دلیوری از طریق خود رستوران در مقابل استفاده از سامانه های ارسال

کدام یک از شیوه‌های دلیوری برای رستوران‌ها مناسب تر است؟

گذشته از تمام مشکلاتی که به واسطه‌ی شیوع بیماری کرونا به کسب‌وکارها وارد شد؛ صنعت رستوران داری به شدت مورد آسیب قرار گرفت به شکلی که باید از ابتدا برای خدمات و سرویس‌های خود برنامه‌ریزی و هدف گذاری کنند.

یکی از تفریحات لذت بخش و خوشمزه ما قبل از شیوع بیماری کرونا رفتن به رستوران‌ها و صرف غذای دلخواه‌مان بود. اما مدتی است که به جهت رعایت اصول بهداشتی رستوران‌ها ترجیح می‌دهند غذای خود را در محیط رستوران ارائه ندهند و از سرویس‌های ارسال و دلیوری استفاده کنند. سوالی که اینجا مطرح می‌شود این است کدام روش دلیوری برای رستوران‌ها مناسب‌تر است.

گزارشات…

گزارشات در راستای خدمات دلیوری رستوران‌ها در نقاط مختلف شهر و هزینه‌های مربوطه حاکی از عدم رضایت مشتریان در این شیوه از ارسال است. اما بسیاری از رستوران‌ها برای بقای خود به درآمد حاصل از این روش دلیوری نیاز دارند. سرمایه گذاری در این نوع از ارسال با واسطه نشان‌دهنده‌ی این است که تقاضا زیاد و ایجاد مسیری هموارتر در جهت خدمت رسانی ‌است.

تحقیقات بدست آمده از وبسایت Statista نسبت به بازار آمریکا نشان می‌دهد که هر دو نوع ارسال در حال رشد هستند و تحویل مستقیم به مصرف‌کننده، سهم بیشتری از بازار را حفظ می‌کند.

در این مقاله برای کمک به تصمیم‌گیری در نوع ارسال، به شما کمک می‌کنیم تا با استفاده از تجربیات انتخاب کنید کدام روش در ارائه‌ی خدمات بهتر به رستوران شما کمک خواهد کرد.

خدمات دلیوری شخص ثالث (سیستم های ارسال)

خدمات تحویل شخص ثالث در واقع سیستم عامل‌هایی اعلم از اغلب اپلیکیشن‌ها هستند که واسطه‌ای بین ارسال خدمات از رستوران‌ها به مشتریان هستند. بزرگترین مزیت این شیوه برون سپاری آن با سرمایه گذاری اندک و ارائه‌ی خدمات بیشتر است.

اگرچه این یک محیط بسیار رقابتی است، اما رستوران‌ها در این روش می‌توانند به راحتی پروسه‌ی تحویل را پیگیری کرده و از پشتیبانی آن توسط تیم ارسال کننده اطمینان حاصل کنند. رستوران‌ها این پشتیبانی را در ارسال انجام می‌دهند چون بخشی از سود آنها از این طریق افزایش می‌یابد.

همچنین در مورد کیفیت خدمات، زمان تحویل و یکپارچگی مواد غذایی هنگام ارسال نیز وجود دارد. با توجه به اینکه بسیاری از پیک‌ها تحویل افرادی هستند که انگیزه ای برای ارائه خدمات عالی ندارند، بسیاری از دارندگان رستوران‌ها ترجیح می‌دهند کل تجربه را به عنوان ابزاری برای کنترل کیفیت بررسی می‌کنند.

تجربه شرکت Deliveroo

گرگ کوان، رئیس امور شرکت Deliveroo، که در سراسر اروپا، آسیا و استرالیا فعالیت می کند، ادعا دارد که این اپلیکیشن‌ها به رستوران‌ها برای دستیابی به اهداف بلندپروازانه کمک می‌کنند. او می‌گوید: “رستوران‌هایی که با Deliveroo همکاری می‌کنند‌، میزان درآمدشان تا 30٪ افزایش پیدا کرده است و به آنها و تأمین‌کنندگان کمک می کنند تا رشد کنند و گسترش یابند و هزاران شغل در بخش رستوران ایجاد می‌کنند.”

او استدلال می‌کند خدماتی مانند Deliveroo به رستوران‌ها کمک می کند تا “به مشتریان جدید برسند، سفارش بیشتری کسب کنند و درآمد خود را افزایش دهند، همه اینها در ایجاد شغل جدید برای سرآشپزها، کارمندان رستوران‌ها و صاحبان شرکت کمک می‌کند. همچنین در نیروی انسانی صرفه جویی می‌شود و به آنها اجازه می‌دهد تا روی تولید مواد غذایی تمرکز کنند. ”

بسیاری از رستوران‌ها از استفاده با این چنین اپلیکیشن‌های ارسال و دلیوری و همینطور مشکلاتی که ممکن است در ارائه‌ی خدمات آنها پیش بیاید دوری می‌کنند. اما این نوع ارائه‌ی خدمات بیشتر با محوریت جامعه همراه است و بهتر و سریعتر به رستوران‌ها خدمت رسانی می‌کند.

تجربه آدام مورتسن صاحب سامانه ی حمل و نقل

آدام مورتنسن نماینده یک سامانه‌ی حمل‌ و نقل است که در ارتباط با رستورانها سود کمتری را در هر سفارش می‌گیرد و معتقد است اینکار به نفع رستوران‌ها است.

آدام مورتنسن می‌گوید: “رستوران‌هایی که سفارشات بالایی دارند می‌توانند از این طریق 20 الی 30 درصد جذب مشتری بیشتری داشته باشند. با اینحال رستوران‌های کوچکتر که سود زیادی ندارند با استفاده از این سرویس با هزینه کمتر خدمات بیشتری دریافت می‌کنند. همچنین سامانه‌های ارسال مختلفی هستند که مزیت‌های بیشتری را ارائه می‌دهند که می‌تواند متناسب با نیاز رستوران به آنها کمک کند”.

منطقی است که سامانه‌های بزرگتر و حرفه‌ای تر بتوانند پاسخگوی حجم بالایی از سفارشات باشند. و در مورد مشاغل کوچیکتر هم مبادله ای بین هزینه‌های هر دو طرف شکل می‌گیرد که کنترل کیفیت خدمات و منابع مورد نیاز را برای انها فراهم می‌کند و در ازای آن درصد کمتری سود می‌گیرد.

مزایای استفاده از خدمات شخص ثالث

 • مدیریت تنظیمات مربوط به سفارشات
 • بدون استفاده از بازاریابان مشتریان بیشتری را جذب می‌کنید
 • امکان قبول تعداد سفارشات بالا

معایب خدمات تحویل شخص ثالث

 • ایجاد محیطی کاملا رقابتی بین کسب‌وکارها
 • ایجاد اعتماد بین مشتری و رستوران‌داران
 • ارائه‌ی امکانات بیشتر و متنوع‌تر

مناسب برای…

 • رستوران‌های زنجیره‌ای با حجم سفارشات بالا
 • فروشگاه‌های فست فود با توانایی انجام حجم بالای سفارشات
 • رستوران‌‌های پر طرفدار خارج از شهر

خدمات دلیوری از طریق خود رستوران

ارائه خدمات تحویل توسط خود رستوران، مدیریتی بهتری نسبت به کنترل از نظر سرعت، کیفیت و هزینه‌ها‌ی متغیر دارند و بررسی اشکالات از طریق مشتری راحت‌تر است.

بسیاری از مشتریان ترجیح می‌دهند واسطه را جدا کرده و مستقیماً از رستوران سفارش دهند. اما اگر شما به عنوان صاحب یک رستوران با حجم بالایی از سفارشات تحویل سرو کار دارید، ارائه خدمات تحویل داخلی به معنای سرمایه گذاری مقرون به صرفه در کارمندان و وسایل نقلیه است و به معنای کار کردن نوع کاملاً متفاوتی از تجارت با ملاحظات لجستیکی بیشتر است.

بنابراین ، برای یک رستوران شلوغ با حجم سفارشات بالا ارائه‌ی خدمات با کیفیت و تحویل به موقع را می‌طلبد. اما این امکان را به شما می‌دهد تا از زمان سفارش ، تا زمان دریافت مشتری، کنترل کاملی بر تجربه مشتری داشته باشید.

دلیوری

این یک شمشیر دو لبه است زیرا این بدان معناست که شما فقط مسئول این هستید که اجازه ندهید استانداردها در زمانهای پر مشغله دچار لغزش شود. شما باید هزینه‌های جاری رانندگان تحویل و رانندگی و نگهداری وسایل نقلیه را بپردازید، و ممکن است مجبور شوید بخشی از سفارشات خود را حذف کنید به دلیل عدم رسیدگی کامل به سفارشات.

مزیت دیگر این است که شما به داده های مشتری دسترسی دارید که می‌توانید در جهت ارتقاء وفاداری با برنامه پاداش برنامه‌ریزی داشته باشید. برای رستوران‌هایی که به دنبال ایجاد رابطه قوی با مشتریان محلی خود هستند این یک امتیاز عمده است.

از تجربیات…

میشل بوزید سرآشپز و صاحب رستوران لبنانی 30 نفره لیبی سیتو است که در بین نقاط مهم ناهارخوری تورنتو و بلوار ورت واقع شده است. میشل تجربه استفاده از انواع برنامه‌های تحویل را دارد و فهمید که آنها برای رستورانش خوب کار نمی کنند.

او می گوید که به طور کلی رستوران‌ها به ندرت شکایت می‌کنند. او ادعا می‌کند: “برخورد با افرادی که ناراحت بودند، برای من ناامید کننده شد، اما آنها هرگز به رستوران ما نمی آمدند.” وی می افزاید: “علاوه بر این، من با هر سفارش پول را از دست می‌دادم. یک کمیسیون 30٪ وجود دارد و حتی حاوی سود 30٪ نیز نبودیم. ”

میشل توضیح داد که او علی رغم دانستن این موضوع از سامانه حمل و نقل استفاده کرده است زیرا فکر می‌کند رستوران از قرار گرفتن در معرض و دسترسی گسترده به این سرویس‌ها بهره‌مند خواهد شد. او می‌گوید ، “من فهمیدم که پس از مدتی زیاد این موضوع کارکرد خود را از دست می‌دهد. آنها شما را برای مدتی در صفحه اول قرار می دهند، سپس شما سه شب سفارش می‌گیرید و این اصلا ارزش ندارد. ”

مزیت دلیوری از طریق وبسایت

وی ادامه می‌دهد: “اکنون اکثر سفارشات ما از طریق وب سایت ما انجام می‌شوند.” “ما به جز هزینه پردازش تمام پول را حفظ می‌کنیم، کنترل کاملی بر تغییرات منو، تصاویر و غیره دارم. نیازی نیست که با تغییر منو به کسی ایمیل بزنم و آنها را تأیید کنم.”

میشل معتقد است که لحظه‌های شلوغ در رستوران وجود دارد، اما او می‌گوید، “در شب‌های شلوغ ما افراد بیشتری را برای کمک به بسته بندی و برچسب زدن می‌آوریم، بنابراین این فرآیند کاری ما را راحت‌تر می‌کند.”

وی در پاسخ به این سؤال که آیا با این روش از تحویل سفارشات با تعداد بالا را به خوبی مدیریت می‌کنید؟ گفت: ” این آسان‌تر از چیزی بود که فکر می‌کردم، اما ما یک عملیات عظیم را اجرا نمی‌کنیم. فروش ما به 40 درصد از مکان‌های مختلف رسیده است. بنابراین من واقعاً خوشحال هستم. ”

دیوید تامپسون، صاحب دره پیتزا در گلدن ولی، آریزونا، بیش از 50 سال در زمینه‌ی پیتزافروشی فعالیت دارد. او نیز معتقد است که ارسال از خود رستوران بهترین رویکرد به ویژه برای مشاغل کوچک است. او می‌گوید تنها راه تحویل به موقع و با کیفیت زمانی است که با افرادی به عنوان پیمانکار برای سرعت و ایجاد کیفیت بیشتر همکاری کرد.

مزایای ارسال از طریق خود رستوران

 • سفارشات همیشگی از مشتریان وفادار خود را از دست نمی‌دهید
 • خود تجربه‌ی تحویل و ارسال به مشتری را دارید
 • اطلاعات مشتری را حفظ کرده و روابط مستقیمی با مشتریان برقرار می‌کنید

معایب ارسال از طریق خود رستوران

 • تنظیم هزینه‌ها و برنامه‌ریزی اجرای سرویس‌های تحویل
 • نگهداری مداوم وسایل نقلیه و مدیریت رانندگان
 • خطر غرق شدن در زمان اوج سفارشات

مناسب برای…

 • رستوران‌های کوچکتر که می‌خواهند تعامل مشتری را از ابتدا تا انتها کنترل کنند
 • رستوران‌‌های محلی با مشتریان وفادار
 • رستوران های کوچک شهری که ارتباط مشتری با آنها مهم است

بهترین گزینه را برای دلیوری و تحویل خدمات رستوران خود انتخاب کنید

در این بحث عوامل زیادی نقش دارند. کدام یک بهتر است، فروش از طریق برنامه‌های تحویل شخص ثالث، راه‌اندازی لاین سفارش خود را در وب سایت خود راه‌اندازی کنید یا شاید ترکیبی از هر دو؟

اندازه عملکرد شما در این انتخاب تأثیر می‌گذارد، همانطور که حجم سفارشات، میزان سرمایه‌های که می‌توانید به راحتی در تحویل و ماهیت تجارت خود سرمایه گذاری کنید، تأثیر خواهد گذاشت. در نهایت، شما باید تصمیم بگیرید که چگونه معاملات بین جوانب مثبت و منفی هر مدل جمع می شود. از خود بپرسید که چگونه هر مدل با اخلاق و نیازهای مشتریان شما مطابقت دارد.

به طور کلی، رستوران‌های کوچک و دورتر ممکن است از طریق ارسال از خود رستوران سود بیشتری کسب کنند، در حالیکه رستوران‌های بزرگتر با تعداد سفارشات بیشتری سر و کار دارند و کار کردن با سرویس‌های تحویل و ارسال برایشان بهترین گزینه است.

در آخر…

حوصله کنید و وقت بگذارید، با نمایندگان سرویس‌های حمل و نقل و ارسال جلسه بگذارید خواسته‌ها و نیاز‌های خود را مطرح کنید و با نوع خدمات آنها بیشتر اشنا شوید تا در صورت مفید بودن با یکدیگر همکاری کنید. هنگامی که آماده به شروع کار کردید، ما راهنمایی‌هایی را در ارتباط با نحوه اجرای خدمات ارسال و پیشگیری از مشکلات در اختیارتان قرار می‌دهیم.

لطفا نظرات خود را در ارتباط با این مقاله با ما از طریق کامنت در میان بگذارید و تجربه‌ی خود را در نحوه‌ی ارسال محصولات و خدمات برای ما تعریف کنید.

Total
0
Shares
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Previous Post

تاب آوری چیست و چه تاثیری در زندگی شما دارد؟

Next Post

برنامه وفاداری و آینده ی آن برای رستوران ها در دوران کرونا

Related Posts