هرآنچه لازم است درباره کاور لتر و نوشتن آن بدانید

کاور لتر

همه ما حداقل یک بار اقدام به فرستادن رزومه برای یک شرکت یا سازمان کرده‌ایم. در این حین حتما به اصطلاح نامه پوششی، کاور لتر (cover letter)، یا معرفی‌نامه در وب‌سایت‌های مختلف برخورده‌اید.

Cover Letter یا معرفی‌نامه (یا همان نامه پوششی)، نوشته‌ای است که همراه رزومه فرستاده می‌شود. این نوشته کوتاه و چندخطی به شما این امکان را می‌دهد که درخواست شغلی‌ خود را بهتر ارائه دهید؛ به طوری که رزومه شما در ذهن کارفرما بماند.

در این مقاله با این نامه و نحوه نوشتن آن بیشتر آشنا خواهید شد.

نامه پوششی یا کاور لتر چیست؟

نامه پوششی یا Cover Letter به نوعی مقدمه رزومه شما محسوب می‌شود. این مقدمه در اصل قابلیت‌های شغلی و عملی شما را نشان می‌دهد که باعث می‌شود کارفرمایان بیشتر با شما آشنا شوند.

همانطور که در مقاله های قبلی گفته شد، رزومه، روند کاری‌ شما را در طول زمان نشان می‌دهد، و به صورت تیتروار نوشته می‌شود. درحالی‌که معرفی‌نامه یا کاور لتر بیشتر به ‌منظور نشان‌دادن شخصیت شما است و توانایی‌هایتان را توضیح می‌دهد.

کاور لتر

چطور Cover letter بنویسیم؟

شما باید برای هر فرصت شغلی، نامه پوششی مخصوص به آن را بنویسید. در حقیقت کاورلتر یا نامه پوششی باید متناسب با شغل و همچنین شرکتی باشد که مایل به همکاری با آن هستید. هیچ قالب مشخصی برای نوشتن نامه پوششی وجود ندارد، اما جمله‌بندی‌ها باید در آن واضح باشد و شروع و پایان مشخصی داشته باشد.

بهترین نوع کاور لتر شامل توضیح مختصری درباره مهم‌ترین کارهای انجام شده، مشکلات حل شده و نتیجه‌گیری مختصر است. اما شما باید به همه این موارد به‌گونه‌ای بپردازید که خواننده خود را در حال خواندن یک داستان تصور کند.

سوالاتی که باید با خواندن نامه پوششی شما پاسخ داده شوند:

  1. چگونه تجربه کاری شما نیازهای شغل موردنظر را برآورده می‌کند؟
  2. چرا مایل به کار در شرکت یا سازمان موردنظر هستید؟

آنچه باید در نامه پوششی بنویسید

به توانایی حل مسئله اشاره کنید

یکی از مسائل مهم برای کارفرمایان، برخورداری از توانایی حل مسئله است. به همین دلیل نیز بخش عمده نامه پوششی یا معرفی‌نامه می‌تواند به توانایی حل مسئله شما اشاره داشته باشد.

لحن مناسب داشته باشید

شما باید مانند خودتان بنویسید، اما لحن نوشتن شما به جایی که می‌خواهید برای آن درخواست بفرستید بستگی دارد. به‌ عنوان‌ مثال لحن شما برای یک شرکت مشاوره حقوقی، با لحنی که برای یک شرکت فناوری به کار می‌گیرید، متفاوت است؛ اما درهرحالت باید رسمی ولی دوستانه بنویسید.

کاور لتر

داستان خود را تعریف کنید

داستان شما باید هدف‌دار نوشته شود و نقطه شروع و پایان مناسبی داشته باشد. نامه پوششی را می‌توانید با جملاتی که حاکی از علاقه شما است به پایان برسانید.

اشاره به موفقیت‌ها و برجسته‌کردن یکی از آن‌ها می‌تواند شما را فرد مناسبی برای فرصت شغلی موردنظر نشان دهد. فقط باید صداقت داشته باشید.. بسیاری از شرکت‌ها درباره سوابق شغلی شما از محل کار قبلی‌تان یا از دیگران می‌پرسند.

از عبارات اضافی در نامه پوششی استفاده نکنید

از عباراتی مانند «از شما متشکرم که وقت گذاشتید» یا «باتوجه‌ به مهارت‌هایم برای شغل موردنظر مناسب هستم» شانس شما را برای به‌دست‌آوردن شغل موردنظر کم می‌کند. نامه پوششی باید خلاصه، مختصر و مفید باشد. استخدام‌کنندگان رزومه‌ها و معرفی‌نامه‌های زیادی را بررسی می‌کنند و وجود جملات و کلمات کلیشه‌ای آن‌ها را خسته خواهد کرد.

در کاور لتر اطلاعات بی‌ربط ننویسید

از نوشتن اطلاعات نامربوط در متن نامه پوششی خودداری کنید. اطلاعات بی‌ربط می‌تواند خواننده را گیج و خسته کند.

جمع بندی

ارسال نامه پوششی یا کاور لتر همراه با رزومه در کشور ما چندان مرسوم نیست، با این‌حال طی چند سال گذشته فیلد مرتبط با آن در فرم‌های مرتبط دیده می‌شود و تعداد کمی از شرکت‌ها در هنگام استخدام درخواست‌نامه پوششی را دارند.

باید توجه داشته باشید که ارسال نامه پوششی همراه با رزومه در شرکت‌های مرتبط جهان امری کاملاً مرسوم و بعضاً اجباری است و اگر شما قصد مهاجرت یا اشتغال در شرکتی بین‌المللی را دارید حتماً باید همراه با رزومه خود یک کاور لتر نیز ارسال کنید.

 

منبع

نامه پوششی

Total
0
Shares
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Previous Post
ریسک

منظور از ریسک چیست؟

Next Post
پرفروش‌ترین

پرفروش‌ترین بازی‌های ماه فوریه در آمریکا مشخص شدند

Related Posts