طرز تهیه قهوه ترک با شیر و آشنایی با آداب تهیه این نوشیدنی سنتی

نظرتان درباره تهیه قهوه ترک برای عصر امروز چیست؟

 

چه به ترکیه سفر کرده باشید یا نه، در هر دو صورت شهرت و طعم دلچسب این قهوه دورادور به گوش‌تان خورده است. این کشور که تاریخی کهن و زندگی مدرنیته دارد به مرکز قهوه در دنیا معروف است. البته قهوه ترک را در سراسر دنیا می‌توانید نوش جان کنید اما به ندرت طعم واقعی آن را به جز در خود کشور ترکیه می‌توانید تجربه کنید؛ چرا که نحوه سرو کردن و دم کردن قهوه روی طعم آن بسیار تاثیرگذار است.

با توجه به اینکه این قهوه در کشور ما هم خیلی محبوب است در این مقاله قصد داریم طرز تهیه قهوه ترک با شیر را به شما آموزش دهیم. قهوه را با قهوه جوش که به زبان ترکی به آن ایبریک می‌گویند، تهیه می‌کنند. بهتر است برای تهیه این قهوه از قهوه جوشی استفاده شود که کفی پهن و دهانه باریکی دارد و از جنس مس باشد. البته می‌توانید از قهوه جوش‌های دیگری هم استفاده کنید اما قهوه جوش مسی با خاطر مس دما را به طور یکنواخت به تمام قهوه انتقال می‌دهد و باعث می‌شود قهوه بهتر دم بکشد.

مواد لازم

قهوه ترک دو قاشق چای‌خوری (برای هر نفر)

شیر کم‌چرب کاله (سرد)

شکر یک قاشق چای‌خوری

طرز تهیه قهوه ترک با شیر

مرحله اول

قهوه یکی از نوشیدنی‌های محبوب در دنیا است که خواص بی‌شماری دارد؛ برای مثال کافئین موجود در قهوه به سرحال شدن و جلوگیری از خواب‌آلودگی کمک می‌کند؛ اما مصرف بیش از حد این نوشیدنی نیز عوارضی در پی دارد که بهتر است از این کار اجتناب کنید. یک فنجان قهوه‌ی ترک اصیل همیشه گزینه خوبی برای بهتر کردن روزتان است پس همین حالا دست به کار شوید. ابتدا شیر سرد، شکر و قهوه را داخل قهوه‌جوش ریخته و با هم مخلوط کنید.

مرحله دوم

سپس قهوه جوش را روی حرارت ملایم قرار دهید تا قهوه کف کرده و شروع به بالا آمدن کند. قبل از این که قهوه قل بخورد آن را از روی شعله برداشته و داخل فنجان مناسب سرو کنید. اگر مایل بودید که قهوه غلیظ‌تر شود، بعد از این که قهوه کف کرد و بالا آمد، کف روی قهوه را داخل فنجان بریزید. دوباره قهوه جوش را روی حرارت قرار دهید تا دوباره قهوه کف کرده و بالا بیاید. این بار نصف فنجان را پر کنید و برای یک بار دیگر قهوه جوش را روی شعله قرار دهید تا کف کرده و بالا بیاید. فنجان را پر کنید.

نکات سرو و دم کردن

  • شکر باعث طعم دهی بیشتر به قهوه و غلیظ‌تر شدن آن می‌شود. اما اگر مقدار بیشتری و برای چند نفر قهوه دم کردید می‌توانید شکر را به صورت جداگانه سرو کنید.
  • بهتر است از آب تصفیه شده یا آب معدنی برای دم کردن قهوه استفاده کنید.
  • قهوه جوش ترکی که استفاده می‌کنید بهتر است از جنس مسی و با دهنه باریک باشد.
  • برای سرو بهتر از فنجان‌های کوچیک مخصوص قهوه استفاده کنید.
  • فراموش نکنید برای دم کردن قهوه ترک حتما شعله باید ملایم باشد.
  • مقدار کافی قهوه برای هر نفر بسته به کیفیت پودر قهوه متفاوت است و معمولا بین 7 گرم تا 14 گرم پودر قهوه ترک استفاده می‌شود.
  • دقت کنید که قهوه اصلا نباید قل بزند چون قل زدن باعث تغییر مزه و تلخ‌تر شدن قهوه می‌شود.

 

Content retrieved from: https://kalleh.com/book/recipe/%d8%b7%d8%b1%d8%b2-%d8%aa%d9%87%db%8c%d9%87-%d9%82%d9%87%d9%88%d9%87-%d8%aa%d8%b1%da%a9-%d8%a8%d8%a7-%d8%b4%db%8c%d8%b1/.

Total
0
Shares
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Previous Post
رادیو

0 تا 100 کسب درآمد از پادکست (podcast) + میانگین درآمد

Next Post
روحیه فریلنسر ها

ایده های مناسب برای روحیه فریلنسر ها

Related Posts