هنگامی که در محیط کار احساس خنگی کردید، این 12 نکته را به‌ خاطر بیاورید

احساس
Frustrated and overworked businessman burying his head uner a laptop computer asking for help

احساس حماقت یا ضعیف‌بودن در محیط کار کاملا طبیعی است. در چنین شرایطی، فرد خودش را با سایر همکارانش مقایسه می‌کند یا نسبت به مهارت و ارزش خود برای شرکت موردنظر شک و تردید پیدا می‌کند؛ با وجود این، اگر این احساس، در آن فرد اضطراب ایجاد کند، بهره وری او کاهش پیدا می‌کند و اعتمادبه‌نفسش از بین خواهد رفت. در چنین شرایطی، بسیار مهم است که قادر باشید روحیات خود را بازیابی کنید و عملکرد خود را بهبود بخشید.

در همین راستا، در ادامه ۱۲ نکته را ارائه می‌دهیم که هنگامی که در محل کارتان احساس حماقت می‌کنید، می‌توانید آنها را به خاطر بیاورید. با درنظرگرفتن چنین نکاتی، می‌توانید احساسات منفی را در محل کار از بین ببرید و با آرامش و اعتمادبه‌نفس بیشتری به فعالیت خود ادامه دهید.

۱. همه گاهی احساس ضعیف‌بودن می‌کنند

همه افراد در برخی مقاطع زمانی احساساتی شبیه به شما داشته‌اند؛ به‌عبارت دیگر، همه انسان‌ها نقص‌های خاص خودشان را دارند و گاهی احساس ناامنی می‌کنند و فکر می‌کنند چنین مشکلاتی فقط برای آن‌ها پیش می‌آید.

در حالی که بهتر است بدانید که حتی مدیر شرکت شما و به‌احتمال زیاد بیل گیتس نیز در مقاطعی از زندگی حرفه‌ای خود، احساساتی مانند ضعیف‌بودن، ناتوانی و سایر هیجانات منفی مشابه را تجربه کرده‌اند؛ علاوه بر این، به‌ یاد داشته باشید که همواره افراد دیگری در محیط کار هستند که خودشان را ضعیف‌تر از سایر همکارانشان می‌دانند؛ شما باید سعی کنید تا با آنها در ارتباط باشید و احساسات خود را با همدیگر به‌اشتراک بگذارید.

۲. به خودتان سخت نگیرید

شما بزرگ‌ترین منتقد خودتان هستید و به‌احتمال زیاد، احساساتی مانند ناامنی، ناتوانی و افکار منفی، بیشتر از سرزنش خودتان و احساسات منفی‌ای که درون‌تان وجود دارند، سرچشمه می‌گیرند؛ به‌بیان دیگر، سرزنش‌کردن خودتان هنگامی که فشار زیادی برای رسیدن به هدف احساس می‌کنید، می‌تواند استرس‌تان را افزایش دهد و اعتماد‌‌به‌نفس‌تان را از بین ببرد؛ در این شرایط،‌ باید سعی کنید که احساسات مثبت را به‌جای هرگونه افکار منفی جایگزین کنید؛ برای مثال، هنگامی که در ارائه گزارشی اشتباه می‌کنید یا بازخوردی منفی از مشتریان دریافت می‌کنید، باید بکوشید تا خودتان را زیاد سرزنش نکنید؛ در عوض، مهربانی با خود را تمرین کنید، به خودتان سخت نگیرید و روی یادگیری از اشتباهات‌تان تمرکز کنید.

۳. به نقاط قوت خودتان بیشتر توجه کنید

یکی از تمرین‌های مهربانی با خودتان این است که بیشتر به نقاط قوت خود توجه داشته باشید؛ با این حال، هنگامی که احساس حماقت می‌کنید، غیرممکن است که از شک و تردید نسبت به توانایی‌هایتان خودداری کنید؛ اما بسیار مهم است که در این شرایط اعتمادبه‌نفس خود را از دست ندهید. همان طور که در مجله Harvard Business Review اشاره شده است، سندروم ایمپاستر (Imposter Syndrome)، سندرومی است که در آن هر فرد با وجود موفقیت مشهود در هر زمینه‌ای،‌ باز هم احساس بی‌کفایتی می‌کند و مهارت های نرم و سخت خود را باور ندارد.

هنگامی که احساس ناتوانی و تردید در مورد توانایی‌هایتان را دارید، لیستی از نقاط قوت و موفقیت‌های خود تهیه کنید؛ همچنین بازخوردهای مثبتی را به خاطر بیاورید که تا به حال از مدیر یا همکاران‌تان دریافت کرده‌اید؛ علاوه بر این‌ها، برای یادآوری و اطمینان از ارزش‌های خود، می‌توانید یکی از کارهای ارزشمندتان را در محل کار مرور کنید.

۴. همه افراد اشتباه می‌کنند

هنگامی که در محل کارتان اشتباهی را مرتکب می‌شوید، به‌عنوان یک فرد دارنده رفتار حرفه ای، ممکن است که بیش از هر زمان دیگری اعتمادبه‌نفس‌تان کاهش یابد. در این مواقع احساس می‌کنید که تنها فردی هستید که چنین شکستی را تجربه کرده‌اید؛ با وجود این، بهتر است به ‌خاطر داشته باشید که موفق‌ترین افراد جهان نیز در طول مسیر حرفه‌ای خود اشتباهاتی را مرتکب شده‌اند.

در حقیقت، شکست‌های بسیار استیو جابز، موجب شده‌اند که او اکنون به یکی از موفق‌ترین افراد جهان در حوزه کاری خود تبدیل شود؛ به همین دلیل، برای اینکه احساسات منفی خودتان را کاهش دهید، باید درک کنید که هیچ‌کس کامل نیست و یک اشتباه، ارزش شما را در شرکت از بین نخواهد برد؛ همچنین همه افراد، شکست را تجربه می‌کنند و یاد می‌گیرند که چگونه بر آن غلبه کنند.

۵. شکست، شما را قوی‌تر می‌کند

اوپرا وینفری (Oprah Winfrey) معتقد است که: «شکست، آغاز دیگری برای موفقیت است.» بنابراین هنگامی که در محل کار مرتکب اشتباهی می‌شوید، آن را به‌عنوان فرصتی برای یادگیری تلقی کنید و از تجربیات حاصل از چنین اشتباهاتی استفاده کنید برای اینکه عملکردتان را بهبود بخشید. بر همین اساس به‌جای سخت‌گیری و سرزنش‌کردن خودتان، نیمه پر لیوان را ببینید و از این فرصت برای رشدتان استفاده کنید.

ممکن است هنگامی که اشتباهاتی را مرتکب می‌شوید، احساس کنید که فرد کاملا احمقی هستید؛ اشتباهاتی مانند فراموش‌کردن ارسال ایمیلی مهم، خراب‌کردن ارائه در میان همکاران و مدیرتان یا شکست‌هایی از این دست؛ اما یادگیری از این اشتباهات که به‌عنوان درسی برای رفع نقاط ضعف شما محسوب می‌شوند، می‌تواند روشی باشد برای اینکه عملکرد خود را بهبود بخشید، اعتمادبه‌نفس خود را تقویت و موفقیت‌تان را تضمین کنید.

۶. همیشه جای پیشرفت وجود دارد

هنگامی که در مقایسه با سایر همکاران‌تان، احساس ناتوانی دارید، به‌یاد داشته باشید که همیشه می‌توانید پیشرفت کنید؛ بنابراین از اشتباهات‌تان عبور کنید و با سرزنش خودتان احساسات منفی را در وجودتان تشدید نکنید؛ در عوض، اشتباهاتتان را اصلاح کنید.

مسئولیت این فرایند یادگیری را با نوشتن لیستی از نقاط ضعفتان شروع کنید که به بهبود نیاز دارند و روش‌های عملی برای انجام این کارها را یادداشت کنید. ممکن است نقاط ضعف شما به مهارت ارتباطی، کار تیمی یا حل مسئله مربوط باشند؛ با این حال، اگر نمی‌دانید که در چه حوزه‌هایی به پیشرفت نیاز دارید، می‌توانید با مدیر یا همکارانتان صحبت کنید تا با نقاط ضعف احتمالی خودتان آشنا شوید و همچنین ایده‌های بهتری را در این زمینه کسب کنید.

۷. چیزی به‌عنوان کمال مطلق وجود ندارد

فشار و اضطراب کمال‌گرایی نیز می‌تواند احساس حماقت شما را در محیط کار تشدید کند؛ برای مثال، ممکن است شما از تحت‌تأثیر قراردادن مدیرتان ناامید شوید؛ مشتاق باشید که جایگاه شغلی خودتان را ارتقا دهید یا انتظار داشته باشید که مدیر یا سرپرستتان، گزارشی عالی درباره عملکرد شما ارائه دهند؛ با این حال، هنگامی که برای رسیدن به چنین موفقیت‌هایی، احساس ناتوانی می‌کنید، ناامید می‌شوید.

در حالی که باید توجه داشته باشید که تلاش برای رسیدن به کمال مطلق در همه‌چیز، صرفا اتلاف وقت محسوب می‌شود. در حقیقت، کامل‌بودن در هر زمینه‌ای، امری بسیار باورنکردنی به شمار می‌آید؛ بنابراین باید بپذیرید که ممکن است نتوانید در هر جنبه‌ای از شغل خود به کمال برسید و این اصلا و ابدا بد نیست.

احساس

۸. استرس برایتان خوب نیست

نگران نباشید که پیگیری ایمیلی مهمی را فراموش کرده‌اید. از اینکه موفق نشده‌اید که در ارائه خودتان، نظر مخاطبانتان را جلب کنید، ناامید نشوید. به‌ خاطر داشته باشید که استرس در رابطه با مسائل کاری برایتان مفید نیست و می‌تواند به فرسودگی شغلی شما منجر شود.

در حقیقت، هنگامی که خودتان را با افکار منفی خسته می‌کنید یا پیوسته از عملکرد شغلی خود ناراضی هستید، فشارهای روحی و روانی زیادی را بر سلامتی خود وارد می‌کنید؛ بنابراین باید بکوشید تا احساس مثبت خود را حفظ کنید و هرگونه استرس کاری را در وجودتان از بین ببرید.

۹. شما بی‌دلیل استخدام نشده‌اید

هنگامی که از عملکرد شغلی خودتان ناامید می‌شوید، خیلی راحت می‌توانید سوءتفاهم‌هایی مانند «مدیرم ازم متنفر میشه» یا «من به‌اندازه کافی خوب نیستم» را در خودتان تشدید کنید؛ با این حال، لحظه‌ای که سرزنش و توهین کردن به خودتان را آغاز می‌کنید، به ‌یاد داشته باشید که دلیلی برای استخدام شما وجود داشته است.

به‌بیان دیگر، نباید فراموش کنید که مدیر شرکت، به‌خاطر مهارت و توانایی‌های بی‌نظیری که دارید، شما را برای جایگاه شغلی مربوطه انتخاب کرده است؛ همچنین شما هنوز هم در این جایگاه مشغول به کار هستید، چراکه ارزش زیادی را برای شرکتتان به ارمغان می‌آورید؛ بنابراین هرچقدر هم اشتباهتان بزرگ باشد، همیشه ارزش خود را به ‌خاطر بسپارید.

۱۰. دستاوردهای زندگی شما، می‌توانند انرژی موردنیازتان را تأمین کنند

هنگامی که در محل کارتان احساس شکست و ناامیدی می‌کنید،‌ به سایر موفقیت‌هایی که در زندگی داشته‌اید و خوشحالتان می‌کنند، فکر کنید. شاید فکرکردن به سربلندی کودکانتان، کسب نتایجی عالی در ورزش یا مواردی از این دست، احساسات مثبت را در وجودتان تقویت کنند.

به این ترتیب، فکر کنید تا چه حدی در زندگی موفق بوده‌اید، به چه جاهایی رسیده‌اید و با چه چالش‌هایی روبه‌رو شده‌اید که اکنون همه این‌ها شما را به فرد قوی‌تری تبدیل کرده‌اند. پس از یادآوری جنبه‌های مثبت زندگی خود، احساس بهتری پیدا می‌کنید؛ سپس می‌توانید در محیط کار نیز به نگرش مثبتی برسید.

۱۱. شما تنها نیستید

مواقعی که در محیط کار احساس حماقت می‌کنید، بدانید که تنها نیستید. همکاران زیادی در اطرافتان هستند که می‌توانید از آنها انگیزه بگیرید. همان طور که پیش‌تر اشاره کردیم، ممکن است که گروهی از همکارانتان احساساتی مشابه شما داشته باشند یا قبلا با چنین احساساتی مواجه شده‌ باشند؛ بنابراین از اشتراک‌گذاری احساساتتان با آنها نترسید.

در این مورد با همکار، دوست یا اعضای خانواده‌ خود صحبت کنید و به آن‌ها توضیح دهید که به چه دلیلی احساس ناامنی می‌کنید. در چنین شرایطی، اطرافیان کمکتان می‌کنند تا ارزش خود را بشناسید و متوجه شوید که همه این احساسات منفی، فقط در ذهنتان بوده‌اند و خودتان آن‌ها را تشدید کرده‌اید.

۱۲. مقایسه‌کردن خود با دیگران، هیچ فایده‌ای ندارد

همان طور که در تمام بخش‌های این مقاله بیان کردیم، مقایسه‌کردن خودتان با دیگران، نه‌تنها هیچ فایده‌ای ندارد، بلکه اعتمادبه‌نفس شما را نیز از بین می‌برد؛ بنابراین سعی کنید که خودتان را با همکارانتان مقایسه نکنید. شاید به اعتمادبه‌نفس یا مهارت‌های خاص همکار خود حسادت کنید، اما باید به ‌یاد داشته باشید که هر فردی ویژگی‌های منحصربه‌فرد خودش را دارد؛ شما نیز خصوصیات و توانایی‌های خوبی دارید که منحصر به خودتان هستند.

همچنین شاید در برخی زمینه‌های خاص، عملکردی عالی داشته باشید که دیگر همکاران‌تان به‌اندازه شما در آنها موفق نباشند؛ علاوه بر این‌ها، بهتر است بدانید که به‌عنوان کارکنان یک شرکت، هرکدام از افراد در پیشبرد اهداف سازمان، نقش منحصربه‌فرد خود را ایفا می‌کنند؛ پس نیازی نیست که خودتان را با دیگران مقایسه کنید. این موضوع به عزت‌نفس و بهره‌وری شما در محیط کار آسیب خواهد زد.

جمع‌بندی

همه افراد در طول زندگی و در محیط کار لحظات خوب و بدی دارند؛ بر همین اساس باید بدانید که مهم نیست اگر در محیط کار دچار احساسات منفی شوید؛ اما با یادآوری نکاتی که در این مطلب مطرح کردیم، سعی کنید تا خیلی زود احساسات و افکار مثبت را به‌جای افکار منفی خود جایگزین کنید. به نظر شما برای اینکه احساس حماقت را در محل کار کاهش دهیم، یادآوری چه چیزهای دیگری ضروری هستند؟ پیشنهادات خود را در قسمت نظرات با ما و سایر کاربران در میان بگذارید.

Content retrieved from: https://karboom.io/mag/articles/%D9%86%DA%A9%D8%A7%D8%AA%DB%8C-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%B1%D9%81%D8%B9-%D8%A7%D8%AD%D8%B3%D8%A7%D8%B3-%D8%AE%D9%86%DA%AF%DB%8C.

Total
0
Shares
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Previous Post
شیائومی

شیائومی می 10S با اسنپدراگون ۸۷۰ و دوربین ۱۰۸ مگاپیکسلی معرفی شد

Next Post
تصویر

10 تصویر برتر ثبت‌ شده در دث استرندینگ به انتخاب طراح هنری بازی

Related Posts