درآمدزایی و تکنیک های آن برای رستوران ها در دوران کرونا

سونامی کرونا در سراسر جهان باعث شد تا بسیاری از رستوران‌ها برای حفظ سلامتی مشتریان خود تعطیل کنند. در پس این حرکت میزان درآمد آنها به شکل قابل توجهی کاهش پیدا کرد اما هنوز هم رستوران‌ها و دیگر کسب‌وکارها به دنبال راهی برای جایگزین کردن درآمد از دست رفته خود هستند حتی بصورت سنتی! اگرچه این روش‌های درآمدزایی یک تلاش موقت برای آنها باشد اما در طولانی مدت به یک روش دائمی برای درآمدزایی تبدیل می‌شود.

طی تحقیقاتی که در این دوران از بسیاری از رستوران‌های آمریکای شمالی انجام شد نتایجی بدست آمد که نشان داد انها از چه شیوه‌هایی برای ثبات جریان درآمدزایی خود با توجه به شرایط کرونا استفاده کردند در ادامه‌ی این مقاله به شما خواهیم گفت که چطور این اتفاق برای آنها نتیجه بخش بود!

خرید و فروش عامل مهم ایجاد روشی نو در روند درآمدزایی

فروش کالاهای مارک دار یک جایگزین عالی برای درآمدزایی رستوران‌ها است. خرید و فروش به مشتریان این امکان را می‌دهد که اگر در نزدیکی شما زندگی نمی‌کنند و امکان سفارش بطور مرتب را ندارند در پروسه خرید بمانند حالا چطور؟ خواهیم گفت.

رستوران داری به نام بریتنی والز در یک مصاحبه تلفنی گفت: “افرادی که با فاصله‌ی زیادی از ما زندگی می‌کردند در نهایت ما را به عنوان یک رسانه‌ی فروش می‌دیدند و با خرید محصولات از ما حمایت کردند”.

او در رستورانش به نام Guerrilla Tacos در لس آنجلس، در دوران کرونا بصورت آنلاین از طریق وبسایت خود اجناسی چون پیراهن‌های متنوعی را می‌فروخت. والز می‌گویند اینکار حتی به فروش او از خارج لس آنجلس هم کمک بسزایی کرد.

پس به این فکر کنید که مایل هستید چه کالایی را در رستوران خود بفروش برسانید؟ تی‌شرت، کلاه، پیش‌بند، کیف دستی یا سایر کالاهایی که فکر می‌کنید برای مشتریان جذاب هستند. به این نکته توجه داشته باشید که شما با درج لوگوی کسب‌وکارتان بر روی محصولات می‌توانید در کنار فروش به برندینگ خود هم کمک کنید.

مثال

النا یک رستوران ایتالیایی در مونترال است، که محصولاتی اعم از جوراب، صندل، بطری آب، کتاب‌های رنگ‌آمیزی و… را بفروش می‌رساند. الن ایمون، مدیر عامل این رستوران در مصاحبه تلفنی توضیح داد که: “نوع تجارت ما همیشه بخش بزرگی از بازاریابی ما بوده است”. این رستوران در دوران کرونا چندین محصول جدید را برای فروش آماده کرده است. الن ایمون می‌گوید: “این وقفه فرصت مناسبی بود تا تیم ما تمرکز بیشتری را صرف خلاقیت در تولید محصولات کند”.

او از این روش فروش در رستوران خود بسیار راضی است چرا که به گفته‌ی خودش این حرکتی بسیار جذاب است که خارج از روتین برنامه‌ی کاری خود با افرادی بسیار دورتر از محل زندگی خودت در ارتباط باشی و محصولات خود را به آنها بفروشی!

درآمدزایی

توصیه الن ایمون برای افزودن کالاهایی برای فروش و ثبات جریان درآمدزایی در دوران کرونا

“فروش کالا در این دوران چیزی نیست که صرفا هویت کسب‌وکارتان را زیر سوال ببرد. چرا که شما در جریان این کار مطابق با ارزش‌های خود عمل کرده‌اید و می‌خواهید برند خود را زنده نگه دارید”.

نحوه شروع فروش کالا در رستوران و درآمدزایی

فروش محصولات با تهیه و فروش مواد غذایی متفاوت است. در قدم اول، شما باید تصمیم بگیرید که چه نوع کالایی را می خواهید بفروشید: پوشاک؟ تجهیزات جانبی؟ وسایل خانه؟

سپس باید تصمیم بگیرید که کالای مورد نظر خود را وارد کنید. توجه داشته باشید که نام تجاری خود را حتما بر روی کالاها درج کنید و در این کار از یک هنرمند محلی کمک بگیرید. در قدم بعدی تولیدکننده‌ای را برای تولید کالاهای خود پیدا کنید. مکانی را هم برای ذخیره موجودی کالاها اختصاص دهید. برای مدیریت سفارشات آنلاین خود از سامانه‌ها حمل و نقل استفاده کنید.

کالاهای خود را از طریق وب سایت و داخل رستوران خود بفروشید. تبلیغ محصولات خود را از طریق رسانه‌های اجتماعی و بازاریابی ایمیل انجام دهید.

بسته‌های غذایی

فروش وعده‌های غذایی در بسته بندی یکی دیگر روش‌هایی است که یک رستوران برای سودآوری می‌تواند از آن استفاده کند. این بسته‌های غذایی با اشکال مختلفی می‌توانند عرضه شوند. شما می‌توانید دستور غذا را همراه با مواد اولیه در یک بسته بندی برای مشتریان بفرستید تا از خود با روش شما غذای مورد علاقه‌شان را تهیه و سرو کنند. از طرف دیگر می‌توانید مواد اولیه را بصورت نیمه آماده برای مشتریان بفرستید تا زمان کمتری را صرف پخت وعده غذایی کنند. شما همینطور می‌توانید بخش‌هایی از سفارشات خود را که مخصوص برند شماست را به فروش برسانید. مانند سس‌های مخصوص برای پیتزا یا پاستا و یا طعم‌دهنده‌های مخصوص و….

مثال

رستوران‌‌های ساحلی موفقیت خود را در این دوران با فروش بسته‌های مربوط به وعده‌های غذایی بدست آورده‌اند.

رستوران Holbox در لس آنجلس به مشتریان خود بسته‌بندی‌های تاکو را ارائه می‌دهد. این بسته‌ها شامل مواد میانی تاکو بصورت خام و نان تورتیلا است که مشتریان می‌توانند با سرخ کردن در تابه تاکو با کیفیت رستوران را میل کنند.

کیت گیلبرتو ستینا مدیر رستوران می‌گوید: “بسته‌های تاکو برای مشتریان بسیار حرکت جذابی بود چرا که با شیوع کرونا و بسته شدن رستوران ما همچنان می‌توانیم تجربه و لذت سابق را از غذای خود به مشتری بدهیم”.

ستینا می‌گوید: “ما این روش را در رستوران خود برای حفظ سلامت مشتریانمان ارائه دادیم. این روش به ماندگاری برند ما میان مردم کمک کرد. این بسته‌بندی برای ما یک جریان بزرگ درآمد اضافی را با خود به همراه آورد و خوشحالیم که مشتریان ما از این کار بسیار راضی هستند”.

مثالی دیگر…

در قسمت دیگری از ساحل، کافه رستوران Whealth در شهر جرسی بسته‌بندی های غذایی را به مشتریان خود ارائه داد. برنامه‌ی ارسال و ارائه‌ی این بسته‌بندی‌ها به قبل از پاندمی کرونا مربوط می‌شد. این بسته‌بندی‌ها با عنوان “NYC پاسخی برای سفارشات شما” به مردم معرفی شد. این بسته‌بندی‌ها شامل وعده‌های غذایی کاملا پخته است که کاملا مواد تشکیل دهنده آن از مزارع و بصورت ارگانیک تهیه می‌شوند.

بسته غذایی

چرا رستوران Whealth بسته‌های غذایی خود را به مشتریان ارائه داد؟ صاحب این کافه رستوران دیوید تروتا می‌گوید: “ما در رستوران مجموعا 30 صندلی داریم که به دلیل شیوع بیماری کرونا تعداد صندلی‌ها را کاهش دادیم و با این روش بیشتر توانستیم سرویس‌دهی داشته باشیم. در نتیجه درصد زیادی از درآمد ما از این راه تامین می‌شود”.

این بسته‌بندی‌های غذایی به این رستوران کمک کرد تا درآمد از دست رفته خود را تامین کند. به قول خود تروتا “تحویل غذا به اینصورت هیچ سقف محدودی ندارد و از این طریق به مشتریان بیشتری می‌توانیم سرویس دهیم”.

تصویر بسته‌بندی‌های خود را با دقت انتخاب کنید

گیلبرتو ستینا مدیر رستوران Holbox توضیح می‌دهد که بسته بندی عالی مثل تزیین یک بشقاب غذاست! بسته‌بندی به مشتری که هنوز طعم غذا را نچشیده است تجربه‌ای لذت‌بخش را می‌دهد.

ستینا و تیمش بسته‌های سفارشی را برای بسته‌بندی‌های تاکو خود ساختند. جعبه‌هایی که در تصویر زیر می‌بینید، روی آن لوگوی رستوران، نشانی اینترنتی وبسایت، آدرس رسانه‌های اجتماعی و دستورالعمل تهیه غذای بسته‌بندی شده را نشان می‌دهد.

بسته غذایی

این بسته‌بندی نه تنها پیام را درست به مشتری ابلاغ می‌کند بلکه نظر او را هم جلب می‌کند. سیتینا می‌گوید: “عده‌ی زیادی از افراد بعد از دریافت بسته‌بندی ها بسیار هیجان زده شده و تجربه‌های خود را در غالب ویدیو در رسانه‌های اجتماعی به اشتراک می‌گذارند”.

فروش کتاب های آشپزی و درآمدزایی

فروش و ایجاد کتابهای آشپزی به رستورانها این امکان را می‌دهد تا با انتشار مطالب مفید آشپزی درآمدزایی کنند. به نظر شما یک کتاب آشپزی فقط باید دستور پخت غذاها را داشته باشد؟ در اینجا چند ایده بر اساس موضوعاتی که در کتاب‌های مختلف کار شده آورده‌ایم:

 

  • مجموعه‌‌ای از بهترین دستورالعمل‌های رستوران شما
  • مجموعه‌ای از نکات با استفاده از دانش آشپزی دیگر رستوران‌های اطراف شما
  • یک کتاب قهوه که شامل مجموعه‌ای از تجربیات شما در این زمینه به علاوه‌ی چند دستورالعمل آشپزی

مثال

برگردیم به مثال اول و رستوران ایتالیایی النا در مونترال! این تیم خلاق در این دوره از شیوع کرونا دو کتاب آشپزی منتشر کردند. این کتابها شامل 20 دستورالعمل از غذاهای پرطرفدار در مونترال است. الن آیمون درمورد این کتابها می‌گوید که این کتابها حاصل تلاش مشترک بین سرآشپز، نویسنده، گرافیست و یک طراح است.

کتاب آشپزی

رستوران النا توانست در عرض چندماه با فروش این کتابها به فروش 50 هزار دلاری برسد. این رستوران تمام عواید حاصل از فروش کتابها را به صندوق امداد کارگران رستوران که به بیماری کرونا مبتلا شده بودند اهدا کرد.

درآمدزایی از طریق فروش مواد غذایی

برخی رستوران‌ها با فروش محصولات غذایی در این دوران فروش خود را دوبرابر کردند. آنها فروش خود را با کالاهای اساسی مانند مواد پاستا، تخم مرغ و شیر تا لوازم اضطراری مانند کاغذ توالت آغاز کردند. نیازهای واریز شده به یک گردش درآمد پرسود برای رستوران‌ها در آمریکای شمالی تبدیل شده است.

مثال

چرا رستوران‌ها به مارکت فروش مواد غذایی تبدیل شدند؟ برخی از آنها به دلیل اینکه در این دوران سلامت مشتریان حفظ شود و مجبور نباشند از خانه بیرون بیایند این فروشگاه‌های آنلاین را راه‌اندازی کردند.

فرانکی صاحب رستوران McDermott در شهر جرسی است. این رستوران در دوران کرونا از طریق فروشگاه اینترنتی خود به فروش بطری‌های شراب،کالاهای پخته و سایر اقلام ضروری پرداخت. مشتریان از این طریق به راحتی می‌توانند از طریق فروشگاه آنلاین رستوران خریدهای خود را انجام دهند.

Guerrilla Tacos هنگام تعطیل شدن رستوران خود، یک ضرورت تحقق پذیر را به عنوان یک کالای تبلیغاتی معرفی کرد و آن هم کاغذ توالت بود. مالک آن بریتنی ولز توضیح می دهد: این رستوران همچنان به فروش اقلام کاغذ توالت، tortilla و تخم مرغ به عنوان “موارد اضطراری” به عنوان کالاهای اضافی برای سفارشات تحویل و تحویل می پردازد.

به دلیل شیوع کرونا آشپزخانه رستوران Whealth تمام ایده‌های خود را در فروشگاه آنلاین خود پیاده کرد. مالک آن دیوید تروتا می‌گوید که در تجارت ما این خرده فروشی در آینده به یک منبع درآمد اصلی تبدیل خواهد شد.

درآخر…

همه‌گیری کرونا ویروس صدمه‌ی بزرگی را به صنعت رستوران‌ها وارد کرد اما باعث ایجاد خلاقیت و نوآوری در روند کاری آنها شد. آنها شروع به فروش کالاها، نوشتن کتاب‌ آشپزی، ایجاد بسته‌بندی‌های مواد غذایی کردند تا از این طریق فروش خود را بطور ثابت داشته باشند.

بسیاری از رستوران‌هایی که روشی جدید را برای کسب درامد خود به وجود آورده‌اند، موفقیتی را در این زمینه تجربه کرده‌اند که قصد دارند حتی پس از اجازه بازگشایی سالن‌های غذاخوری، به ارائه این محصولات و خدمات ادامه دهند.

اگر می خواهید روش دیگری را امتحان کنید، به این توصیه تروتا گوش کنید او می‌گوید:” در رابطه با این موضوع و یافتن راهی برای کسب درآمد تنها به فکر کردن درباره آن بسنده نکنید و به مرحله اجرا برسانید. به دقت برنامه‌ریزی کنید چرا که بازخورد افراد و مشتریان از آن چیزی که شما به عنوان صاحب کسب‌وکار به آن وسواس نشان می‌دهید مهمتر است”. پس اجازه ندهید که ترس یا کمال‌گرایی مانع رسیدن شما به اهداف و در نهایت خدمت به مشتریانتان شود.

Total
0
Shares
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Previous Post

شتابدهنده اسمارت ایکس و فراخوان حمایت از تیم‌های استارتاپی

Next Post

سازمان جهانی بهداشت: کرونا دشوار‌ترین موقعیت اضطراری است که تا به امروز تجربه کرده‌ایم

Related Posts