جستجوی معنایی (semantic search) چیست؟

جستجوی معنایی

آیا این نگرش که جستجوی معنایی نکته ای عالی برای موتورهای جستجو مانند گوگل می تواند باشد، درست است؟

جستجوی معنایی

جستجوی معنایی در سال 2021 و بعد از آن، به این معنا خواهد بود که موتورهای جستجو چگونه از داده های بی شماری برای تعیین زمینه، هدف و معنای مورد نیاز برای بازیابی بیشترین محتوای ممکن استفاده می کنند.

در اصطلاح layperson ، جستجوی معنایی این است که چگونه الگوریتم Google می تواند پرسش جستجوی ناقص ، دستوری نادرست و به ظاهر تصادفی شما را انجام دهد و دقیقاً همان چیزی را که می خواستید پیدا کند.

 

جستجوی معنایی چیست؟

جستجوی معنایی

گوگل علی رغم عدم ذکر نام یودا ، متوجه شد که در مورد چه کسی صحبت می کنیم ، و چه چیزی می خواهیم در مورد او بدانیم.

این بدون جستجوی معنایی امکان پذیر نیست.

در این پست ، یاد خواهید گرفت:

  • جستجوی معنایی چیست
  • چرا جستجوی معنایی مهم است
  • فناوری های Google که در جستجوی معنایی نقش دارند
  • چگونه SEO خود را برای جستجوی معنایی تطبیق دهیم

 

با حرکت رو به جلو ، بخش عمده ای از دنیای جستجوگرها به واسطه چگونگی جستجوی افراد در اینترنت برای سوالاتشان شکل می گیرد. و گرچه این یک چیز ساده به نظر می رسد ، اما ریشه در موردی پیچیده تر به نام معناشناسی دارد. به طور کلی ، معناشناسی مطالعه ی کلمات، روابط آنها و معنای این روابط در زمینه های خاص است.

 

“جستجوی معنایی به توانایی موتورهای جستجو برای در نظر گرفتن معنی و مفهوم متن عبارات جستجو هنگام ارائه محتوا به کاربران در وب اشاره دارد.”

 

اهمیت جستجوی معنایی به همان اندازه UX است که در مورد SEO نیز همانگونه فکر می کنید. موتورهای جستجو به جای اینکه مسئولیت مردم را به دوش بکشند تا دقیقاً از اصطلاحات جستجوی صحیح برای یافتن آنچه که نیاز دارند استفاده کنند – آن دنباله کامل کلمات – این تفکر را بر عهده دارند که زبان ناشایست ، پراکنده و سوالات مبهم ما را تفسیر کنند.

 

جستجوی معنایی بر اساس اعداد

به طور فزاینده ای ، افراد در حال تجربه موتورهای جستجو ، اعم از مبتنی بر وب ، تلفن همراه یا صوتی فعال شده ، به عنوان مکالمه هستند. آنها به زبان عادی صحبت می کنند ، و از کلمه کلیدی Google استفاده نمی کنند ، که تفسیر این زبان ، ترکیبی از معنی و بازگرداندن مهمترین مطالب را به عهده موتورهای جستجو می گذارد.

 

فقط به این آمار جستجوی تلفن همراه از Google نگاه کنید که از تغییر جهت جستجوی معنایی پشتیبانی می کند:

شروع جستجوهای تلفن همراه با “آیا می توانم” 85 درصد افزایش یافته است

در جستجوهای تلفن همراه برای “آیا من نیاز دارم” 65 درصد افزایش یافته است

در جستجوهای تلفن همراه برای “آیا باید” 65 درصد افزایش یافته است

 

البته این مکالمه است که ما را به دستیاران صوتی می رساند. بدون ذکر دستیارهای صوتی ، نمی توانید واقعاً درباره جستجوی معنایی صحبت کنید. این دستیارها در مرکز این تغییر گسترده به جستجوی معنایی قرار دارند.

 

دستیارهای صوتی از نظر ماهیت خود برای تفسیر و پاسخگویی به جستجوهای صحبت شده به زبان طبیعی طراحی شده اند. و از قابلیت های جستجوی معنایی پشتیبانی می کنند.

جستجوی معنایی

در واقع ، تقریباً 70 درصد درخواست های دستیار Google “به زبان طبیعی بیان می شوند ، نه کلمات کلیدی معمولی که افراد در جستجوی وب تایپ می کنند” (با Google فکر کنید). نتیجه می شود که این رفتار جستجو به طور مستقیم بر الگوریتم های جستجو تأثیر می گذارد.

کنجکاوی مردم بی پایان است. ما هر روز میلیاردها جستجو را مشاهده می کنیم و 15 درصد از این جستجوها مواردی است که قبلاً مشاهده نکرده ایم، بنابراین ما روشهایی برای بازگرداندن نتایج برای درخواستهایی که نمی توانیم پیش بینی کنیم ایجاد کرده ایم.

 

نحوه اولویت بندی جستجوی معنایی در سال آینده

بهینه سازی برای جستجوی معنایی یک تلاش مداوم است. همانطور که محتوای خود را برای سال 2021 برنامه ریزی ، اجرا و به روز می کنید ، چند سوال در ذهن داشته باشید. در ابتدا مهمترین سوالات اینها هستند، کاربران شما چگونه و چرا مطالب شما را جستجو می کنند؟

مخاطبان هدف شما احتمالاً بدنبال چه پاسخ ها ، اطلاعات ، محتوا یا حتی تجربه ای هستند؟ چگونه می توانید محتوایی معتبر و غنی شده برای پاسخگویی به خواسته های این مشتریان ، دیدگاهها و شرکا ایجاد کنید؟

محتوایی که به سوالات پاسخ می دهد. شما ممکن است کل پست های وبلاگ یا صفحات وب سایت را به یک سوال خاص اختصاص دهید، که معمولاً سوالات متداول متن مصاحبه هدف دیدگاه شما یا مشتریان است. نکته این است که دقیق و معتبر باشد. چرا که موتورهای جستجو به شما پاداش می دهند.

 

از نظر قابلیت خواندن ، به جملات قابل فهم ، لیست های طولانی و مرتب ، سلسله مراتب قابل تغییر از هدرها و تصاویر و فیلم های تکمیلی فکر کنید. حتی، ممکن است شما بخواهید یک محتوای تخصصی یا نویسنده تبلیغات استخدام کنید و این ارزشش را دارد.

جستجوی معنایی

داده های ساختاری طرحواره معنایی برای یک محصول ، سوال ، مقاله ، رتبه بندی یا بررسی مشخص می تواند به ربات های جستجو کمک کند صفحات شما را پیدا و درک کنند. با فرض اینکه شما منابع وب و تخصص لازم را برای اجرای صحیح طرحواره دارید ، ممکن است بخواهید داده های ساخت یافته را بخشی از استراتژی خود قرار دهید.

پیوند داخلی پیوند بین محتوای شما نه تنها دسترسی به محتوای مرتبط را آسان می کند ، بلکه یک نقشه ساختاری از محتوا را در اطراف یک موضوع اصلی یا اصطلاح جستجو برای موتورهای جستجو ایجاد می کند تا خزنده ، فهرست شوند و در نتایج جستجو قرار گیرند.

برخی از ادغام های نرم افزاری ، مانند Yoast ، به طور خودکار محتوای مربوطه را برای پیوند دادن در یک صفحه وب مشخص پیشنهاد می کنند. آنها همچنین به شما در مورد خرابی پیوندهای داخلی که می تواند به سلامت سایت و سئو سایت شما آسیب برساند ، هشدار می دهند.

بهینه سازی مبحث (در مقابل بهینه سازی کلمات کلیدی)

خوشه هایی از محتوای ارزشمند پیرامون موضوعات سطح بالا ایجاد کنید ، که گاهی اوقات به آنها روش “آسمان خراش” یا “خوشه موضوع” گفته می شود. به عنوان مثال یک خوشه موضوع در جستجوی معنایی ، ممکن است شامل زیرموضوعات اختصاص یافته به مواردی مانند طرحواره و نوشتن برای دستیارهای صوتی باشد.

یک شاخص خوب و قابل اندازه گیری از تلاش شما در زمینه جستجوی معنایی ، قطعه های برجسته ، نمودار دانش و سایر ویژگی های SERP به دست می آید که همه آنها را می توان از طریق ابزارهای مختلف جستجوگرها (Moz ، Ahrefs ، SEMRush و غیره) ردیابی کرد.

 

هدف جستجو

ما قاطعانه معتقدیم که سال 2021 ، بازاریابانی که هدف مخاطبان خود و سوالاتی را که از آنها می پرسند درک می کنند ، به رتبه بندی جستجوی ارگانیک بهتری می رسند.

از زمان ارائه این به روزرسانی نسبتاً گسترده ، تجربه جستجوی Google بسیار گفتگویانه تر شده است. الگوریتم Google اکنون می تواند هدف را از انواع سوالات زبان طبیعی ، طولانی و کوتاه تفسیر کند.

این عجیب و غریب شگفت انگیز دهه 90 که به دنبال آن هستید ، مبهم است ، اما در مورد بیش از سه یادداشت اول چیز زیادی نمی دانید – به نوعی ، گوگل به شما کمک می کند حتی با مضحک ترین درخواست جستجو ، آن را پیدا کنید.

در میان کاتالیزورهای دیگر ، این تمرکز بر هدف جستجو، تکامل تجربه موتور جستجو برای تطبیق محبوبیت روز افزون دستیاران صوتی و جستجوی صوتی است (همانطور که ذکر شد) به جای اینکه متن را با انگشت بزرگ به یک نوار جستجو تبدیل کنید ، اکنون مردم از سیری می پرسند ، این سیستم عامل های مکالمه هوش مصنوعی را به موتورهای جستجوی قدرتمند تبدیل می کنند.

با رفتن به جلو ، اولویت برای “جستجوی روش صحبت کردن” فقط قویتر خواهد شد و گوگل به وضوح برای رفع این نیاز سازگار می شود. و این سوال را ایجاد می کند: آیا محتوای شما برای تجربه جستجوی بدون لمس بهینه سازی شده است؟

 

هدف را با توجه به اعداد جستجو کنید:

 

اگر ما بتوانیم راهی برای استنباط و بهینه سازی هدف مورد نظر مخاطبان خود پیدا کنیم، به طور بالقوه می توانیم از افزایش قابل توجهی در رتبه بندی جستجوی ارگانیک استفاده کنیم. در اینجا چند آمار از اهداف جستجو وجود دارد که این ادعا را پشتیبانی می کند:

 

تجزیه و تحلیل جامع کلمات کلیدی خرده فروشی چهار “هدف” اصلی را نشان داد: اطلاعاتی ؛ تجاری؛ معاملاتی و محلی (موز)

برند ها بیش از 80 درصد بالابرهای متریک برند را برای هدف گذاری مبتنی بر قصد در مقایسه با هدف گذاری مبتنی بر جمعیت صرفا مشاهده می کنند (با Google فکر کنید)

مارک ها پس از بهینه سازی برای هدف جستجو ، به افزایش 677 درصدی ترافیک ارگانیک به یک صفحه فرود دست یافته اند (Ahrefs)

آیا می توانید فقط با انسان سازتر کردن همه چیز ، افزایش 600 درصدی ترافیک ارگانیک به یکی از صفحات فرود با ارزش خود را تصور کنید؟ شگفت آور است که چقدر کمی همدلی می تواند شما را بالا ببرد. به هر حال ، این همان چیزی است که در واقع بهینه سازی قصد آن را است.

 

نحوه اولویت بندی قصد جستجو در سال آینده:

 

از دیدگاه SEO ، تغییر به سمت هدف به این معنی است که اگر امیدوارید سهم کلمات کلیدی ارگانیک قوی را حفظ کنید ، دیگر نمی توانید فقط بر روی کلمات کلیدی جالب و کوتاه قرار بگیرید. می گوید با Google فکر کنید.

 

هدف جستجو در تعریف مجدد قیف بازاریابی است:

جستجوی معنایی

”بازاریابی را به طور متوسط ​​متوقف کنید: مفید باشید. مردم به مارک هایی پاسخ می دهند که نیازهای آنها را درک می کنند. بنابراین ، مهم است که رسانه خود را برای ارتباط با مصرف کننده و ارزش مادام العمر برای نام تجاری بهینه کنید. ”

 

به عبارت دیگر ، به این فکر کنید که چگونه محتوا را در اطراف چهار هدف اصلی ایجاد و بهینه سازی کنید: چگونه می توان به سفر ارزش داد. خرید و مقایسه محصولات، رفتن به یک وب سایت خاص، یا “مکان” دیجیتال. از آنجاست، که ما به شما توصیه می کنیم:

 

محتوا را براساس هدف مشتری هدف خود بسازید. مهمترین از همه اول ، استفاده از جملات واضح و مختصر و نوشتن نزدیک به زبان مخاطب است.

اگر یک بخش خاص هدف تجاری را نشان داده است ، محتوایی بنویسید که به آن جستجوها پاسخ دهد و در حالت ایده آل ، آنها را به سمت تصمیم خرید پرورش دهد.

سوالات متداول را در اطراف سوالات طبیعی منتشر کنید و از طرحواره برای این سوالات متداول استفاده کنید تا سیگنالهای قویتری به Google ارسال کنید که محتوای معتبر شماست و برای رتبه بندی مورد نیاز شماست.

 

Google دوست دارد سوالات متداول یا بخشهای متداول سوالات متداول را از بین ببرد و آنها را در قطعه هایی قرار دهد که برای جستجوی موتور جستجوی مشخص پاسخ کلیک صفر را ارائه می دهند.

کلمات کلیدی مورد نظر خود را بر اساس چهار هدف جمع کنید تا به شما در اطلاع رسانی استراتژی SEO کمک کند. Ahrefs تجزیه و تحلیل بزرگی از کلمات کلیدی “اصلاح کننده ها” را نشان می دهد که نوع خاصی از اهداف (اطلاعاتی ، تجاری ، معاملاتی و محلی) را نشان می دهد. مخاطبان شما به طور معمول چه نیازهایی را باید برطرف کنند؟

درباره نیازهای محتوای مبتنی بر هدف، تحقیق کنید

به عنوان مثال افرادی که مایل به خرید مواردی مانند بررسی اجمالی محصولات ، مرورهای گسترده و بررسی هستند. دیگران صفحات فرود اختصاصی یا پست های وبلاگ را ترجیح می دهند. SERP ها چیزهای زیادی درباره محتوای مورد نظر افراد براساس قصدشان نشان می دهد.

 

باتشکر از همراهی شما، موفق و پیروز باشید

 

 

Total
0
Shares
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Previous Post
بازاریابی

10 توصیه عملی برای پیاده سازی بازاریابی دیجیتال در سال 2021

Next Post
جمعه سیاه

جمعه سیاه  چه روزی است وچرا آن را جمعه سیاه می نامند؟

Related Posts