ماه و موارد هیجان انگیزی که پیرامون آن در سال (2020) گذشت

ماه

هنگامی که سی پنجمین رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا جان اف کندی سخنرانی معروف خود را با عنوان “ما انتخاب می کنیم به ماه برویم” در سال 1962 ایراد کرد، این یک دهه جنون ماه را به اوج خود رساند که با فرود آپولو 11 در سطح این سیاره در سال 1969 به اوج خود رسید. اما این علاقه در دهه 1970 کمرنگ شد و اشتهای عمومی کمی برای سفر بیشتر به این سیاره وجود داشت.

 

سال 2020 به جز همه گیری کرونا که در صدر مطالب و اخبار جهان بود، اتفاقات جالب و قابل توجهی نیز در بسیاری زمینه های دیگر هم اتفاق افتاد. یکی ازین موارد ناسا و اتفاقات پیرامون کره ماه بود. تا همین اواخر، یعنی چند سال گذشته و به ویژه امسال، شور و شوق زیادی برای یادگیری بیشتر در مورد ماه و بازگشت انسانها به آنجا برای اولین بار در 50 سال گذشته دیده شده است.

در اینجا به خلاصه ای از هیجان انگیزترین نقاط عطف، اکتشافات و آزمایش هایی که در سال 2020 پیرامون ماه رخ داد می پردازیم.

 

  1. اندازه گیری میزان حرکت ماه با لیزر تیراندازی

از دهه 1960، مأموریت های قمری دستگاه های کوچکی به نام بازتابنده روی ماه را ترک کرده اند که می توانند پرتوهای لیزر را منعکس کنند.

دانشمندان ده ها سال است که با لیزر به سمت این سیاره شلیک می کنند و سعی می کنند به این بازتابنده ها ضربه بزنند، تا بتوانند فاصله دقیق زمین تا ماه را به طور دقیق اندازه گیری کنند و ببینند که تا چه اندازه در حال حرکت است. اما این کار ساده ای نیست. ناسا می گوید در تلاش است تا از 240،000 مایل به هدفی به اندازه یک روبان شومیزی ضربه بزند.

ماه

یک عکس از نمای نزدیک از صفحه منعکس کننده لیزر که در سال 1971 توسط فضانوردان آپولو 14 روی ماه مستقر شده است.

امسال برای اولین بار دانشمندان ناسا به هدف برخوردند و از بازتابنده نصب شده روی مدارگرد شناسایی قمری (LRO) سیگنال را پس گرفتند. آنها دریافتند که ماه و زمین به دلیل فعل و انفعالات گرانشی بین این دو، با سرعت حدود 3.8 سانتی متر در سال از هم دور می شوند. نظارت بر این اندازه گیری ها در طی سالیان دراز می تواند اطلاعات مربوط به فضای داخلی این سیاره را نشان دهد، مانند اینکه چگونه تکان های جزئی آن هسته هسته ای مایع را نشان می دهد.

 

  1. پرورش غذا و تولید اکسیژن در ماه

اگر خواسته ما این است که یک پایگاه طولانی مدت در ماه ایجاد کنیم ، باید راهی برای تأمین نیازهای اساسی فضانوردان پیدا کنیم. آزمایشات اخیر روشهای واقعا خلاقانه ای برای این کار ارائه داده است.

محققان آژانس فضایی اروپا (ESA) روشی را برای گرفتن گرد و غبار روی ماه و تبدیل آن به اکسیژن ارائه دادند. گرد و غبار از نظر وزنی حدود 40 تا 50 درصد اکسیژن است و دسترسی به این اکسیژن با استفاده از روشی به نام الکترولیز نمک مذاب امکان پذیر است. این شامل قرار دادن گرد و غبار در یک سبد با نمک کلرید و گرم شدن آن ، سپس فشردن آن با جریان الکتریکی است.

چالش دیگر پرورش مواد غذایی است. گیاهان رفتار عجیب و غریب در محیط های کم جاذبه دارند و محققان هنوز از این مسئله کاملاً آگاه نیستند. اما موفقیت کسب برخی از محصولات در ایستگاه فضایی بین المللی (ISS ) موفقیت آمیز بوده است و محققان در حال کار بر روی سیستم هایی برای پرورش سبزیجات در محیط های کم وزن مانند ماه نیز هستند.

 

  1.  کاوشگر رباتیک

قبل از اینکه انسانها را برای اقامت در آنجا بفرستیم، از مددکاران ربات می خواهیم در محیط قمری کاوش کرده و منابع اصلی را پیدا کنند. به همین دلیل ناسا در حال توسعه VIPER ، یک مریخ نورد ماه برای عبور از ماه و جستجوی آب است. اما شما نمی توانید مانند مریخ نوردی که به مریخ فرستاده شده است کپی کنید و آن را به ماه بفرستید.

ماه

محققان در مرکز فضایی کندی ناسا در حال آزمایش انواع مهر و موم های مختلف برای موتورهای الکتریکی هستند که در Swamp Works چرخ های Volatiels Investigating Polar Exploration Rover یا VIPER را هدایت می کنند.

ماه چالش های خاص خود را دارد به طور خاص، گرد و غبار این سیاره، که مانند شیشه تیز است و به همه چیز می چسبد. بنابراین مهندسان در حال کار بر روی سیستم های جدید مانند مهر و موم موتورهای الکتریکی هستند تا گرد و غبار خورنده را از بین ببرد و چرخ های بالایی مانند پارو مانند می تواند از میان گرد و غبار رد شود.

برنامه این است که VIPER در سال 2023 اکتشاف ماه را آغاز کند.

 

4- بمباران ماه توسط اشعه کیهانی

ما در اینجا روی زمین بسیار خوش شانس هستیم، سیاره ما دارای یک میدان مغناطیسی است که از ما در برابر تابش مرگبار کیهانی محافظت می کند. اما هنگامی که به خارج از این حباب محافظ سفر می کنید، ناگهان با این اشعه بمباران می شوید، که می تواند هم بر سیستم های الکتریکی و هم بر سلامت انسان تأثیر بگذارد.

ماه مینی مگنتوسفر مخصوص به خود را دارد که حتی ممکن است از زمین محافظت کرده و باعث شکوفایی حیات در این سیاره شود. اما هنوز هم فضانوردانی که به ماه سفر می کنند تحت تأثیر تابش قرار می گیرند.

قرار گرفتن فضانوردان در معرض تابش در حین انجام مأموریت های آپولو اندازه گیری شد، اما این اندازه گیری در طول سفر آنها از زمین به اطراف ماه به طول انجامید. میزان دقیق تابش روی ماه ناشناخته مانده است.

امسال برای اندازه گیری میزان تابش روی ماه برای اولین بار از داده های شناور Chang’e 4 چین استفاده شد. سطح آن در حدود 200 برابر سطح زمین است که اگرچه خبر خوبی نیست اما هنوز در پارامترهای قابل قبول خطر برای فضانوردان است.

 

5- آماده سازی مأموریت آرتمیس

مأموریت آرتمیس ناسا قصد دارد فضانوردان را تا سال 2024 به ماه بفرستد. گرچه به نظر می رسد این تاریخ بسیار خوشبینانه باشد، آژانس با بازگشت کامل خدمه به ماه از جمله اولین زن روی ماه با سرعت زیادی در حل پیشروی است.

ماه

ناسا به تازگی اعلام کرد تیم آرتمیس متشکل از 18 فضانورد خود را آماده برای انجام مأموریت ماه می کند و انسانهای بعدی را نیز برای راه رفتن روی این سیاره انتخاب می کند. این آژانس همچنین در حال کار بر روی موشک جدید آرتمیس برای حمل فضانوردان در سفر است.

 

  1. قصد ناسا برای ساخت یک پایگاه در سطح سیاره

ناسا مدتی است که اهداف خود را برای فرستادن فضانوردان به ماه اعلام کرده است. اما این بار، تنها برای بازدید چند ساعته یا چند روزه این کار را انجام نمی دهد. بلکه در واقع می خواهد یک پایگاه طولانی مدت برای اقامت فضانوردان برای مدت بیش از یک ماه در آنجا ایجاد کند.

 

ساخت پایگاه ماه یک چالش بزرگ خواهد بود، از تهیه یک زیستگاه تا تأمین نیازهای فضانوردان تا مقابله با همه آن غبارهای مزاحم این سیاره. اما ناسا برنامه های خود را در گزارشی که در اوایل سال جاری منتشر شد ارائه داده و بنظر می رسد آنها کاملا جاه طلبانه هستند. این آژانس گفته است که می خواهد از سال 2021 تا سال 2030 هر ساله به ماه سفر کند.

 

  1. نمونه جدیدی از سنگ

ناسا تنها آژانس فضایی علاقه مند به ماه نیست. چین همچنین در سال های اخیر مأموریت های پیشگام این سیاره را انجام داده است ، مانند اینکه سال گذشته ناو هواپیمابر Chang’e 4 خود را به آن طرف ماه فرستاد. اما امسال، اداره ملی فضایی چین (CNSA) به چیزی واقعاً چشمگیر دست یافت. ماموریت Chang’e 5 خود نمونه ای از سنگ ماه را جمع کرد و برای اولین بار پس از 40 سال آن را به زمین بازگرداند.

ماه

سایه لندر Chang’e 4 و آهنگ های آن در این تصویر قابل مشاهده است.

این نمونه خاص از سنگ و گرد و غبار از منطقه دیگری متفاوت از نمونه های قبلی جمع آوری شده است، جایی که تصور می شود این سنگ ها بسیار جوان تر هستند. بنابراین مطالعه این نمونه ها به دانشمندان کمک می کند تا درک کنند که این سیاره در طول زمان چگونه تکامل یافته و تابش بر سطح آن تأثیر گذاشته است.

 

  1. وجود آب در سطح سیاره

بحث و گفتگو درباره وجود آب روی ماه ماهها ادامه داشته است، با نظریه هایی که طبق آن ممکن است به مقدار کم یا در دهانه های یخی نزدیک قطب ها آب وجود داشته باشد. اما امسال، یک مطالعه با استفاده از رصدخانه پرواز ناسا ، رصدخانه Stratospheric برای نجوم مادون قرمز (SOFIA)، این سوال را یک بار برای همیشه حل کرد، روی سطح آفتابی ماه آب وجود دارد.

محققان گفتند که معادل یک بطری آب 12 اونسی را در یک متر مکعب خاک پخش شده روی سطح سیاره پیدا کردند. حتی ممکن است در کل سطح ماه آب وجود داشته باشد.

این آب از کجا آمده و چگونه در محیط قمری پایدار مانده است که مورد توجه علمی است. اما مهمتر از آن، این منبع ارزشمندی برای اکتشاف بالقوه انسان در این سیاره است.

 

  1. طولانی ترین ماندن در فضا توسط یک زن

ماه

کریستینا کوچ فضانورد ناسا در فوریه امسال با گذراندن 328 روز متوالی در فضا، در ایستگاه فضایی بین المللی کار خود را به پایان رساند. این بدان معناست که او رکورد طولانی ترین پرواز فضایی یک نفره توسط یک زن را پشت سر می گذارد و رکورد قبلی 289 روز را که پگی ویتسون در سال 2017 ثبت کرده بود رکورددار است.

کوچ درباره هدف ناسا برای فرستادن اولین زن به ماه در برنامه آرتمیس، گفت که افتخار می کند الهام بخش دختران جوانی است که به علم علاقه مند هستند. همچنین او اهمیت اولین پیشگامان زن فضایی مانند سالی راید و بوید گرانویل را در ایجاد مسیر برای درگیر شدن زنان در اکتشافات فضایی تأیید کرد.

  1. جهانگردی فضایی در راه است

خوب یا بد، گردشگری فضایی در راه است. ممکن است یک پرواز صدها هزار دلار هزینه داشته باشد، یا یک مسافرت به ایستگاه فضایی بین المللی میلیون ها دلار هزینه داشته باشد، اما به زودی ثروتمندان بزرگ قادر به پرداخت هزینه برای تجربه پرواز فضایی خواهند بود. Virgin Galactic احتمالاً اولین شرکتی خواهد بود که مسافر پرداختی را با هواپیمای SpaceShipTwo در یک پرواز suborbital حمل می کند، اگرچه آخرین آزمایش این کشتی طبق برنامه انجام نشده است.

 

شرکت های دیگری نیز قصد خود را برای ورود به بازار گردشگری فضایی اعلام کرده اند، از جمله SpaceX و Jeff Bezos’s Blue Origin که اخیراً از کپسول خدمه گردشگری فضایی خود رونمایی کرده است.

 

 

Total
0
Shares
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Previous Post
گوشی

گوشی های هیجان انگیز سال 2021 (بخش دوم)

Next Post
شیائومی می 11

شیائومی می 11 بالاترین امتیاز رتبه بندی دیسپلی میت را دریافت کرد

Related Posts