OKR راهکاری برای یک مدیریت طوفانی

okr

با مطالعه این مقاله که در حال حاضر مشاهده می کنید متوجه خواهید شد، بی جهت نیست که  طوفان OKRها سیلیکون و تمام دنیا را فراگرفته است. اگر می خواهید برای افزایش بهره وری فعالیت های گروه و یا شرکت خود ابزاری بیابید. که با استفاده از آن در جهت موفقیت و دستیابی به اهدافتان طوفان به پا کنید با ما همراه باشید.

 

okr

اهداف و نتایج کلیدی یاObjective Key Results  که به اختصار به آن OKR  گفته می شود چیست؟

روش برنامه ریزی OKR  و نقش آن در رشد یک سازمان

OKR فرآیند رهبری محبوب برای تعریف و ردیابی اهداف و در نهایت نتیجه آنهاست. یک سیستم هدف گذاری فوق العاده، که سابقه ای دیرینه دارد. OKR  ها نحوه رسیدن به اهداف را از طریق اقدامات بنیادین، مشخص و قابل اندازه‌گیری میکنند.

این روش برنامه ریزی تا به امروز به بهترین شکل ممکن امتحان خود را پس داده است. Objective Key Results روشی است که طبق آن اهداف یک سازمان تعریف و پیگیری می شود. معمولا این روش بیشتر به صورت سه ماهه و در برخی شرکت ها ماهانه یا سالانه نیز تعریف می شود.

OKR بعنوان یه راهکار مدیریتی کمک میکند، شرکت از اینکه تلاشهایش در سراسر سازمان روی موضوعات مهم متمرکز شده باشد اطمینان حاصل کند. این شیوه برنامه ریزی برای بهبود مدیریت اهداف سازمانی ابتدا در INTEL  ابداع شد. اما تا به امروز شرکت های بسیاری اعم از گوگل، توییتر، لینکدین، اوراکل و … از آن بهره برده اند.

بدین معنا که هر فرد در شرکت قادر به دیدن اینکه دیگری روی چه موضوعی کار میکند باشد. و بداند که مدیران و دیگر همکاران چه اهداف و نتایجی را دنبال میکنند. تدوین روش ORK از بالاترین سطح سازمان شروع شده و با ORK تک تک اعضا سازمان خاتمه می یابد. تدوین ORK  سبب متصل شدن تمام اعضای سازمان به یکدیگر و همچنین قابل دسترس بودنشان میکند.

ساختار ORK

ساختار ORK ها بسیار ساده و قابل اجرایی کردن در هر سازمان یا شرکتی است

اول اهداف  (Objecs) :

ابتدا شما با تعیین اولویت سه تا پنج هدف را در سطح سازمان، گروه سازمانی یا شخص مشخص می کنید.

این اهداف باید جسورانه، کیفی، محدود شده به زمان مشخص و قابل اجرا برای تیم یا سازمان باشد.

دوم نتایج کلیدی (Key Results) :

برای هر هدف سه یا چهار نتیجه که قابلیت اندازه گیری داشته باشد مشخص کنید.

این نتایج باید سخت باشند نه غیر ممکن. همچنین باید قابل سنجش و اندازه گیری باشند.

نتایج ORK ها براساس مشارکت، رشد، عملکرد و یا درآمد مشخص شده و میزان آن اغلب با اعداد نمایش داده می شوند.

برای مثال:

هدف (Object): شرکت ما را وایرال کنید

نتایج کلیدی(Key Results) :

100000 بازدید در کانال یوتیوب مان ایجاد کنیم

10000 دنبال کننده جدید در اینستاگرام بگیریم

افزایش20٪ ترافیک جستجوی ارگانیک به وب سایت ما

این نمونه خوبی از OKR است. هدف آرزویی است و شرکت را به سمت جلو سوق می دهد در حالی که KR عددی است و موفقیت هدف کلی را از نظر کمی تعیین می کند. نتایج کلیدی بد برای این هدف نمونه ی موارد زیر است:

نتایج بد کلیدی:

برای یوتیوب فیلم بسازیم ،

دنبال کنندگان اینستاگرام بیشتری دریافت کنیم

SEO را بهبود ببخشیم

مثال دوم :

هدف: محصولی جدید طراحی ، ایجاد و راه اندازی کنیم

نتایج کلیدی:

با 50 مشتری موجود در مورد آنچه که می خواهند در یک خط تولید جدید ببینند مصاحبه کنیم

محصول جدید ایجاد کنیم

در این حالت OKR می تواند از برخی کارها استفاده کند. دستیابی به هدف احتمالاً در یک چهارم زمان ممکن نیست. و گرچه اولین KR خوب است ، نتیجه دوم قابل اندازه گیری نیست.

مثال سوم :

هدف: پیاده سازی کمپین ایمیل جدید خروجی

نتایج کلیدی:

برای ارسال به آگهی های خروجی ، کپی ایمیل بنویسید

لیستی از لیدهای خروجی را دریافت کنید

برای همه افراد موجود در لیست ایمیل ارسال کنید

متاسفانه این یک OKR محسوب نمی شود بلکه یک پروژه با لیست وظایف است. به یاد داشته باشید اهداف، اهداف بزرگ و آرزویی هستند و KR قابل اندازه گیری نیست.

 

اهمیت هدف گذاری و تاثیر آن در رشد سازمانی

  • سازمان ها باید برای خود و کارکنان خود هدف گذاری کنند. بی هدفی شرکت ها باعث نارضایتی کارکنان میشود.
  • در برخی شرکت ها عملا استراتژی وجود ندارد. و استراتژی تنها بر روی برد یا کاغذ نوشته می شود.
  • زمانیکه سیستم هدف گذاری یکسانی در کل شرکت استفاده شود، شفافیت در کل سازمان گسترش می یابد.
  • هدف گذاری یکسان و مناسب باعث همسو شدن کل یک سازمان می شود. و این باعث حرکت همه کارکنان در یک جهت برای رسیدن به اهداف سازمانی می شود.

به طور کلی اهداف بشر به دو دسته تقسیم بندی می شود

  • اهداف موضوعی، که معمولا برای ارتقا چیزی عزممان را جزم میکنیم. بطور مثال عزم جدی برای شادتر زیستن یا ارتقا عزت نفس
  • اهداف عینی، هدفهایی قابل اندازه گیری برای رسیدن به چیزی. مثال کاهش 10% از اضافه وزن طی دو ماه آینده

برخلاف اهداف موضوعی، اهداف عینی همواره نقطه پایان مشخصی دارند. سیستم برنامه ریزی ORK  بر روی اهداف عینی متمرکز بوده، و می کوشد با تثبیت و شفاف سازی مولفه های هدف و در نتیجه ی آن، برقراری توازن محیطی پویا برای دستیابی به اهداف سازمان بسازد.

نکته حائزاهمیتی که در رابطه با OKR  وجود دارد این است که OKR  مترادف ارزیابی کارکنان نیست. بلکه در رابطه با اهداف شرکت و چگونگی مشارکت کارکنان در تحقق آن اهداف است. ارزیابی عملکرد معمولا به چگونگی انجام کار کارکنان در بازه زمانی مشخص مربوط می شود.

در نتیجه ارزیابی عملکرد باید از OKR هایشان مستقل و جدا باشد. چرا که OKR  بعنوان ابزاری علیه کارکنان طراحی نشده است. بلکه ابزاریست برای انگیزش، همکاری و هماهنگی افراد یک سازمان با یکدیگر است.

OKR  به ترتیب باید شامل اهداف سازمان،اهداف بخش های سازمانی، اهداف گروه های کاری و در انتها اهداف افراد به صورت شخصی تدوین شده باشد. در این روش هدف گذاری ایده آل این بوده که 60% هدف گذاریها توسط کارکنان شرکت تعریف شود و نه مدیران. در OKR  مدیران اهداف را به کارکنان دیکته نکرده و بلکه شخص و مدیرش با مذاکره به توافق صدرصدی می رسند.

چشم انداز یک سازمان را در واقع رویا و ایده آل آن سازمان شامل می شود. برای اینکه OKR را بطور صحیح در سازمان پیاده سازی کنیم. ابتدا باید چشم انداز و ماموریت سازمانمان را تعریف کرده باشیم. به این شیوه که ماموریت ها را به شکل اهداف واقعی باید تعریف کرد تا شرکت یا سازمان بتواند دستیابی به آن را اندازه گیری کند.

مزایای ORK ها چیست؟

okr

حائز اهمیت ترین مزایای ORK ها این است که همواره تصویری شفاف از آینده و اهداف شرکت در ذهن کارکنان شکل گرفته است. بر این اساس کارکنان هدف را می دانند و مهم تر از آن می دانند برای رسیدن به هدف چه کارهایی را باید انجام دهند. این باعث می شود افراد به راحتی کار خود را با سازمان، بخش و گروه های سازمانی هماهنگ کنند.

پس از تهیه و تنظیم ORK ها و اجرای آن، پیاده سازی و پیگیری آن زمانبر نیست. و هر سه ماه برای بروزرسانی و بررسی اغلب فقط چند ساعت زمان لازم است. البته بهتر این است که پروسه بررسی پیشبرد اهداف را هر هفته انجام دهید. و به ORK ها فقط بعنوان یادآوری نگاه کنید.

ممکن است اهداف شرکت، گروه کاری یا حتی شخص شما تغییر کند.ORK ها در طی سه ماه می توانند قابل تغییر باشند. ولی نه تا این اندازه انعطاف پذیر که هفته به هفته تغییر ایجاد کنید.

نتیجه گیری :

نتیجه یک فرآیند OKR خوب قطعا تمرکز و بهره ‌وری بالای سازمان است. اگر به دنبال این هستید که بهترین ابزار برای مدیریت تیم یا شرکتتان بیابید. قطعا و بدون شک ORK  می تواند بهترین گزینه باشد. هر زمان بخواهید که تیم یا شرکتتان به سمت هدفی خاص حرکت کند.

بایستیORK ها را متناسب با هدف درنظر گرفته شده تعریف و اجرا کنید. آنجاست که مشاهده میکنید افراد و یا تیم شرکتتان به خواست شما مسیری را طی میکنند که در انتها هدف تعیین شده شما قرار گرفته است.

Total
0
Shares
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Previous Post
خشونت علیه زنان

روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان (25 نوامبر)

Next Post

کرونا و تاثیرات مثبت آن بر جهان 1

Related Posts
رویداد

رویداد آغاز راه بازاریابی دیجیتال 30 بهمن ماه 1399

 آغاز راه بازاریابی دیجیتال رویدادی که در تاریخ 30بهمن ماه در کارخانه نوآوری مشهد به مدت 10 ساعت…
ادامه مطلب