راز ماندگاری یک رستوران, مادری کردن مدیر آن است.

رستوران

رستوران مکانیه که افراد با خلق‌و‌خوهای مختلف و انتظارات خاص دور هم جمع میشن و توقع دارن که در اون محیط, احساسات مطلوبی رو تجربه کنن, پذیرایی باب میلشون باشه طوری که دلشون بخواد دوباره و چندباره به اون رستوران برگردن و حتی به عزیزانشون پیشنهادش کنن.

اگر یک رستوران مدیر با صلاحیتی داشته باشه, میتونه دقیقا مثل یک مادر عمل کنه.

این جوری که با اعضا رستوران مثل بچه‌هاش رفتار کنه و همه رو با هم متحد کنه که برای یک ارائه قوی, همه مشتاقانه دل به کار بدن. و در نهایت اعضا مجموعه علاوه بر داشتن احساس رضایت از محیط کار و موثر بودن در کاری که انجام میدن, با انجام کار درست باعث محبوب شدن رستوران بین مردم هم میشن.

 

 چرا مدیری که مادری کنه میتونه به بالا بالاها برسه؟

رستوران

 

به این دلیل که چند تا از هزاران ویژگی خاص و حیرت‌انگیز مادرها اینه که نرمش عجیبی در سیاست رفتاریشون دارن و میتونن با وجود داشتن بچه‌هایی با خلقیات متفاوت, همه اون‌ها رو کنار هم نگه دارن.

مادرها معمولا چیزی به نام دورریز ندارن و توانمندی عجیبی در استفاده از همه چیز تا آخرین قطره وجودش دارن. توجهشون به جزئیات جوریه که با یکی دو روز نبودنشون, قشنگ می‌فهمی امروز این خونه مادر نداره. چون جای خیلی چیزا بهم ریخته و از نظم خودش خارج شده. همین چند چشمه کافیه تا بفهمیم اگر یک مدیر تنها کمی شبیه یک مادر عمل کنه, چقدر رستورانش پیشرفت میکنه و محبوب میشه.

 

یکی از مهم‌ترین مسائل در مبانی و اصول رستوران و رستوران‌داری

توجه به تهیه لیست آمار غذاست. و بی دقتی در تهیه این لیست تبعات سنگینی داره. فرضا برآورد مهمان روزانه 100 نفر باشه و کافیه لیست شما فقط یک صفر اضافه داشته باشه و حالا این شمایی و کلی خوراکی که روی دستت مونده و همشون بی شک فاسد میشن و خسارتی در حد ورشکستگی به بار میارن! یا اگر غذا کمتر از مقدار لازم برای هر روز باشه با نارضایتی مهمانان مواجه میشین و اعتبار رستوران زیر سوال میره.

چک کردن مدام انبار و سردخانه کمک بزرگی در تهیه لیست صحیحی از اقلام خوراکی مورد نیاز رستوران به حساب میاد.

یک مدیر باهوش و فراست حواسش به این مساله هم هست که کدوم مواد غذایی طرفدار بیشتری داره یا مثلا اگر امروز دسر یا شیرینی‌ای تهیه شده که در اون بیشتر از سفیده تخم مرغ استفاده شده و زرده ها بلا استفاده موندن,  برای جبران این مساله و استفاده از زرده ها, بهتره کیک یا غذایی مد نظر گرفته بشه که بیشتر با زرده تخم مرغ سر و کار داره.

رستوران

توجه به همین نکات, از شما یک مدیر لایق و از رستوران شما,  یک مکان دلپذیر با خوراکی‌هایی همیشه تازه و متنوع می‌سازه.

بهتره همیشه یادتون باشه انسان‌ها قبل از داشتن هر نقش و وظیفه‌ای, یک انسانن و انسان موجودیست خطاکار پس قبل از اینکه انتظار بهترین بودن از افراد داشته باشین, این مهم رو مد نظر قرار بدین چون این جوری روابط صمیمی‌تر و تنش‌ها کمتر میشه.

 

رستوران

گارسن‌ها هویت رستوران شما هستن. هر چه یک مدیر با اعضاء رستوران رابطه بهتری داشته باشه, اون رستوران عملکرد بهتری در تمام زمینه‌ها خواهد داشت.

از جمله مهمترین عوامل در بالا بردن کیفیت رستوران‌ها، سرویس خوب پیش‌خدمت‌هاست.

معمولا رفتار, گفتار و کردار گارسن و پیش‌خدمت‌ها تاثیر چشمگیری در بازگشت مهمانان و رضایت اون‌ها داره و هر قدر میزان این رضایت بیشتر باشه, مهمان شما با رضایت بیشتری غذاشو نوش جان میکنه و به فکر برگشت مجدد میفته.

گارسن یک رستوران، آشپز، مدیر یا مالک اون رستوران نیست اما یکی از اجزای بسیار مهم اون‌جا به شمارمیره و به نوعی نماینده رستوران محسوب میشه.

بهترین قسمت کار در رستوران برای یک گارسن, گرفتن انعامه که اگر مهمان از غذا و نحوه پذیرایی احساس رضایت کنه با دادن انعام به گارسن نه تنها رضایتش رو از عملکرد او اعلام میکنه بلکه به گارسون احساس موثر بودن میده و این کار دقیقا مثل یک بازی دو سر برده. هم خدا راضی هم بنده ی خدا.

رستوران

 

یک گارسون باهوش برای رسیدن به این کیف ناب باید بدونه چطور با مهمان رفتار کنه و بهش این احساس رو بده که در خدمت اونه.

دونستن اینکه از چه جملاتی استفاده کنه خیلی مهمه. مثلا با گفتن:  من می‌تونم براتون … یا من حتما براتون… شروع کنه.

به شناخت منو حسابی وارد باشه تا اگر ازش پرسیدن به نظر شما کدوم غذا بهتره, به جای گفتن همه غذاهای ما خوبه ( هیچ مهمانی از این جمله خوشش نمیاد ) اول سوالات هوشمندانه‌ای بپرسه تا تشخیص بده ذائقه مشتری به چی نزدیک‌تره و بعد در همون راستا در مورد غذاها بهش کمک کنه تا مهمانش به انتخاب برسه. نظر گارسون همیشه برای مهمان مهمه.

اگر میخوای گارسون تاثیرگذاری باشی, نیازی نیست برای نشستن مهمانت صندلی عقب بکشی یا روی پاش دستمال بندازی.

میتونه خیلی بهتر باشه که با روی خوش و پوششی مرتب و معطر با مهمان برخورد داشت, فوری میز رو برای نشستن مهمان تمیز کرد و حواست باشه سفارشاتی مثل نوشیدنی‌ها رو فراموش نکنی که نیاز باشه چند باره تذکر داده بشه.

بدون شک گارسون‌ها استرس زیادی رو تحمل می‌کنن, مخصوصا روزو شب‌های شلوغ که میزها پر هستن و باید از مهمانان درخواست انتظار داشته باشن. اما دقیقا همین جاست که تفاوت‌ها معلوم میشه و به میزان توان شما در مدیریت استرس, با انجام کاری ساده مثل لبخند زدن و برقراری تعاملی دوستانه, هم به کنترل استرس خودتون کمک کنین و هم به گذر دلپذیرتر زمان برای انتظار مهمانتون.

Total
0
Shares
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Previous Post
لاته آرت

چطور لاته آرت مدل قلب بزنیم؟

Next Post
کارخانه نوآوری

افتتاحیه کارخانه نوآوری مشهد

Related Posts