگی بهتر را بپذیرند. آدم‌ها گاهی تنها چیزی که دارند امید به تغییر است. از آنجاییکه کوچینگ هیچ محدودیتی ندارد تغییر می تواند راه را برای رسیدن به خواسته هموارتر کند.

شخصی که برای خودش ارزش قائل است

افرادی که برای خودشان ارزش قائل باشند قطعا دیگران را هم ارزشمند می دانند؛ از این جهت ارزش قائل شدن شخص برای خودش با خودشیفتگی تفاوت زیادی دارد. انسان خودشیفته حاضر است از حق دیگران برای منافع خودش کم کند.اما کسی که خودش را ارزشمند می داند در انتخاب دوست، کتاب ، جایگاه و … دقت به خرج می دهد تا وقتش تلف نشود.

 ابتدا کوچ باید به مراجع خود کمک کند تا به خودشناسی برسد سپس به مراجع کمک می‌کند تا درک کند چه چیزی می‌خواهد، کجا قرار دارد و میخواهد به کجا برسد. فاصله ی بین این دو را با کمک کوچ می پیماید.

منبع

Total
0
Shares
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Previous Post

اپل ضخامت و برآمدگی دوربین آیفون ۱۳ و ۱۳ پرو را افزایش می‌دهد

Next Post
کارخانه نوآوری

چرا باید کارخانه نوآوری ایجاد شود؟ 

Related Posts