تفاوت دستگاه آسیاب پره‌ای و مته‌ای در چیست؟

ما وقتی در مورد قهوه و نوشیدن آن صحبت می کنیم لازم است تمام شرایط لازم برای تهیه آن را بررسی کنیم، یکی از مهمترین و اصلی ترین این موارد نحوه آسیاب کردن می باشد و به همین خاطر سعی کردیم در مورد دستگاه آسیاب قهوه پره ای و مته ای در این مقاله صحبت کنیم.

اما اینکه دستگاه آسیاب قهوه پره ای و مته ای چگونه کار می کنند و نتیجه کدام یک برای تهیه یک فنجان قهوه مناسب تر است موضوعی می باشد را می خواهیم بررسی کنیم.

آشنایی با دستگاه آسیاب قهوه

آسیاب کردن قهوه

به طور قطع می توان گفت آسیاب قهوه یکی از مراحل اصلی تهیه قهوه می باشد که توسط دستگاه آسیاب قهوه یا همان گریندر (Grinder) انجام می شود.

خیلی از ما برای دم کردن از قهوه آسیاب شده آماده استفاده می کنیم ولی لازم است بدانید که اگر شما قادر باشید خودتان دانه قهوه را خریداری کنید و عمل رُست و آسیاب را روی آنها انجام دهید قهوه شما کاملا متفاوت خواهد شد و عطر و طعم فوق العاده ای پیدا خواهد کرد، کاری که تمام حرفه ای ها انجام می دهند.

به طور کلی دستگاه آسیاب قهوه در دو نوع صنعتی و دستی در بازار ارائه می شوند که مدل های صنعتی که دارای قیمت بالاتری می باشند بیشتر درون کافی شاپ ها و توسط باریستا مورد استفاده قرار می گیرند.

اما مدل های دستی که در دو نوع دستگاه آسیاب قهوه پره ای و مته ای ساخته می شوند مواردی می باشند که شما می توانید با هزینه کمتر برای مصرف در منزل خود از آنها استفاده کنید.

دستگاه آسیاب قهوه پره ای

دستگاه آسیاب قهوه پره ای

دستگاه آسیاب قهوه پره ای (Blade Grinder) که تقریبا می توان گفت ساده ترین نوع وسیله برای آسیاب کردن قهوه می باشد و شبیه به یک همزن عمل می کند و تنها با داشتن یک عدد پره که جنس آن فلزی می باشد عمل خرد کردن دانه ها را بر عهده دارد.

شما در این دستگاه قادر هستید تنها با تنظیم مدت زمان کار کردن با آن به راحتی میزان آسیاب خود را تنظیم کند و قهوه خود را در اندازه های مختلف خرد کنید.

قیمت کم این دستگاه مزیت اصلی آن به حساب می آید که البته وجود دو نکته منفی بزرگ در آن باعث شده که خیلی مورد پسند افراد حرفه ای نباشد:

اول اینکه دستگاه آسیاب برای اینکه بتواند قهوه شما را آسیاب کند، مخصوصا در سایزهای ریز نیاز دارد که گاها زمان طولانی اینکار را انجام دهد که این موضوع هم باعث می شود عمر این دستگاه کم شود و مهمتر از آنکه به خاطر داغ شدن تیغه پره ای آن گاها طعم قهوه شما را تحت تاثیر قرار می دهد و کمی طهم سوختگی به آن می دهد.

مورد دوم نیز این است که دستگاه آسیاب قهوه پره ای قادر نیست خیلی عمل آسیاب را دقیق و یک دست انجام دهد و همین مورد باعث می شود عمل استخراج قهوه شما خیلی خوب انجام نشود.

دستگاه آسیاب قهوه مته ای

دستگاه آسیاب قهوه مته ای

در روش دوم و استفاده از دستگاه آسیاب قهوه مته ای عمل آسیاب کردن به جای استفاده از تیغه توسط مته انجام می شود که دارای دو مدل مخروطی و مسطح می باشد.

این مدل دستگاه ها به خاطر عملکرد چرخشی مته ها باعث می شوند که عمل آسیاب قهوه بسیار یک دست تر و یکنواخت تر انجام شود، موضوعی که در دستگاه آسیاب قهوه پره ای مشاهده نمی شد.

در دو مدل دستگاه آسیاب قهوه مته ای  استفاده از نوع مخروطی گرینه مناسب تری برای خرید به حساب می آید، دو دلیل اصلی برای این موضوع وجود دارد:

اول این که در مدل مخروطی شما قادر هستید مدل های مختلف از دانه های قهوه را آسیاب کنید اما در مدل مسطح دانه های قهوه پر روغن قابل آسیاب کردن نیستند.

مورد دو نیز راحتی در کار و میزان صدا کمتر دستگاه آسیاب قهوه مته ای مخروطی می باشد که نسبت به مدل های مسطح بسیار کم صدا تر می باشد و دلیل این موضوع هم محل آسیاب می باشد که در مدل مخروطی در قسمت پایین تری انجام میشود.

Total
0
Shares
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Previous Post
مشهد

سفرمجازی به مشهد: اماکن تاریخی شهر مقدس مشهد

Next Post
فروش

14 استراتژی فروش اثبات شده برای افزایش فروش محصول

Related Posts