سی‌دی پراجکت به مدیران پروژه‌ی ساخت بازی Cyberpunk 2077 پاداش قابل توجه‌ای اختصاص داد

سی‌دی پراجکت

سی‌دی پراجکت اعلام کرد که علی‌رغم انتشار جنجالی بازی Cyberpunk 2077 در ماه‌های اخیر،  به جای تیم‌توسعه، پاداش‌های قابل توجه و هنگفت را به مدیران پروژه‌ی ساخت آن اختصاص داده و از این مقدار سهم بسیار کمتری به تیم سازنده‌ی این بازی رسیده است.

امروزه همه‌ی بازی‌بازان از بحث‌ها و جنجال‌های پیرامون عرضه‌ی بازی به شدت مورد انتظار Cyberpunk 2077 آگاه هستند. در واقع، پورت افتضاح این بازی برای کنسول‌های نسل هشتم باعث شد تا سر و صدای بسیاری از طرفداران که حس می‌کردند با گفتن جمله‌هایی نظیر “این بازی بر روی کنسول‌های نسل هشتم به طرز غافلگیر کننده‌ای عالی اجرا می‌شود” و یا نشان دادن ویدیوهای جعلی از گیم‌پلی بازی از آن‌ها کلاه‌برداری شده است و همین موضوع باعث شد تا موج عظیمی از شکایات و درخواست‌های بازپس‌گیری پول خریداران بازی به سمت شرکت سی‌دی پراجکت (CD Projekt) روانه شود. هم‌چنین، به دنبال این موضوع و ضررهای هنگفتی که فروشگاه‌های مختلف به دلیل رخ دادن این موضوع متحمل می‌شدند، شرکت سونی تصمیم گرفت تا این بازی را به طور کلی از فروشگاه پلی‌استیشن حذف کند که در نوع خود اقدام جسورانه تلقی می‌شود.

البته، مدیران استودیوی سی‌دی پراجکت رد بارها از طرق مختلف از بازی‌بازان عذرخواهی کردند اما مشخص بود که این صحبت‌ها هنوز هم حقیقت ماجرا را بیان نمی‌کنند و این موضوع که بازی به صورت ناقص عرضه شده است بر همگان روشن بود. اما با این حال و به لطف پیش‌خریدهای شگفت‌انگیزی که این بازی به ثبت رسانده بود، شاهد فروش ۱۳٫۷ میلیون نسخه‌ای از بازی بودیم که همین موضوع باعث شد تا شرکت سی‌دی پراجکت سود هنگفتی را از فروش این بازی کسب کند تا این شرکت فشار کمتری را نسبت به توسعه‌دهندگان آن وارد کند. از همین رو، اخیراً و به گزارش بلومبرگ و جیسن شرایر (Jason Schreier)، شرکت سی‌دی پراجکت تصمیم گرفته است تا فارغ از تمامی اتفاقات اخیر، پاداش‌های چشمگیری را به مدیران تیم توسعه‌ی بازی Cyberpunk 2077 اعطا کند و سهم کارمندان این شرکت از این پاداش در مقابل مدیران بسیار ناچیز خواهد بود.

سی‌دی پراجکت

بر این اساس، ۲۰ درصد از درآمد امسال شرکت سی‌دی پراجکت به پاداش‌ها اختصاص داده شد که رقمی هنگفت و غیر معمول به‌نظر می‌رسد. از این ۲۰ درصد نیز ۱۰ درصد به اعضای تیم و ۱۰ درصد دیگر به مدیران پروژه‌ی ساخت بازی اختصاص خواهد یافت که در مجموع معادل ۲۹٫۸ میلیون دلار خواهد بود. همچنین، با یک محاسبه‌ی سرانگشتی می‌توان دریافت که با تقسیم شدن این رقم بین ۸۶۵ نفر، هر کارمند به صورت میانگین معادل ۳۴ هزار دلار را به عنوان پاداش دریافت کرده است. البته، ناگفته نماند که پیش‌تر نیز شاهد چنین اقدامی از سوی شرکت سی‌دی پراجکت بودیم و در اوایل سال جاری نیز این شرکت پاداش‌هایی را برای تیم توسعه‌ی بازی Cyberpunk 2077 درنظر گرفته بود.

البته، طبعاً جزئیات بیشتری در این زمینه وجود دارد و هر کارمند این شرکت با توجه به وظایف خود مقدار کم‌تر و یا بیشتری از این ۳۴هزار دلار را از آن خود خواهد کرد. در واقع، طبق گزارش بلومبرگ برخی از کارمندان سی‌دی پراجکت از ۵ تا ۹ هزار دلار پاداش دریافت کرده و پاداش کارمندان ارشد نیز به حدود ۱۵ یا ۲۰ هزار دلار می‌رسد. اما نکته‌ی قابل تامل در این بین، اختصاص یافتن رقمی ۲۸ میلیون دلار از ۲۹٫۸ میلیون دلار به تنها ۵ نفر از مدیران این پروژه است که همین موضوع نیز اعتراضات کارمندان شرکت سی‌دی پراجکت را برانگیخته است.

در واقع، مدیران سی‌دی پراجکت رد از جمله مارچین ایوینسکی (Marcin Iwiński) و آدام کیچیسکی (Adam Kiciński) هر کدام رقم هنگفت ۶٫۳ میلیون دلار را به عنوان پاداش دریافت کردند و آقای آدام بدوفسکی (Adam Badowski) نیز ۴٫۲ میلیون دلار از این رقم ۲۸ میلیون دلاری را در حساب شخصی خود می‌بیند. حال این موضوع در حالی رخ داده که تصمیمات غلط همین مدیران باعث شده تا سهام شرکت سی‌دی پراجکت به طرزی وحشتناک و حدود ۳۳ درصد افت کند و بخش عمده‌ای از شکایات بازی‌بازان نیز به دلیل تصمیمات آن‌ها صورت گرفته است.

اما در تماسی که یکی از نشریه‌ها با شرکت سی‌دی پراجکت رد گرفته بود، آقای آدام کیچیسکی در جواب سوالی مبنی بر این‌که “آیا این میزان از پاداش حق واقعی شما بود؟” چنین پاسخ داد که:

هیچ چیزی نسبت به گذشته تغییر نکرده است. ما قرارداد داریم، محصول ارائه می‌کنیم و پاداش می‌گیریم. در مورد اصلاح شدن این موضوع در آینده توسط سهام داران نیز خیلی زود است که اظهار نظر کنم.

از طرفی دیگر، بلومبرگ به نقل از یک کارمند شرکت سی‌دی پراجکت اعلام کرد که “اخیراً این شرکت در حال ارزیابی مجدد کارمندان خود است تا رقم حقوق آن‌ها را دستخوش تغییر کند؛ اما اختلاف رقم پاداش بین مدیران و اعضای تیم بسیار زیاد است. این موضوع در حالی رخ داده که ما در حال تلاش شبانه‌روزی برای ساخت بازی بودیم اما تصمیمات اشتباه همین مدیران باعث شد تا بازی با چنین وضعیتی روبرو شود. اگر مدیران سی‌دی پراجکت تصمیم گرفته بودند که یک‌بار برای همیشه تاریخ انتشار بازی را تا زمان تکمیل شدن آن به تعویق بیندازند، مطمئناً این بازی با فروش بسیار بهتری روبرو می‌شد”.

سی‌دی پراجکت

به هر ترتیب، این موضوع در حالی رخ داده است که روز گذشته مدیر کل اکتیویژن بلیزارد در اقدامی قابل تحسین سهم و حقوق خود را ۵۰ درصد کاهش داد. البته، رویه‌ی هر شرکت با درنظر گرفتن دیدگاه‌های مدیران و سهام‌دارانش متفاوت است اما باید منتظر بمانیم تا چشم‌انداز بعدی شرکت سی‌دی پراجکت در قبال استودیوی پیش‌تر محبوب خود را در آینده ببینیم.

منبع 

Total
0
Shares
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Previous Post
او ام دی

او ام دی (OMD) خلاق در برنامه ریزی رسانه های جمعی

Next Post
گلکسی S21

هزینه کمتر تولید سری گلکسی S21 نسبت به گلکسی S20 برای سامسونگ

Related Posts