در مورد گونه جهش یافته جدید ویروس کرونا (D۶۱۴G) چه می دانید؟

کرونا

کرونا

وزیر بهداشت بریتانیا، مت هنکوک گفت حداقل 60 مقام محلی مختلف عفونت های کرونا ناشی از نوع جدید را ثبت کرده اند. وی گفت: به سازمان بهداشت جهانی اطلاع داده شده است و دانشمندان انگلیس در حال انجام مطالعات دقیق هستند.

مت هنکوک گفت: “چیزی در دسترس نیست” که بتوان ثابت کرد این گونه جدید کرونا باعث بیماری زایی بدتر می شود یا اینکه واکسن ها دیگر باوجود این ویروس جهش یافته کارگر نباشند. وی به نمایندگان پارلمان گفت که طی هفته گذشته ، در سراسر لندن ، کنت ، مناطقی از اسکس و هرتفوردشایر ، افزایش شدید و تصاعدی ویروس کرونا دیده شده است.

ما در حال حاضر بیش از 1000 مورد ابتلا را با این نوع جهش یافته ویروس کرونا عمدتا در جنوب انگلیس شناسایی کرده ایم ، هرچند موارد در تقریبا 60 منطقه مختلف محلی نیز شناسایی شده است.

ما دقیقا نمی دانیم که میزان ابتلا به نوع جهش یافته ویروس کرونا چقدر است ، اما بدون توجه به علت آن ، ما باید اقدام سریع و قاطعی انجام دهیم که متأسفانه برای کنترل این بیماری کشنده در حین انجام واکسن ، کاملاً ضروری است.

 

پروفسور ارشد پزشکی انگلستان ، پروفسور کریس ویتی ، گفت: آزمایشات فعلی ویروس کرونا باعث کشف نوع جدیدی می شود که عمدتا در هفته های اخیر در کنت و مناطق مجاور پیدا شده است.

پروفسور آلن مک نالی ، متخصص دانشگاه بیرمنگام گفت: “بیایید هیستریک نشویم. جهش ویروس ها و شایع شدن یا نشدن آنها الزاما به معنای سرایت بیشتر یا خطرناک بودن آن نیست. مشاوران دولت در زمینه عفونت های جدید اکنون می گویند که آنها کاملا معتقدند که توانایی انتقال این گونه جهش یافته ویروس کرونا بیش از انواع دیگر آن است.

جهش D۶۱۴G ویروس کرونا چیست؟

همه کارها در مرحله اولیه هستند ، شامل عدم اطمینان زیاد و لیست طولانی سوالاتی که هنوز بی پاسخ است. همانطور که قبلاً هم گفته شد ، ویروس ها همیشه جهش می یابند و تمرکز بر روی تغییر رفتار ویروس بسیار حیاتی است.

یک پروفسور محقق همه گیر شناس از دانشگاه ایالتی نیویورک در ایالات متحده آمریکا گفت: حدودا 12 هزار جهش ژنتیکی در این ویروس مشاهده شده است. او اظهار داشت ما محققین نمی دانیم چه تغییری در رفتار ویروس به وجود می آید. بعضی از آنها تصادفی بوده و باعث تغییر چندانی در ویروس نمی شوند.

اما برخی جهش ها نیز بسیار متفاوت هستند، که اخیرا یک مورد آن بسیار قابل توجه قرار گرفته است. این جهش D۶۱۴G نام دارد که اشاره به یک آدرس دارد. به این معنی که در نقطه ای به شماره ی 614 پروتئین به جای بودن یک اسیدآمینه به سبب یک جهش ژنتیکی یک (G (Glycine قرار گرفته است.

این جهش دارای ژنی ست که قادر است روی سطح ویروس کرونا پروتئین spike را درست کند. پروتئینی که کمک میکند ویروس به راحتی وارد سلود بدن افراد شود. آزمایش ها نشان داده کرونا ویروسی که دارای این نوع جهش هستند پروتئین های مقاوم تری با تعداد بالاتر در سطح ویروس دارند. این یعنی قادرند خیلی راحت تر و سریعتر وارد سلول شوند.

 

کرونا

چرا این نوع جدید ویروس کرونا باعث نگرانی شده است؟

سه چیز موجب جلب توجه است:

 

  • به سرعت در حال جایگزینی نسخه های دیگر ویروس است
  • جهش دارد
  • برخی از این جهش ها قبلاً در آزمایشگاه افزایش توانایی ویروس در آلودگی سلول ها را نشان داده است

 

همه اینها در کنار هم قرار می گیرند و یک ویروسی را ایجاد می کنند که می تواند به راحتی گسترش یابد. با این حال ، ما اطمینان قطعی نداریم. گونه های جدید  بتوانند به سادگی با قرار گرفتن در مکان مناسب در زمان مناسب ( مانند لندن ، که تا همین اواخر فقط در دو سطح محدودیت داشتند ) رایج شوند.

 

سرعت انتشار آن چقدر است؟

اولین بار در ماه سپتامبر شناسایی شد. در ماه نوامبر ، حدود یک چهارم موارد ویروس کرونا در لندن نوع جهش یافته بود. این در اواسط دسامبر به تقریباً دو سوم موارد رسید.

رقمی که توسط نخست وزیر بوریس جانسون ذکر شد این بود که این نوع ممکن است تا 70٪ بیشتر قابل انتقال باشد. وی گفت: این ممکن است باعث افزایش عدد R شود که نشان می دهد اپیدمی در حال رشد است.

این 70٪ در روز جمعه توسط دکتر اریک ولز ، از کالج امپریال لندن ، ارائه شد.

در طول سخنرانی وی گفت: ” به طور قطع حرف زدن در مورد این گونه ویروس جدید کرونا واقعاً خیلی زود است … اما آنچه ما می بینیم این است که خیلی سریعتر از نسخه قبلی رشد می کند ، با این حال مهم آن است که بسیار بیشتر مراقب باشیم. هیچ رقمی در مورد میزان آلودگی این نوع ویروس وجود ندارد.

پروفسور جاناتان بال ، یک ویروس شناس از دانشگاه ناتینگهام گفت: “مقدار شواهد در دامنه عمومی برای جلب نظرات قاطع در مورد اینکه آیا ویروس واقعاً انتقال را افزایش داده است ، بسیار ناکافی است.”

 

گونه جدید کرونا تا کجا گسترش یافته است؟

تصور می شود که این نوع یا در بیمارانی در انگلیس ظاهر شده یا از کشوری با توانایی پایین برای کنترل جهش های ویروس کرونا وارد شده است. این نوع را می توان در سراسر انگلستان یافت ، به جز ایرلند شمالی ، اما به شدت در لندن ، جنوب شرقی و شرق انگلیس متمرکز شده است.

داده های Nextstrain ، که کدهای ژنتیکی نمونه های ویروسی را در سراسر جهان رصد می کند ، نشان می دهد موارد در دانمارک و استرالیا از انگلستان بوده است. هلند نیز مواردی را گزارش کرده است.

ویروس ها همه دارای این ویژگی هستند که جهش کنند و کرونا نیز ازین موضوع استثنا نیست، اما میزان جهش هایی که ویروس کرونا در طی همه گیری داشته از نظر دانشمندان بیش از حد انتظار بوده است.

به طور مثال ویروسی که برای اولین بار در ووهان چین شناسایی شد همان ویروسی نیست که در اکثر گوشه و کنار جهان پیدا خواهید کرد. جهش D614G در ماه فوریه در اروپا ظهور کرد و به شکل غالب جهانی ویروس درآمد. نوع دیگری به نام A222V در سراسر اروپا پخش شد و به تعطیلات تابستانی مردم در اسپانیا مرتبط بود.

کرونا

دانمارک نیز تقریبا در نیمه آبان ماه اعلام کرد که موفق به شناسایی پنج گونه جدید جهش یافته ویروس کرونا شده است که منشا آن از خانواده راسوها بوده است. یکی ازین پنج گونه توانسته بود 12 نفر را مبتلا کند که این باعث نگرانی دانشمندان شد.

 

در مجموع می توان گفت این نوع به طور غیر معمول بسیار جهش یافته است. محتمل ترین توضیح این است که گونه ای در بیمار با سیستم ایمنی ضعیف ظاهر شده که قادر به غلبه بر ویروس نبوده و در عوض بدن آنها محل تولید جهش ویروس شده است.

 

آیا گونه جهش یافته باعث عفونت کشنده تر می شود؟

هیچ مدرکی دال بر اثبات این موضوع وجود ندارد ، اگرچه این نیاز به نظارت دارد. با این حال ، فقط افزایش انتقال می تواند برای بیمارستان ها مشکل ایجاد کند. اگر نوع جدید به این معنی باشد که افراد بیشتری با سرعت بیشتری آلوده می شوند ، این به نوبه خود منجر به نیاز افراد بیشتری به درمان در بیمارستان می شود.

پروفسور جاناتان بال ، استاد ویروس شناسی مولکولی در دانشگاه ناتینگهام ، گفت: “اطلاعات ژنتیکی در بسیاری از ویروس ها می تواند بسیار سریع تغییر کند و گاهی اوقات این تغییرات می تواند به نفع ویروس باشد. با این امکان که ویروس انتقال یابد یا از واکسن ها یا درمان ها فرار کند، اما بسیاری از تغییرات هیچ تاثیری ندارند.

“حتی اگر یک نوع ژنتیکی جدید از ویروس ظاهر شده و در بسیاری از مناطق انگلیس و سراسر جهان در حال گسترش است ، این اتفاق می تواند کاملاً تصادفی باشد.

کرونا

“بنابراین ، مهم است که ما هرگونه تغییر ژنتیکی را هنگام وقوع بررسی کنیم ، تا بررسی کنیم که آیا بر رفتار ویروس تأثیر می گذارد یا خیر ، و تا زمانی که ما این کار مهم را انجام ندهیم ، ادعا در مورد تأثیرات احتمالی جهش ویروس زود است. ”

 

با این وجود آیا واکسن ها بر خلاف نوع جدید عمل می کنند؟

واکسن ها سیستم ایمنی بدن را برای حمله به چندین قسمت مختلف ویروس آموزش می دهند ، بنابراین حتی اگر بخشی از سنبله جهش یافته باشد ، واکسن ها هنوز هم باید کار کنند.

 

پروفسور گوپتا در این مورد اظهار داشته: ” اگر ما اجازه دهیم ویروس همچنان جهش های بیشتری كند ، قطعا نگرانی ها بیشتر خواهد شد.”

 

“این ویروس به طور بالقوه در مسیر فرار از واکسن قرار دارد ، اولین قدم ها را برای رسیدن به آن برداشته است.” فرار از واکسن با تغییر ویروس اتفاق می افتد بنابراین از اثر کامل واکسن جلوگیری می کند و همچنان افراد به آن آلوده می شوند.این ممکن است نگران کننده ترین عنصر اتفاقات ویروس کرونا باشد.

 

این نوع جدیدترین نسخه ای است که نشان می دهد ویروس همچنان سازگار است زیرا بیشتر و بیشتر ما را آلوده می کند.

 

همچنین در سخنرانی پروفسور دیوید رابرتسون ، از دانشگاه گلاسگو ، نتیجه گیری شد: “این ویروس احتمالاً قادر به تولید جهش های فرار واکسن خواهد بود.” این امر می تواند ما را در موقعیتی مشابه آنفولانزا قرار دهد ، جایی که واکسن ها باید مرتباً به روز شوند. خوشبختانه ویرایش واکسن هایی که داریم بسیار آسان است.

 

 

Total
0
Shares
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Previous Post
B2C

تجارت الکترونیکی B2C چیست؟

Next Post
B2B

یک وب سایت B2B در عصر COVID-19

Related Posts
سرمایه‌گذاری

سرمایه‌گذاری خطرپذیر چیست

سرمایه‌گذاری خطرپذیر یا سرمایه‌گذاری جسورانه   (Venture investing) به سرمایه‌گذاری بر استارتاپ‌ها گفته می‌شود که مبتنی بر تکنولوژی…
ادامه مطلب