جمعه سیاه  چه روزی است وچرا آن را جمعه سیاه می نامند؟

جمعه سیاه

جمعه سیاه (Black Friday)

 

جمعه سیاه نام غیر رسمی جمعه بعد از روز شکرگذاری در ایالات متحده است که در پنجشنبه چهارم نوامبر جشن گرفته می شود. روز بعد از روز شکرگذاری از سال 1952 به عنوان آغاز فصل خرید کریسمس ایالات متحده در نظر گرفته شده است. اصطلاح “جمعه سیاه” تا دهه های اخیر به طور گسترده مورد استفاده قرار نمی گرفت.

چرا این روز را جمعه سیاه می نامند؟

به دلیل فعالیت های خریدی که جمعه بعد از شکرگذاری انجام می شود ، این روز برای خرده فروشان و مشاغل به یکی از سودآورترین روزهای سال تبدیل شده است.

از آنجا که حسابداران هنگام ثبت مطالب کتاب هر روز از رنگ سیاه برای نشان دادن سود استفاده می کنند (و قرمز برای نشان دادن ضرر) ، این روز به جمعه سیاه معروف شد، یا روزی که برای خرده فروشان سودآور بوده و سود مثبت را “سیاه” می بینند.

بنابراین ، جمعه سیاه امروز به عنوان جمعه سودآور در صنعت خرده فروشی و سایر اقتصاد شناخته می شود. دلیل آن این است که خرده فروشی و هزینه های مصرف کننده تقریباً 70٪ از تولید ناخالص داخلی ایالات متحده را به همراه دارد.

خرده فروشان این نام را برای موفقیت خود نشان دادند برای تشویق بیشتر افراد به خرید ،آنها شروع به ارائه تخفیف های کلان کردند که فقط در آن روز موجود است.

جمعه سیاه

 

جمعه سیاه یا همان (Black Friday) از کجا نشات گرفته است؟

اولین شواهد در مورد عبارت Black Friday از فیلادلفیا نشأت گرفته است ، جایی که پلیس برای توصیف ترافیک سنگین عابر پیاده و وسایل نقلیه که در روز بعد از روز شکرگذاری اتفاق می افتد از آن استفاده شده است.

این کاربرد حداقل به سال 1961 می رسد. با گسترش بیشتر این عبارت ، یک توضیح مشهور این شد که این روز نشان دهنده نقطه ای از سال است که خرده فروشان شروع به سودآوری می کنند ، بنابراین از “قرمز” بودن رنگ سودآوری، به سود ” سیاه ” می رسند.

جمعه سیاه از سال 2005 به طور معمول شلوغ ترین روز خرید سال در ایالات متحده بوده است. این حالت بازخورد مثبت ایجاد کرده است. در سال 2014 ، میزان هزینه های جمعه سیاه برای اولین بار از زمان رکود اقتصادی سال 2008 کاهش یافت.

50.9 میلیارد دلار در تعطیلات چهار روزه جمعه سیاه هزینه شد که نسبت به سال گذشته آن 11 درصد کاهش داشت.

 

بسیاری از فروشگاه ها فروش بسیار بالای تبلیغاتی را از محصولاتشان در جمعه سیاه ارائه می دهند و بسیار زود باز می شوند ، مانند نیمه شب یا حتی ممکن است فروش خود را در برخی از روزهای شکرگذاری آغاز کنند.

جمعه سیاه تعطیل رسمی نیست ، اما کالیفرنیا و برخی از ایالت های دیگر “روز پس از شکرگذاری” را برای کارمندان دولت ایالت به عنوان تعطیلات برگزار می کنند.

با این حال ، اقتصاد ایالات متحده در رکود اقتصادی نبود. خزش کریسمس به عنوان عاملی در کاهش اهمیت جمعه سیاه عنوان شده است ، زیرا بسیاری از خرده فروشان تبلیغات خود را در کل ماه های نوامبر و دسامبر گسترش می دهند به جای اینکه آنها را در یک روز خرید یا آخر هفته متمرکز کنند.

جمعه سیاه

از ابتدای قرن بیست و یکم ، خرده فروشان با منشا ایالات متحده تلاش کرده اند “جمعه سیاه” خرده فروشی را به سایر کشورهای جهان معرفی کنند. در چندین کشور ، خرده فروشان محلی تلاش کرده اند تا روزی را برای رقابت با خرده فروشان آنلاین مستقر در ایالات متحده ترویج دهند.

 

خرید در جمعه سیاه

جمعه سیاه اکنون به عنوان روزی شناخته می شود که مصرف کنندگان می توانند در هزینه های مختلف ، از لوازم خانگی گرفته تا کفش ، پول زیادی پس انداز کنند.

در طول سال ها ، مقدار هزینه شده در جمعه سیاه افزایش یافته است ، در کل فصل خرید تعطیلات در ماه نوامبر و دسامبر میلیاردها دلار هزینه شده است. در سال 2002 ، خریداران در مجموع 416.4 میلیارد دلار برای خرید در تعطیلات هزینه کردند. این رقم تا سال 2019 با افزایش 75 درصدی به 730.2 میلیارد دلار رسید.

 

جمعه سیاه در طول تاریخ

در سال 1905 ، فروشگاه بزرگ کانادایی ایتون اولین رژه روز شکرگذاری را با آوردن سانتا با واگن در خیابان های مرکز شهر تورنتو آغاز کرد. در سال 1913 ، هشت گوزن شمالی زنده “سورتمه” سانتا را کشیدند.

در سال 1924 ، رژه ایتون باعث الهام بخشیدن به فروشگاه میسی شد تا رژه معروف روز شکرگذاری خود را در شهر نیویورک راه اندازی کند. این رژه خرید روز بعد را افزایش داد.

 

در سال 1966 ، اصطلاح “جمعه سیاه” در چاپ مشهور شد. پس از آنکه اداره پلیس فیلادلفیا از این نام برای توصیف هرج و مرج خرید در فروشگاه های مرکز شهر استفاده کرد ، داستانی در یک آگهی در The Philatelist آمریکا ، یک مجله تمبر جمع شد.

یک روز تاریک دیگر ، پنجشنبه سیاه ، در 24 اکتبر 1929 رخ داد. روزی بود که آغاز رکود بزرگ را نشان داد. هفته بعد سه شنبه سیاه دنبال شد. در آن روز ، بورس سهام با وجود تلاش سرمایه گذاران بزرگ برای حمایت از قیمت سهام ، 12 درصد از دست داد. علیرغم دلالتهای منفی نام ، اما باز هم “جمعه سیاه” با تماشای دیوانه وار امروز رو به رو است.

 

 

 

 

 

 

Total
0
Shares
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Previous Post
جستجوی معنایی

جستجوی معنایی (semantic search) چیست؟

Next Post
hydraloop

Hydraloop کارخانه تصفیه آب خانگی

Related Posts