روز مصاحبه چه بپوشیم؟

مصاحبه

برای مصاحبه دعوت‌تان کرده‌اند و با سوال همیشگی «چی بپوشم؟» مواجه شده‌اید. جواب سوالتان را در این مقاله پیدا خواهید کرد.

چرا به ظاهرمان اهمیت می‌دهیم؟

آراستگی ظاهری همیشه یکی از مهم‌ترین مسائل در زندگی بشر بوده است. این را می‌توان از هزینه‌هایی که مردم در سراسر دنیا برای خرید پوشاک، لوازم آرایش، عطر و ادکلن و کیف و کفش می‌کنند، فهمید. بسیاری از مردم، بخش اعظم درآمد خود را فقط به ظاهرشان اختصاص می‌دهند.

فکر می‌کنید دلیل همه این‌ها چیست؟ خب قطعا این‌که می‌گویند عقل مردم به چشم‌شان است در این مسئله بی‌تاثیر نیست. قضاوت کردن از روی ظاهر و طرز لباس پوشیدن آدم‌ها بسیار راحت‌تر از شناخت و معاشرت با مردم است.

درست است که «نه همین لباس زیبا است نشان آدمیت» اما این موضوع تا حدی طبیعی است. چرا که اولین چیزی که آدم‌ها از شما می‌بینند لباس و ظاهرتان است. اگر بگوییم لباس پوشیدن شما تا حدی نشانه شخصیتتان است، اغراق نکرده‌ایم. به هرحال شما چیزی را می‌پوشید که فکر می‌کنید زیبا و مناسب است.

با درنظر گرفتن همه این‌ها، می‌توان نتیجه‌گیری کرد که اهمیت دادن به آراستگی ظاهر نه تنها کار بدی نیست، بلکه نشان می‌دهد که شما تا چه اندازه برای خودتان ارزش و اهمیت قائل هستید و چه قدر زمان به خود اختصاص می‌دهید.

 

مصاحبه

نقش ظاهر و نحوه لباس پوشیدن در مصاحبه‌های کاری

حتما می‌دانید ظاهر شما هرجا اهمیت نداشته باشد روز مصاحبه مهم‌تر از هر چیز دیگری است. روز مصاحبه یکی از روزهای سرنوشت‌ساز زندگی هر آدمی است. گاهی اوقات یک تایید یا رد از طرف کارفرما یا مسئول استخدام می‌تواند آینده شما تغییر دهد.

تصور کنید کلی زمان گذاشته‌اید تا توانستید شغل ایده‌آل خود را پیدا کنید. با دقت و رعایت تمام اصول یک رزومه کاری بی‌نقص آماده کردید. بعد از روزها و هفته‌ها انتظار، تماسی که می‌خواستید با شما گرفته شد و به مصاحبه دعوت شدید. سر از پا نمی‌شناسید و احساس می‌کنید دیگر خوشبخت شده‌اید.

اما به محض ورود به اتاق مصاحبه، فردی که پشت میز نشسته نگاهی به سر و وضعتان می‌اندازد و بعد از پرسیدن چند سوال بی‌ربط شما را مرخص می‌کند. تمام آمال و آرزوهایتان بر باد می‌رود. هرچه فکر می‌کنید اشکالی در کار خود پیدا نمی‌کنید.

فکر می‌کنید کجای کارتان ‌لنگیده است؟ نگاهی به خود در آینه می‌اندازید و به این فکر می‌کنید که شاید لباستان خیلی مناسب نبوده است. بله درست است! احتمالا آنچه باعث شد که مسیر خوشبختی‌تان ناهموار شود، انتخاب یک لباس نامناسب بوده است.

اگر تا به حال فکر می‌کردید که ظاهر و لباس پوشیدن شما تاثیری در تصمیم کارفرمایان در جلسه مصاحبه ندارد باید بدانید که سخت در اشتباهید. کارفرمای موردنظر، رزومه شما را مطالعه کرده و مشتاق است که خودتان را از نزدیک ببیند. اما به محض ورودتان به اتاق مصاحبه تمام تصوراتش در مورد شما خراب می‌شود.

کسی که می‌خواهد با شما مصاحبه کند، انتظار دارد که نمود تمام استعدادها و توانایی‌های شما را در ظاهرتان ببیند. چون هیچ شناخت دیگری غیر از رزومه از شما ندارد. پس به او حق بدهید اگر با توجه به ظاهرتان تصمیم بگیرد شما را قبول یا رد کند.

اگر تا به حال با چنین شرایطی مواجه شده‌اید، یا نمی‌‌‌خواهید هرگز در موقعیتی مثل این  قرار بگیرید، باید جدی‌تر در مورد لباس پوشیدن و ظاهرتان برای مصاحبه تصمیم بگیرید.

در این مقاله نکاتی گفته می‌شود که بهتر است در مورد نحوه لباس پوشیدن خود در روز مصاحبه مدنظر قرار دهید، تا بیشترین تاثیر را روی کارفرمایان بگذارید.

قدم اول: در مورد محیط کاری شرکت یا سازمان موردنظر تحقیق کنید

موضوعی که حتما باید درنظر بگیرید این است که هیچ نوع قانون یا اصول خاصی برای لباس پوشیدن در روز مصاحبه وجود ندارد. خب این کمی کار شما را سخت می‌کند. اما هرچیزی راه حلی دارد.

کاری که باید انجام دهید این است که قبل از مصاحبه به خوبی در مورد شرکت یا سازمان موردنظر تحقیق کنید. به وب‌سایت یا شبکه‌های اجتماعی آن سر بزنید یا از افرادی که تجربه حضور در آن مکان را داشته‌اند بپرسید که طرز پوشش کارکنان به چه صورت بوده‌است. با این کار می‌توانید بفهمید که پوشش غالب آن محیط چگونه است. بنابراین نباید خارج از عرف لباس بپوشید.

 

مصاحبه

این روزها با به وجود آمدن شرکت‌های خصوصی و استارتاپ‌ها، قانون پوشیدن لباس‌های کاملا رسمی در روز مصاحبه منسوخ شده است. پوشیدن لباس رسمی در یک محیط غیررسمی به اندازه پوشیدن شلوار جین و تیشرت برای مصاحبه در یک بانک نامناسب و زننده است.

پس قبل از هر تصمیمی در مورد لباس‌های خود، ببینید اصلا قرار است کجا بروید. یک اداره دولتی یا یک شرکت خصوصی با محیطی صمیمانه. به هرحال همانطور که می‌دانید هر سخن جایی و هر نکته مکانی دارد. پس حواستان را جمع کنید تا مرتکب اشتباه نشوید.

البته ذکر یک نکته را ضروری می‌دانم؛ آن هم این‌که حتی اگر محیطی که برای مصاحبه می‌روید، یک محیط صمیمانه و غیررسمی است، باز هم ظاهر شما باید نسبت به کارکنان آنجا رسمی‌تر باشد. زیرا ماهیت جلسه مصاحبه رسمی است.

قدم دوم: سعی کنید برای مصاحبه بهترینِ خودتان را نشان دهید

بعد از انتخاب نوع لباس خود، باید به چند نکته در مورد آن توجه کنید:

  • لباسی که قرار است به تن کنید، جدا از رسمی یا غیررسمی بودن آن باید تمیز و مرتب باشد.
  • علاوه بر رعایت تمیزی و اتو کشیدن لباس‌ها، اندازه آن‌ها نیز اهمیت دارد. لباسی بپوشید که کاملا اندازه شماست. نه چهار سایز بزرگ‌تر یا کوچک‌تر.
  • سعی کنید لباس‌هایی بپوشید که رنگ‌های خنثی دارند، مثل مشکی، قهوه‌ای و طوسی. این رنگ‌ها علاوه بر این‌‌که چندان جلب توجه نمی‌کنند، به راحتی با رنگ‌های دیگر سِت می‌شوند.
  • و در آخر، دقت کنید لباسی که می‌پوشید بیشترین اعتماد به نفس را به شما بدهد. حتی اگر لازم است یک دست لباس جدید تهیه کنید. اما راحتی شما بیشتر از همه چیز مهم است. اگر از پوشش خود ناراضی باشید، اعتماد به نفس نخواهید داشت و اگر اعتماد به نفس نداشته باشید مصاحبه را خراب می‌کنید.

توجه داشته باشید که پاکیزگی لباس به تنهایی کافی نیست. جلسه مصاحبه یکی از قرارهای معمولی که هر روز با دوستانتان می‌گذارید نیست؛ بیشتر از این‌ها اهمیت دارد. بنابراین به نظافت شخصی خود نیز از هر لحاظ توجه کنید.

 قدم سوم: عطر، راه خوبی برای ماندگار شدن نیست

مصاحبه

 

استفاده زیاد از عطر و ادکلن راه خوبی برای تحت تاثیر قرار دادن مصاحبه کنندگان نیست. اگر دوست دارید از عطر یا ادکلن استفاده کنید ایرادی ندارد، فقط زیاده‌روی نکنید. تصور کنید که مصاحبه‌کننده به عطر و ادکلن حساسیت داشته‌ باشد، دیگر کارتان تمام است.

قدم چهارم: کفش راحت، مصاحبه راحت

حتما شنیده‌اید که می‌گویند پا، قلب دوم انسان‌ها است. کفش راحت بیش از هر چیز دیگری در ظاهر شما اهمیت دارد. کفشی بپوشید که بیش از همه با استایل شما همخوانی دارد، مرتب و تمیز است.

قدم آخر: لحظه موعود

قبل از رفتن احتمالا دلتان می‌خواهید از اکسسوری‌های مورد علاقه‌تان استفاده کنید. قطعا می‌دانید که چه اکسسوری‌هایی با چه استایلی تناسب دارند؛ بنابراین این موضوع را نیز درنظر خواهید گرفت.

حالا که خیالتان از بابت لباس و ظاهرتان کاملا راحت شده و تمام نکات لازم را رعایت کرده‌اید، وقت ورود به جلسه است. هر خوراکی دارید قبل از ورود تمام کنید و دست خالی وارد اتاق مصاحبه شوید.

همه چیز عالی است! شما فوق‌العاده هستید! مطمئن باشید که شما لایق شغلی که دوست دارید، هستید. حتی اگر رد هم شدید حداقل می‌دانید به خاطر پوشیدن یک لباس اشتباه یا بدرنگ نبوده است.

 

منبع

مصاحبه شغلی

مصاحبه شغلی

Total
0
Shares
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Previous Post
مدل مو

کدام مدل مو مناسب فرم صورت شماست؟ موی چتری، فر یا باب

Next Post
بازاریابی محصول

بازاریابی محصول و 6 تفاوت آن با بازاریابی خدمات

Related Posts