نحوه ی بارگذاری تصویرطبق مقررات Google Image

تصویر

هنگامی که اطلاعات مجوز تصویر را در وب سایت خود تعیین می‌کنید، تصویر با نشان مجاز به صورت تصاویر کوچک در  Google Image نمایش داده می‌شود.

این نشان به کاربران می گوید که اطلاعات مجوز برای تصویر در دسترس است و پیوندی در Image Viewer را در اختیار کاربران قرار می‌دهد، که جزئیات بیشتری در مورد نحوه استفاده شخص از تصویر را ارائه می‌دهد.

توجه: این ویژگی در نسخه بتا بوده و درحال تغییر و ممکن است تغییرات را در الزامات، دستورالعمل‌ها و نحوه‌‌ی نمایش در Google Image مشاهده کنید.

تصویر

در دسترس بودن این ویژگی

این ویژگی هنوز در Google Image موجود نیست. می‌توانید داده‌های ساختار یافته یا ابرداده را از قبل تهیه کنید، تا اطمینان حاصل کنید که در صورت دسترسی این ویژگی، تصاویر شما واجد شرایط هستند.

آماده سازی صفحات و تصاویر وب

برای اطمینان از اینکه Google می‌تواند تصاویر شما را کشف و نمایه کند:

 • اطمینان حاصل کنید که افراد بدون نیاز به حساب کاربری یا ورود به سیستم، می‌توانند به صفحات شما که حاوی تصاویر هستند دسترسی پیدا کنند و آن‌ها را مشاهده کنند.
 • اطمینان حاصل کنید که Googlebot می‌تواند به صفحات شما که حاوی تصاویر هستند دسترسی پیدا کنند. می‌توانید تمام صفحات مسدود شده در سایت خود را در گزارش نمایه پوشش دهی مشاهده کنید یا با استفاده از ابزار بازرسی URL یک صفحه خاص را آزمایش کنید.
 • دستورالعمل های Webmaster را دنبال کنید تا مطمئن شوید Google می تواند محتوای شما را کشف کند.
 • برای آگاهی Google در مورد تغییرات سایتتان، نقشه سایتتان را ارائه دهید. شما می توانید این کار را با API نقشه سایت کنسول خودکار کنید.
 • داده‌های ساختار یافته یا فوق داده عکس IPTC را اضافه کنید.
 • برای اینکه به Google بگویید کدام تصاویر دارای مجوز هستند، داده‌های ساخت یافته یا ابرداده عکس IPTC را به هر تصویر دارای مجوز در سایت خود اضافه کنید. اگر در چندین صفحه همان تصویر را دارید، داده‌های ساخت یافته یا فوق داده عکس IPTC را به هر تصویر در هر صفحه که وجود دارد، اضافه کنید.

برای افزودن اطلاعات مجوز به تصاویر می‌توانید از یکی از دو روش زیر استفاده کنید:

 1. داده‌های ساختاری: داده‌های ساختاری ارتباط بین تصاویر و صفحه است که در آن با علامت‌گذاری نمایش داده می‌شود. برای هر تصویر به‌صورت مجزا استفاده می شود، حتی اگر تصاویر تکراری باشد، می‌توانید داده‌های ساختاری را اضافه کنید.
 2. ابرداده عکس IPTC: ابرداده عکس IPTC در خود تصویر تعبیه شده است و این امکان را فراهم می‌کنند که تصویر و ابرداده از صفحه‌ای به صفحه‌ی دیگر منتقل شوند. شما فقط باید یک بار در هر تصویر ابرداده IPTC را جاسازی کنید.

توجه: اگر تصمیم به استفاده از ابرداده عکس IPTC و داده‌های ساختاری را دارید و اگر اطلاعاتی در بین این دو مشترک باشد، Google از اطلاعات داده ساختاری استفاده می کند.

نمودار زیر نحوه نمایش اطلاعات مجوز در Google Image را نشان می دهد:

تصویر

URL  صفحه‌ای که مجوز مربوط به استفاده از تصاویر را دارد توصیف می کند. این اطلاعات را با خاصیت پروانه Schema.org یا زمینه اعلامیه وب IPTC مشخص کنید.

URL به صفحه ای که کاربر در آن می‌تواند اطلاعاتی درباره نحوه مجوز آن تصویر پیدا کند، توضیح می دهد.

این اطلاعات را با بخش مالکیت Schema.org به دست آوردن ویژگیLicensePage یا URL نشانی IP دارای مجوز (از یک مجوز) مشخص کنید.

داده‌های ساختاری:

یکی از راه‌های اعلام یک تصویر دارای مجوز به گوگل، اضافه کردن فیلد داده‌های ساختاری است. داده‌های ساختاری یک فرمت استاندارد برای ارائه و طبقه‌بندی محتوای صفحه است.

برای یک راهنمای گام به گام در مورد نحوه‌ی اضافه کردن داده‌های ساختاری به یک صفحه وب، کدک (Codec) داده‌های ساختاری را بررسی کنید.

کدک درواقع مخلوطی از دو کلمه است: کدر (Coder) و دیکدر (Decoder)است.

اگر بخواهیم کار کدک را به ساده‌ترین شکل ممکن توضیح دهیم، می‌توان گفت که کدک‌ها جریانی از داده‌ها را برای ذخیره‌سازی، کدگذاری و فشرده (Compress) می‌کنند و در مواقع نیاز برای ویرایش یا نمایش، از حالت فشرده خارج می‌کنند (Decompress).

خواص لازم را اضافه کنید.

دستورالعمل‌های کلی داده‌های ساختاری را دنبال کنید.

با استفاده از آزمون نتایج، کد خود را تأیید کنید.

برای چند صفحه که شامل داده‌های ساختاری است از ابزار بازرسی URL استفاده کنید تا چگونگی مشاهده Google Page  را مشاهده کنید.

مطمئن باشید که صفحه شما در دسترس Google است و توسط پرونده robots.txt ، برچسب noindex یا ورود به سیستم، مسدود نشده است.

اگر صفحه خوب به نظر نمی‌رسد، می‌توانید از Google بخواهید URL های خود را مجدداً بازخوانی کند.

توجه: به گوگل زمان کافی برای خزش و نمایه‌سازی مجدد را بدهید. به یاد داشته باشید که ممکن است چندین روز پس از انتشار صفحه برای یافتن و خزش گوگل طول بکشد.

برای آگاهی گوگل از تغییراتی که در آینده صورت می‌گیرد، توصیه می‌کنیم نقشه سایت را ارسال کنید. شما می‌توانید این کار را با API خودکار کنید.

تعریف کامل ImageObject در schema.org/ImageObject ارائه شده است.

اگر از داده های ساختاری برای مشخص کردن تصویر دارای مجوز استفاده می‌کنید، باید ویژگی مجوز را برای تصویری که واجد شرایط نشان با آن باشد، درج کنید.

توصیه می‌کنیم در صورت داشتن آن اطلاعات، ویژگی blerLicensePage را نیز اضافه کنید.

ابرداده عکس IPTC:

از طرف دیگر، می‌توانید ابرداده عکس IPTC را مستقیماً درون یک تصویر تعبیه کنید. شما باید زمینه وب بیانیه حقوق را درج کنید تا تصویر شما واجد شرایط نشان شود.

توصیه می‌کنیم در صورت داشتن آن اطلاعات، قسمت URL مجوز را نیز اضافه کنید.

نتایج را با کنسول جستجوی گوگل (Google Search Console) نظارت کنید:

کنسول جستجوی گوگل  (Google Search Console) ابزاری است که به شما کمک می‌کند تا بر عملکرد صفحه‌های خود در جستجوی Google نظارت کنید.

همچنین، می‌تواند به شما در درک و بهبود چگونگی مشاهده سایت شما توسط گوگل کمک کند. توصیه می‌کنیم کنسول جستجوی گوگل (Google Search Console) را در موارد زیر بررسی کنید:

 • پس از استقرار داده‌های ساختاری برای اولین بار
 • پس از انتشار الگوهای جدید یا به روزرسانی کد خود
 • تجزیه و تحلیل دوره‌ای
 • پس از استقرار داده‌های ساختاری برای اولین بار

بعد از اینکه Google صفحات شما را ایندکس کرد، با استفاده از گزارش وضعیت Rich  به جستجوی مشکلات بپردازید.

در حالت ایده‌آل باید افزایش صفحات معتبر و عدم افزایش خطاها یا هشدارها را مشاهده کنید. اگر در داده های ساختار یافته خود مشکل دارید:

 • خطاها را برطرف کنید.
 • یک URL فعال را بررسی کنید که آیا این مسئله همچنان ادامه دارد یا خیر.
 • درخواست اعتبار سنجی با استفاده از گزارش وضعیت را دهید.
 • پس از انتشار الگوهای جدید یا به روزسانی کد خود، هنگامی که تغییرات مهمی در وب سایت خود ایجاد می‌کنید، بر افزایش خطاهای داده ساختاری و هشدارها، نظارت کنید.
 • اگر شاهد افزایش خطاها هستید، ممکن است الگوی جدیدی را انتخاب کرده‌اید که کاربردی نباشد یا سایت شما با الگوی موجود به روشی جدید و نامناسب در تعامل باشد.
 • اگر شاهد کاهش موارد معتبر هستید (که با افزایش خطاها مطابقت ندارد)، از ابزار بازرسی URL استفاده کنید تا بدانید چه چیزی باعث ایجاد مشکل شده‌است.

تجزیه و تحلیل دوره‌ای:

با استفاده از گزارش عملکرد، ترافیک جستجوی خود را تجزیه و تحلیل کنید.

داده‌ها به شما نشان می‌دهند که چند بار صفحه شما به عنوان نتیجه غنی در جستجو ظاهر می شود، چند بار کاربران بر روی آن کلیک می کنند و میانگین موقعیتی که در نتایج جستجو مشاهده می‌کنید چیست. همچنین می‌توانید به طور خودکار این نتایج را با API Console Search مشاهده کنید.

 • عیب یابی:

توجه کنید: گوگل تضمینی نمی‌کند که داده‌های ساخت یافته یا ابرداده عکس IPTC در نتایج جستجو نشان داده شوند.

برای دیدن دلایل متداولی که چرا گوگل ممکن است داده‌های ساخت یافته را در نتایج جستجو نشان ندهد، به دستورالعمل‌های داده ساخت یافته عمومی مراجعه کنید.

اگر در اجرای مجوز تصاویر در Google Image مشکلی دارید، موارد زیر ممکن است به شما کمک کنند:

 • ممکن است در داده‌های ساختاری خود خطایی داشته باشید. لیست خطاهای داده ساختاری را بررسی کنید.
 • نتایج غنی از دست رفته را عیب‌یابی کنید.
 • برای سؤالات کلی در مورد خزش و نمایه سازی، سؤالات متداول وبمستر را بررسی کنید.
 • سؤال خود را در ساعات اداری وب مستر بپرسید.
 • سؤال را در انجمن وب مستر ارسال کنید. برای کمک به ابرداده عکس IPTC، می‌توانید آن‌ها را در انجمن ارسال کنید.
Total
0
Shares
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Previous Post
ترفند عکاسی

ترفندهایی برای عکاسی تبلیغاتی غذا – قسمت اول

Next Post
ترفندهای عکاسی

ترفندهایی برای عکاسی تبلیغاتی غذا – قسمت دوم

Related Posts