گوشی مسافری دیگر شامل معافیت 80 دلاری نیست

گوشی مسافری

معاون فنی گمرک از لغو معافیت ۸۰ دلاری واردات گوشی مسافری و معافیت ۵۰ دلاری پست‌کردن گوشی خبر داد.

براساس مصوبات جدید ستاد تنظیم بازار، از‌این‌پس معافیت ۵۰ دلاری گوشی‌های پستی و معافیت ۸۰ دلاری واردات گوشی مسافری حذف خواهد شد. همچنین، هر شخص فقط یک بار در سال می‌تواند گوشی مسافری به نام خود رجیستر کند.

معاون فنی گمرک ایران به ایسنا گفت: «دیگر مزیتی برای ورود گوشی‌های مسافری و پستی وجود ندارد و بیش از یک گوشی واردشده ازطریق پست مرجوع خواهد شد.» مهرداد جمال ارونقی توضیح داد پیش‌از‌این، کالاهای پستی به‌شرطی‌ که جنبه‌ی تجاری پیدا نمی‌کردند، تا ۵۰ دلار بدون پرداخت حقوق گمرکی و سود بازرگانی و بدون مطالبه‌ی کارت بازرگانی ترخیص می‌شدند؛ اما بررسی‌های گمرک نشان داد ورود گوشی‌های پستی نوعی جنبه‌ی تجاری پیدا کرده است. ارونقی گفت:

«مشاهده شد افراد از کشورهای دیگر، به‌خصوص کشورهای همسایه ازجمله عراق و افغانستان و ترکیه گوشی به ایران پست می‌کردند که این از نظر گمرک ایران طبیعی به‌نظر نمی‌رسید.»

بر‌همین‌اساس، معافیت ۵۰ دلاری گوشی‌های پستی و نرخ ارز ۴۲۰۰ تومانی برای محاسبه‌ی حقوق ورودی حذف شد؛ درنتیجه از‌این‌پس، ورود گوشی‌های پستی بدون هیچ معافیتی است و حقوق ورودی گمرکی آن‌ها براساس نرخ سنا و با پرداخت دو برابر سود بازرگانی انجام می‌شود. همچنین، اگر بیش از یک گوشی به نام شخص پست شده باشد، گمرک ایران مازاد آن را مرجوع و فقط یک گوشی را رجیستر خواهد کرد.

معاون فنی گمرک یادآور شد حذف معافیت برای گوشی‌های پستی و ارز ۴۲۰۰ تومانی آن باعث می‌شود اختلاف قیمتی ۲/۵ میلیون تومانی گوشی پستی درمقایسه ‌با گوشی همراه مسافری برداشته شود.

افزون‌براین، مهرداد ارونقی خبر داد با بررسی‌های انجام‌شده قرار شد معافیت ۸۰ دلاری واردات گوشی مسافری نیز حذف و حقوق و عوارض ورودی گوشی مسافری با نرخ سنا محاسبه شود. درنتیجه، در‌حال‌حاضر واردات گوشی همراه مسافری با دو برابر سود بازرگانی و دریافت حقوق و عوارض گمرکی برمبنای سامانه سنا انجام می‌شود. ارونقی می‌گوید با‌توجه‌به این تصمیمات، واردات گوشی همراه مسافر و پستی دیگر مزیتی برای افراد سودجو نخواهد داشت.

گوشی مسافری

گمرک: گوشی مسافری اتباع خارجی رجیستر می‌شود

معاون فنی گمرک از مصوبات جدید برای وارد کردن گوشی مسافری از جمله ممنوعیت رجیستری گوشی اتباع خارجی تا یک ماه پس از ورود، خبر داد.

پس از آغاز رجیستر کردن گوشی به‌صورت غیر حضوری از ابتدای دی‌ماه، ایجاد مشکل در سامانه گمرک منجر به رجیستر شدن تعداد زیادی گوشی تلفن همراه به‌صورت قاچاق شد. معاون فنی گمرک در همین خصوص، روز شنبه اعلام کرد که رجیستری ۳۴۰۰ گوشی بلافاصله پس از ثبت در سامانه لغو شد؛ اما ظاهرا مشکل برطرف نشده است و حال گمرک خبر از منع رجیستری گوشی اتباع خارجی تا یک ماه می‌دهد.

معاون فنی گمرک از مصوبات جدید ستاد مبارزه با قاچاق کالا درخصوص واردات گوشی مسافری به ایسنا گفته است که شامل منع رجیستری گوشی اتباع تا یک ماه پس از ورود به کشور و حذف ۵۰ دلار معافیت پستی برای ارسال گوشی می‌شود. مهرداد جمال ارونقی می‌گوید ثبت گوشی تلفن همراه ضمن ورود اطلاعات در هنگام ورود تبعه خارجی به کشور در مبادی ورودی، فقط پس از انقضاء مدت یک ماه از تاریخ ورود به کشور و به‌صورت «حضوری» انجام خواهد پذیرفت.

طبق مصوبه‌ای در خردادماه، قرار بر این بود که اتباع خارجی که قصد اقامت بیش از یک ماه داشتند، گوشی خود را صرفا در گیت ورود به کشور گمرک رجیستر کنند.

ارونقی اضافه می‌کند: «مسافران ورودی ایرانی از ۱۲ تیرماه سال جاری تا ۳۰ آذرماه، می‌توانند حداکثر تا ۳۰ دی‌ماه امسال به‌صورت غیر حضوری به پرداخت حقوق ورودی متعلقه و ثبت تلفن همراه خود اقدام کنند. … مسافران ورودی از اول دی‌ماه به بعد، با ثبت اطلاعات در بدو ورود می‌توانند نسبت به پرداخت حقوق ورودی متعلقه و ثبت تلفن همراه خود اقدام کنند.»

مصوبه‌ی دیگر مربوط به رجیستر کردن گوشی‌های پستی می‌شود که ارونقی در این‌باره می‌گوید: «مقرر شد در صورت تصویب ستاد تنظیم بازار، گمرک ایران نسبت به اعمال نرخ ارز بر اساس سامانه سنا برای محاسبه و عوارض گمرک و حذف ۵۰ دلار معافیت پستی صرفا برای گوشی تلفن همراه که از تاریخ ابلاغ مصوبه مربوطه وارد کشور می‌شود، اقدام کند.»

تا پیش از این، ترخیص کالاهای پستی غیر تجاری به ارزش حداکثر ۵۰ دلار، بدون پرداخت حقوق گمرکی و سود بازرگانی و بدون مطالبه‌ی کارت بازرگانی و مجوزهای مقرر امکان‌پذیر بود و حقوق و عوارض گمرکی با نرخ رسمی ارز (۴۲۰۰ تومان) محاسبه می‌شد.

Total
0
Shares
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Previous Post

تفاوت پادکست و نمایش رادیویی چیست؟

Next Post
Mi 10i

شیائومی Mi 10i 5G با دوربین ۱۰۸ مگاپیکسلی و قیمت زیر ۳۰۰ دلار معرفی شد

Related Posts