در کامپیوترهای مک M1نرم‌ افزار iOS مسدود شد

مک M1

گفته می‌شود اپل امکان دسترسی را در کامپیوترهای مک M1 به برخی از نرم افزار ها را به خواست بعضی از توسعه‌دهندگان، مسدود کرده است.

در جریان WWDC 2020، اپل تأیید كرد كه کامپیوترهای مک M1 می‌توانند تمام برنامه‌های iOS را اجرا کنند؛ این مهم به دلیل ماهیت یکسان پردازنده‌ی کامپیوترهای جدید مک و گوشی‌های هوشمند ممکن شده است. معماری مشابه این امکان را به کاربران می‌دهد که برنامه‌های iOS را در کامپیوتر مک دانلود و نصب کنند؛ حتی اگر توسعه‌دهنده، اپلیکیشن را برای ارائه در رایانه‌ی مک بهینه نکرده باشد.

اما طبق گزارش The Verge و با استناد به اطلاعات منتشرشده در 9To5Mac، بعضی از توسعه‌دهندگان اپلیکیشن‌های خود را در اپ استور مک قرار نداده‌اند و غول دنیای فناوری راه دسترسی به این نرم‌افزارها را بسته است.

به ادعای گزارش مذکور، اپل توانایی کاربران در نصب برنامه‌های غیررسمی iOS را روی کامپیوترهای مک مجهز به پردازنده‌ M1 مسدود کرده است. از لحاظ تئوری، به‌صورت پیش‌فرض تمام برنامه‌های آیفون و آیپد در اپ استور برای مک‌ M1 در دسترس خواهند بود؛ اما در واقع برنامه‌هایی وجود دارند که در ابتدا برای مک‌ها عرضه نمی‌شوند. کوپرتینویی‌ها این اجازه را به توسعه‌دهندگان می‌دهند که برنامه‌ی خود را از اپ‌استور خارج کنند. در این میان، بسیاری از برنامه‌ها از جمله Dark Sky و Netflix تأیید توسعه‌دهنده را برای انتشار در سیستم‌عامل macOS ندارند.

راه نجات مک M1

تا پیش از این، یک راه ‌حل وجود داشت که بدون نیاز به استفاده از فروشگاه نرم‌افزاری مک، از نرم‌افزار شخص ثالث برای نصب برنامه‌ بهره گرفت؛ اما به‌ نظر می‌رسد اپل این راه غیرفعال کرده است. 9To5Mac با نصب یکی از نرم‌افزارهای غیررسمی در نسخه‌ی بتای 11.2 macOS، می‌گوید پیامی با عنوان «نرم‌افزار نمی‌تواند نصب شود؛ زیرا توسعه‌دهنده اجرای آن را برای این سیستم‌عامل در نظر نگرفته است.» مشاهده کرده است. The Verge  هم پیامی تقریبا مشابه دریافت کرده است و می‌گوید:

“هنگامی که سعی کردیم یک برنامه پشتیبانی‌نشده را در کامپیوتر مک مجهز به پردازنده‌ M1 با سیستم‌عامل macOS 11.1 نصب کنیم، پیغام خطایی دریافت کردیم مبنی بر اینکه نمی‌توانیم آن را نصب کنیم.”

حرکت اپل برای جلوگیری از نصب برنامه‌های غیر مجاز لزوما تعجب‌آور نیست؛ زیرا چندی پیش کدی در نسخه بتای macOS یافت شد که براساس آن، اپل به توسعه‌دهندگان این امکان را می‌دهد که از اجرای برنامه‌ی خود در کامپیوتر مک جلوگیری کنند. اما دیدن این ویژگی کمی ناراحت‌کننده است؛ زیرا کاربران مک عادت کرده‌اند در برنامه‌هایی که قادر به اجرای آن‌ها هستند، آزادی بیشتری در مقایسه با iOS داشته باشند؛ البته باید به این نکته اشاره کرد نرم‌افزار‌هایی که از گذشته نصب شده‌اند، همچنان می‌توانند به‌درستی اجرا شوند.

این بدان ‌معنا نیست که توسعه‌دهندگان برنامه‌هایشان را هیچ وقت در اپ استور مک قرار نمی‌دهند؛ بلکه برخی از توسعه‌دهندگان ممکن است تصمیم بگیرند که برنامه‌های خود را موقتا از اپ استور حذف کنند تا مطمئن شوند برای مک‌ مبتنی بر اپل سیلیکون بهینه و قابل اجرا است. بااین‌حال، برای اجرای مناسب و مطمئن‌، باید منتظر پشتیبانی رسمی توسعه‌دهندگان iOS باشید.

Total
0
Shares
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Previous Post
لنوو لژیون

3 لپ تاپ جدید لنوو لژیون با خنک‌کننده فلز مایع رونمایی شدند

Next Post
CES 2021

CES 2021 و نوآورانه ترین محصولات

Related Posts
سرمایه‌گذاری

سرمایه‌گذاری چه مدل‌هایی دارد؟

بهترین روش سرمایه‌گذاری در ایران:   سرمایه‌گذاری‌های مالکیتی زمانی که درباره سرمایه‌گذاری صحبت می‌شود، سرمایه‌گذاری مالکیتی اولین چیزی…
ادامه مطلب