چگونه یک کوچ شویم؟

کوچ

اگر می خواهید حرفه خود را به عنوان یک کوچ آغاز کنید، به تحصیلات دانشگاهی و آکادمیک خاصی نیاز ندارید. بسته به شهری که در آن زندگی می کنید، ممکن است به مدرک یا گواهی خاصی هم نیاز نداشته باشید. با این حال کوچ های حرفه‌ای و مجرب به این درک رسیده اند که برای موفق شدن در این حرفه باید مهارت‌هایی را یاد گرفته و تمرین کنند.

کوچ‌ها برای کسب دانش و تخصص کافی در این رشته راه‌های متفاوتی را بر می‌گزینند. در برنامه‌ها و دوره‌های متنوع تربیت کوچ شرکت می کنند. شاید هم تصمیم بگیرند در رشته‌هایی همچون روانشناسی، توسعه سازمانی یا مشاوره، تحصیل کرده و مدارک لازم را بگیرند. برای رشد سریعتر در زمینه کوچینگ نیاز دارید در دوره ها و رویدادهای تخصصی کوچینگ شرکت کنید و تجربیات ارزشمند کسب کنید.

شاید کسب مجوزهای لازم برای آغاز کردن حرفه‌تان به عنوان یک کوچ لازم و ضروری باشد. در این صورت باید با شرکت کردن در دوره های آموزش کوچ این مجوزها را به دست آورید. گاهاً چنین مجوزهایی ضروری و لازم هستند. به علاوه اعتبار و صلاحیت شما را در نظر مخاطبین و مراجعین تان دو چندان می کند تا آن‌ها بتوانند راحت تر به شما اعتماد کنند.

چرا که برای دریافت چنین مجوزهایی می بایست استانداردهایی را رعایت کرده، از یک سری اصول اخلاقی پیروی کنید و به سطح نسبتاً بالایی از دانش و مهارت برسید. این مجوزها می توانند ملی یا بین المللی باشند.

کوچ

کوچ شغلی

با توجه به این که مشاغل در مقایسه با گذشته بسیار متفاوت و متنوع تر شده‌اند، مشاوره و کوچینگ شغلی با محوریت برندینگ شخصی نیز با سرعت بالایی در حال رشد و پیشرفت است و شاهد ظهور حیطه های تخصصی کاملاً جدید در این رشته بوده ایم که از آن میان می‌توان به کوچینگ بازنشستگی، کوچینگ تغییر شغل و کوچینگ زندگی اشاره داشت.

کوچ رهبری (Leadership Coaching)
کوچینگ رهبری یک رشته کاملاً حرفه ای و تخصصی است لذا کوچ می بایست دانش، تخصص و تجربه قابل توجهی در زمینه رهبری سازمانی یا سایر مسئولیت های حرفه ای و تخصصی مرتبط با آن را دارا باشد. شاید کوچ های رهبری کسب و کار در زمینه مدیریت منابع انسانی، هدایت یک کسب و کار یا روانشناسی سابقه درخشانی داشته باشند اما برای تبدیل شدن به کوچ رهبری کسب و کار باید تخصص ها و مهارت های لازم را کسب کنند.
اغلب کوچ های رهبری کسب و کار یا مدیران ارشد مهارت کوچینگی خود را به ابزارهایی از قبیل تست هوش و روانشناسی، ارزیابی رهبری، مشاوره های سازمانی، مدیریت تغییر یا سایر خدمات تخصصی مورد نیاز در آموزش و توسعه مجهز کنند.

کوچ سلامت و تندرستی

کوچینگ سلامت و تندرستی، یکی دیگر از حیطه های کوچینگ حرفه ای می باشد که با سرعت در حال رشد و توسعه است، گرچه این شاخه از کوچینگ برای بسیاری از مردم جدید و نامأنوس است. مؤسسات کوچینگی طراز اول دوره ها و برنامه های بسیار خوبی را طراحی کرده و کوچینگ سلامت و تندرستی را به لیست خدمات خود افزوده اند.

کسانی که در حرفه پرستاری، مشاوره، خدمات اجتماعی، یوگا، تغذیه و سلامت و سایر رشته های مرتبط با سلامت و تندرستی سابقه فعالیت داشته یا دارند، به این نتیجه می رسند که کسب مهارت های کوچینگی کمک بسیاری به اثر بخش شدن و موفقیت هرچه بیشتر خدماتشان می کند و می توانند سلامت و تندرستی مراجعین خود را به طرز چشمگیری بهبود بخشد.

کوچ سلامت و تندرستی به افراد کمک می کند تا طیف وسیعی از مشکلات مرتبط با سلامت و تندرستی را شناسایی و برطرف کنند. مشکلاتی از قبیل چاقی، مدیریت استرس، اعتیاد و ترک آن، مدیریت دیابت، افسردگی و تناسب اندام.

کوچ

ظهور روانشناسی مثبت به عنوان یک تکنیک کوچینگی

در بیست سال گذشته شاهد تغییری چشمگیر و بنیادین در علم روانشناسی و ایجاد یک تعادل و توازن مجدد در این رشته بوده ایم؛ در روانشناسی مثبت دیگر به این کاری نداریم که فرد چه مشکلی دارد، در عوض یک رویکرد مثبت در پیش گرفته و بر روی توانمندی ها و نقاط قوت فرد تمرکز می کنیم تا رشد و پیشرفت و عملکرد بهینه فرد را رقم بزنیم.

ظهور روانشناسی مثبت و تحقیقاتی که در این زمینه صورت گرفته، تأثیر و کارآیی کوچینگ مثبت را نشان می دهد و یک منبع عظیم و سرشار برای بنا کردن پایه های یک شغل فراهم می آورد. محبوبیت روانشناسی مثبت بر روی خدمات کوچینگ در هر رشته و زمینه ای تأثیر گذاشته که از آن میان می توان به کوچینگ سلامت و تندرستی، کوچینگ شغلی و کوچینگ رهبری اشاره داشت.

 

منبع

Total
0
Shares
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Previous Post

قیمت جهانی مواد غذایی به بالاترین سطح ۶ ساله افزایش یافت

Next Post

نکات مهم آرایش در روزهای بارانی

Related Posts