فود بلاگر و تاثیرش بر نگرش و رفتار مصرف کننده در انتخاب رستوران ها

امروزه فودبلاگرها به تاثیرگذاران در صنعت رستوران تبدیل شده‌اند. و این مسئله برای مردم تا حدی اهمیت دارد که آنها را معیار شایستگی رستوران‌ها می‌دانند. در سال 1982 “گائیل گرین” منتقد مواد غذایی در مجله‌ی نیویورک تایمز از اصطلاح Foodie استفاده کرد به معنی شخصی که علاقه‌ی خاصی به غذا دارد.

با گذشت زمان (و چند پیشرفت تکنولوژیکی)، این عشاق غذا تبدیل به افرادی شدند که در مورد غذاها می‌نوشتند و علاقه‌ی خود از حس و طعم غذا را با دیگران به اشتراک می‌گذاشتند. وبسایت TheConversation اینگونه توضیح می‌دهد: ” این راهی برای فعالیت‌های یک مصرف‌کننده‌ی غذا است تا با تولید محتوا و خلاقیت در زمینه‌ی غذا آن را به یک فعالیت هنری تبدیل کند”. با این حال، تأثیر توصیه فودبلاگر بر نگرش و رفتار مصرف‌کننده هنوز قطعی نیست!

وبلاگ نویسی و ظهور بلاگرها

طی چند سال گذشته، وبلاگ نویسی به یکی از محبوب ترین رسانه‌ها برای به اشتراک گذاشتن تفکرات، احساسات، عقاید و ایده‌های مرتبط با رویدادهای خاص در زندگی روزمره تبدیل شده است. وبلاگ‌ها را می‌توان به عنوان یک وب سایت شخصی تعریف کرد، اکثر افراد تجربیات شخصی خود را مانند تعطیلات یا مسافرت و سرگرمی‌شان به اشتراک می‌گذارند، و حس و نظر خود را در مورد آن می‌نویسند.

وبلاگ‌ها یکی از رسانه‌های برتر آنلاین برای تأثیر گذاشتن بر مردم در تصمیم‌گیری هستند. مردم وبلاگ‌ها را به عنوان سومین سایت‌های خرده فروشی و مارکتینگ در رتبه‌بندی قرار می‌دهند.

طبق این گفته وبلاگ‌ها در مقام چهارم و به عنوان منبع اطلاعاتی معتبری قرار می‌گیرند. این نظرسنجی بیشترین موضوعی را که توسط مردم به ترتیب از بالا جستجو می‌شود نشان داد. فناوری، موضوعات اجتماعی و انسانی، مسافرت، سرگرمی، دین، ​​آشپزی، سیاست، بهداشت و ورزش!

پدیده ای به نام فود بلاگر

شخصی که وبلاگی در مورد غذا به اشتراک می‌گذارد و می نویسد، به عنوان بلاگر غذا شناخته می‌شود. در حقیقت، وبلاگ نویسان غذا نیز در ارتباط با غذا تخصص دارند. برخی از وبلاگ نویسان غذا به کار خود به عنوان سرگرمی در آشپزی نگاه می‌کنند. آنها دستور العمل‌های غذا را به اشتراک می‌گذارند و در وبلاگ قرار می‌دهند. برخی دیگر دوست دارند سفرهای آشپزی را انجام دهند، به نقاط مختلف سفر کنند و دستورالعمل  غذاهای محلی را با دیگران به اشتراک گذاشته و از حس شخصی خود از این تجربه بنویسند.

فودبلاگرها نه تنها از وبلاگ خود به عنوان رسانه‌ای برای به اشتراک گذاشتن تجربیات غذایی استفاده می‌کنند بلکه با استفاده از رسانه‌های اجتماعی به ویژه اینستاگرام و با انتشار عکس‌های خود حواس مردم را بیشتر به نوع محتوای تولید شده جلب می‌کنند.

با همه‌گیر شدن این موضوع بین مردم، بسیاری از مدیران رستوران‌ها با دعوت از فودبلاگرها از این فرصت در جهت معرفی رستوران خود استفاده می‌کنند. رستوران‌ داران انتظار دارند که فودبلاگرها در افزایش آگاهی مردم نسبت به نام و برند آنها کمک کنند. از این رو وبلاگ‌نویسی غذا یا فودبلاگری تنها سرگرمی نیست و تبدیل به شغلی شده است که از طریق آن می‌شود کسب درآمد کرد.

وبلاگ نویس غذا

 امروزه چگونه وبلاگ نویسی غذا در صنعت رستوران تأثیر گذاشته است؟

1. اطلاعات همچون آتش به سرعت در صنعت غذا پخش می‌شود

وبلاگ‌نویسی غذا باعث شده است رستوران‌داران از چگونگی گسترش اطلاعات و نظرات رستوران‌هایشان آگاه شوند. از طرفی فودبلاگرها می‌توانند با منتشر کردن نظرات خود در ارتباط با رستورانی باعث تاثیرگذاری مثبت در نظرات و بازخورد مشتریان شود.

2. ایجاد ارتباطی شخصی بین فود بلاگرها و رستوران‌داران

محبوبیت وبلاگ‌نویسان غذا باعث ایجاد رابطه‌ بین آنها و صاحبین رستوران شده است. در گذشته این منتقدین حرفه‌ای غذا بودند که بر اساس ارتباط مستقیم خود با رستوران داران در ارتباط با غذاها و رستوران نقد می‌نوشتند. اما امروزه نظرات فود بلاگرها است که می‌تواند دفاعیه‌ای از یک رستوران و غذا باشد. یک سرآشپز به راحتی می‌تواند با یک فودبلاگر تماس گرفته و مستقیما از او بخواهد درمورد محتوایی که منتشر کرده است اظهار نظر کند.

3. منتقدین غذا در برابر فود بلاگرها

وبلاگ‌نویسی غذا به یک نقطه بحث بین منتقدان حرفه‌ای و آماتور تبدیل شده است. در حالی که منتقدین معمولاً بطور ناشناس کار می‌کنند و غالباً بودجه لازم را برای امتحان کردن انواع غذاها قبل از تصمیم‌گیری دارند، اما فود بلاگرها غالباً با بودجه محدود وارد می‌شوند و براساس نمونه‌گیری کوچک تصمیم می‌گیرند. اگرچه احتمالاً متخصصان نسبت به آماتورها رویکرد رسمی و استراتژیک‌تری نسبت به بررسی رستوران‌ها قائل هستند، اما تجربه آماتور است که “به مراتب نمایانگر غذای متوسط ​​است”.

4. طرح شدن سوالات اخلاقی

اکنون سوالات اخلاقی بین رستوران‌ها و فود بلاگرها مطرح می‌شود. از آنجایی که فود بلاگرها می‌توانند در شرایط خاص به عنوان تأیید کننده تلقی شوند، سوالات اخلاقی مانند موارد مربوط به ارائه‌ی امکانات (آیا آنها شام رایگان می گیرند؟ آیا علاقه خاصی برای حمایت فود بلاگر از رستوران وجود دارد؟) اکنون مطرح می‌شوند. فود بلاگرها ممکن است به یک قوانین و اخلاق خصوصی پایبند باشند، اما تحت نظارت هیچ نهادی، مانند روزنامه یا مجله، رفتار خود را برای قضاوت باز نمی گذارند.

5. کمک به رشد فرهنگی

با رشد سریع محبوبیت فود بلاگرها، به طور کلی غذاها و رستوران‌ها به کانون توجه تبدیل شده‌اند. کتاب‌های آشپزی بیشتر از هر زمان دیگری محبوب هستند، مانند وبلاگ‌های آشپزی و برنامه‌های تلویزیونی و سرآشپزها اکنون به اندازه‌ی ستاره‌های فیلم محبوب شده‌اند. بدون شک جوامع ما درهای خود را به سمت غذاهای بین المللی و همه لذت‌های مرتبط باز کرده‌اند.

فود بلاگرها شیوه تبلیغ رستوران‌ها را تغییر داده‌اند اطلاعات از آنها به سرعت صاعقه به خوانندگان منتقل می‌شود. با وجود مسائل اخلاقی و برخی واکنشهای جدی در مورد صنعت رستوران‌ها، هیچ انكاری وجود ندارد كه مردم بخواهند درباره غذا صحبت كنند، در مورد غذا بخوانند و بدانند كه فود بلاگرها درباره رستوران‌های جدید چه فكر می كنند.

بازاریابی فود بلاگر

بسیاری از افراد استدلال می‌كنند كه تأثیرگذاری در رسانه‌های اجتماعی به اندازه كافی‌، ارزش افزوده برند یا ارزش فراخوان ندارند پس هیچ مشكلی در تعامل با آنها وجود ندارد. این باور یک افسانه است!

مخاطبان شما بیشتر وقت خود را به صورت آنلاین می‌گذرانند و به آنچه که از بلاگرهای مورد اعتماد خود می‌شنوند اعتماد دارند. فود بلاگرها و دیگر چنین تأثیرگذارهای خردی را متخصصان موضوع رستوران‌ها می‌دانند و حكم آنها را می توان ضامن تجربه عالی و حتی غذای بهتر دانست. به دلیل حضور در رسانه‌های اجتماعی‌، آنها همچنین می توانند دسترسی وب سایت شما را افزایش داده و اطمینان حاصل کنند که حداقل مردم می‌دانند شما چه کسی هستید.

علاوه بر این، بازاریابی فود بلاگرها برای رستوران‌ها مقرون به صرفه و موثر است. شما به جای اینکه هزینه‌ی هنگفتی را صرف راه‌اندازی کمپین و غیره کنید می‌توانید با کمک چند فود بلاگر مخاطبان بیشتری را پوشش دهید و با آنها ارتباط برقرار کنید. از این طریق رویدادها و به روزرسانی‌های مختلف رستوران را برایتان پوشش داده و ارسال می‌کنند.

فود بلاگرها صرفا مانند یک روزنامه‌نگار تبلیغاتی برای رستوران شما نمی‌نویسند بلکه از تجربه‌ی خود و آنچه را که دیده‌اند و ارتباطی که با رستوران و غذای شما برقرار کرده‌اند می‌نویسند. این باعث می‌شود تا رستوران شما برای مشتریان یک شخصیت پیدا کند و بهتر با مشتریان ارتباط برقرار کند. این یکی از بهترین استراتژی‌های تاثیرگذار در ارتباط با غذا است.

بازاریابی فود بلاگر

چگونه برای بازاریابی رستوران خود با اینفلوئنسرها و فود بلاگر ها درگیر شوید؟

اکنون که متوجه شدیم که چرا استفاده از فود بلاگرها برای رستوران سرمایه‌گذاری خوبی در استراتژی بازاریابی است، وقت آن رسیده تا در مورد نحوه همکاری با آنها توضیح دهیم. در ادامه بخوانید تا بدانید چگونه فود بلاگرها را انتخاب کرده و دعوت کنید، آداب و معیارهای شما باید چگونه باشد، چه سیستم عامل‌هایی را باید پوشش دهید و ساختار پرداخت باید چگونه باشد.

1. فود بلاگر مورد نظر را پیدا کنید

وقتی تصمیم می‌گیرید که به چه افرادی نزدیک شوید بسیاری از عوامل را باید در نظر داشته باشید. قرار نیست شما تنها یکبار رستوران خود را نشان دهید بلکه قرار است بطور مدام با آن بلاگر در ارتباط باشید. در اینجا 6 مورد را در انتخاب فود بلاگر رستوران‌تان به شما معرفی می‌کنیم.

  • ارتباط

اولین سؤالی که باید از خود بپرسید این است که آیا این وبلاگ نویس می‌تواند با رستوران و غذای شما ارتباط برقرار کند؟فود بلاگرها بر اساس علایق و امتیازات خود انواع خاصی از غذاها و رستوران‌ها را پوشش می‌دهند. مثلا برخی ممکن است فقط شیرینی‌ پزی ها و نانوایی‌ها را پوشش دهند. برخی ممکن وبلاگ نویس غذا در حوزه‌ی وگان باشد یا فقط رستوران‌ها را موضوعی پوشش دهد و …

پس فود بلاگرهای مختلف را دنبال کنید و بررسی کنید کدام یک مناسب با نوع رستوران شما می‌تواند کمک کننده باشد.

  • مخاطب هدف

نکته بعدی که باید در هنگام تصمیم گیری در مورد فود بلاگرها در نظر بگیرید، نگاه به مخاطبی است که آنها را دنبال می‌کند. اگر مخاطب هدف آنها با شما مطابقت نداشته باشد، این یک انتخاب اشتباه خواهد بود. نظرات و لایک‌ها را مرور کنید و ببینید آیا محتوای آنها مخاطب هدف رستوران‌ها را پوشش می‌دهد.

  • موقعیت

اگرچه وبلاگ نویسی یک فعالیت آنلاین است، اما در مورد وبلاگ نویسی غذا کمی تفاوت وجود دارد و بهتر است فود بلاگر در همان موقعیت جغرافیایی رستوران باشد. در اینصورت ارتباط بهتر برقرار شده و می‌توانید در ارتباط با تولید محتوای تصویری هم همکاری داشته باشید.

 

2. از فود بلاگر دعوت کنید تا به رستوران شما بیایند

حال که بلاگر مورد نظر را انتخاب کردید نکته‌ای که در مرحله‌ی بعد باید به آن توجه داشته باشید نحوه دعوت فود بلاگرها منتخب است. راهنمای گام به گام این موضوع را در زیر برای شما آورده‌ایم:

  • با آنها تماس بگیرید

نگاهی دقیق به وبلاگ یا پیج اینستاگرام آنها بیندازید، و یک آدرس ایمیل یا شماره تلفنی پیدا کنید و از طریق آن با آنها تماس بگیرید. اگر چیزی پیدا نکردید، می‌توانید شماره تماس و یا ایمیل خود را برای آنها کامنت بگذارید.

  • با آنها یک رابطه‌ی بیزینسی بلند مدت بوجود آورید

سعی کنید با فود بلاگری که انتخاب کردید وارد یک ارتباط بلند مدت بزینسی شوید. سعی کنید تا آنها را به عنوان سفیر برند خود نگه‌ دارید تا بصورت بلندمدت چهره‌ی رستوران شما را معرفی کند و برای شما مشتریان وفادار بسازد.

  • سازماندهی خوبی داشته باشید

یکی از شکایت‌های مهمی که فود بلاگرها از صاحبین رستوران‌ها دارند این است که برنامه‌های خود را سازماندهی نکرده‌اند. شما باید برای هر رویداد که می‌خواهید فود بلاگر آن را پوشش دهد حداقل یک هفته قبل برایشان دعوتنامه ارسال کنید.

در آخر…

امروزه رسانه‌های اجتماعی و استفاده از فود بلاگرها راهی عالی برای بدست آوردن کشش مشتریان و بازاریابی رستوران شما است. امیدوارم این مقاله به شما کمک کند تا بهتر با بلاگرهای غذا وارد ارتباط شده و اجازه دهید در کسب‌و‌کار شما موثر واقع شوند. لطفا از تجربیات خود به عنوان یک رستوران دار در حوزه‌ی کار کردن با فود بلاگرها برای ما بنویسید.

Total
0
Shares
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Previous Post

مدیریت زمان چیست و چرا در زندگی اهمیت دارد؟

Next Post

تاب آوری چیست و چه تاثیری در زندگی شما دارد؟

Related Posts