بازار چیست و چگونه کار می کند؟

بازار

بازار مکانی ست که دو طرف می توانند برای تسهیل مبادله کالا و خدمات در آن جمع شوند. طرفین درگیر معمولاً خریدار و فروشنده هستند. اینجا ممکن است منظور یک فروشگاه خرده فروشی فیزیکی باشد یا جایی مجازی که هیچ تماس مستقیم فیزیکی بین خریداران و فروشندگان وجود ندارد و مردم بصورت غیر حضوری و آنلاین با یکدیگر معامله می کنند.

انواع بازارها

این اصطلاح با توجه به زمینه آن معانی متفاوتی به خود می گیرد. تعریف آن به دلایل زیادی از جمله انواع محصولات برای خرید و فروش، مکان، مدت زمان، اندازه و حوزه انتخاب مشتری، قانونی بودن و بسیاری از عوامل دیگر بسیار متفاوت هستند. گذشته از دو نوع متداول فیزیکی و مجازی آن، انواع دیگری از بازارها وجود دارد که طرفین می توانند برای اجرای معاملات خود در آنجا جمع شوند.

 

بازارها ممکن است توسط مکانهای فیزیکی، محل انجام معاملات نشان داده شوند. اینها شامل فروشگاه های خرده فروشی و سایر مشاغل مشابه است که اقلام منفرد را به عمده فروشی ها و کالاها را به توزیع کنندگان دیگر می فروشند. یا ممکن است مجازی باشند.

فروشگاه های مبتنی بر اینترنت و سایت های حراج مانند آمازون و eBay نمونه هایی از بازارهایی هستند که معاملات می توانند بصورت کاملاً آنلاین انجام شوند و طرفین درگیر هرگز از نظر فیزیکی به یکدیگر متصل نمی شوند. اندازه این نوع تجارت با توجه به تعداد خریداران و فروشندگان و همچنین مبلغی که هر ساله دستخوش تغییر می شوند، تعیین می شود.

 

بازار سیاه

به مبادلات غیرقانونی گفته می شود که در آن خرید و فروش بدون اطلاع دولت یا سایر نهادهای نظارتی روی می دهد. بسیاری از این روش معاملات به منظور دور زدن قوانین مالیاتی موجود وجود دارد. به همین دلیل است که بسیاری از آن معاملات فقط با پول نقد یا انواع دیگر ارز انجام می شوند و این ردیابی آنها را دشوارتر می کند.

اینگونه معاملات بیشتر در کشورهایی با اقتصاد برنامه ریزی شده که در آن دولت تولید و توزیع کالاها و خدمات را کنترل می کند و همچنین در کشورهایی که در حال توسعه هستند وجود دارد. در صورت کمبود کالاها و خدمات خاص در اقتصاد، اعضای بازار سیاه وارد عمل شده و خلا را پر می کنند. اینگونه معاملات همچنین می توانند در اقتصادهای توسعه یافته نیز وجود داشته باشند.

 

حراج

بازار

در این روش افراد زیادی را برای خرید و فروش کالاهای خاص گرد هم می آورد. متداول ترین گونه های حراج شامل املاک، خانه، یا وب سایت هایی مانند eBay است که پیشنهاد دهندگان ممکن است به طور ناشناس برای برنده شدن در مزایده ها پیشنهاد دهند.

 

بازار مالی

این اصطلاح به هر مکانی گفته می شود که اوراق بهادار ، ارز ، اوراق قرضه و سایر اوراق بهادار بین دو طرف معامله شود. این روش اساس جوامع سرمایه داری هستند و تشکیل سرمایه و نقدینگی را برای مشاغل فراهم می کنند. آنها می توانند فیزیکی یا مجازی باشند.

 

بازارها چگونه کار می کنند

عرصه هایی هستند که خریداران و فروشندگان می توانند در آن جمع شده و تعامل کنند. به طور کلی ، برای انجام تجارت فقط دو طرف لازم است، حداقل شخص ثالث برای معرفی رقابت و ایجاد تعادل در بازار مورد نیاز است. به این ترتیب، یک بازار در یک رقابت کامل، از جمله موارد دیگر ، لزوماً با تعداد زیادی از خریداران و فروشندگان فعال مشخص می شود.

 

بازار قیمت کالاها و سایر خدمات را تعیین می کند. این نرخ ها توسط عرضه و تقاضا تعیین می شوند. عرضه توسط فروشندگان ایجاد می شود، در حالی که تقاضا توسط خریداران ایجاد می شود. هنگامی که عرضه و تقاضا خود متعادل هستند،سعی می کنند تعادل در قیمت را پیدا کنند. اما این تعادل به خودی خود می تواند توسط عواملی غیر از قیمت از جمله درآمد، انتظارات، فناوری، هزینه تولید و تعداد خریداران و فروشندگان به هم بخورد.

 

ممکن است بازارها به صورت ارگانیک یا ابزاری برای ایجاد امکان مالکیت بر کالاها ، خدمات و اطلاعات ظهور کنند. وقتی در سطح منطقه ای خاص قرار گرفته باشید ، بسته به عوامل زیادی از جمله سطح درآمد و باز بودن کشور یا منطقه برای تجارت خارجی، آنها اغلب می توانند به عنوان بازارهای “توسعه یافته” یا “در حال توسعه” دسته بندی شوند.

 

تنظیم بازارها

غیر از بازارهای سیاه ، بیشتر موارد دیگر تابع قوانین و مقرراتی هستند که توسط یک نهاد حاکم یا منطقه ای تعیین می شوند که ماهیت آن را تعیین می کند. این ممکن است در مواردی باشد که مقررات به اندازه یک توافق نامه تجارت بین الملل گسترده باشد و به طور گسترده ای به رسمیت شناخته شود ، یا به عنوان یک بازار خیابانی پاپ آپ محلی که فروشندگان خود را از طریق نیروهای آن تنظیم می کنند ، محلی و موقتی باشد.

 

گفته می شود یک بازار منظم در حالت تعادل است

وقتی کالاها، خدمات یا اوراق بهادار به روشی منصفانه، قابل اعتماد، مطمئن، دقیق و کارآمد معامله می شوند، در نتیجه نظم به رشد اقتصادی کمک می کند.

درک یک بازار منظم

بازارهای منظم معمولاً دارای قیمت های پایدار و رقابتی هستند که نشان دهنده ارزش واقعی کالا یا خدمات است. برای اوراق بهادار، تیم متخصص بازار بورس سهام نهادی است که مسئولیت اطمینان از نظم را بر عهده دارد. این به کاهش نوسانات کمک می کند.بی نظمی، ممکن است موجب دستکاری در بازار اعمال شده و سایر تخلفات صورت گیرد که موجب به خطر انداختن شرایط مطلوب تجارت داخلی شود.

 

دیدگاه اقتصاددانان

بازار

اصطلاح “بازار” که اقتصاددانان از آن استفاده می کنند معنای متفاوتی با کاربرد عادی دارد. این به معنای واقعی کلمه مکان فیزیکی خرید یا فروش کالا ویا همچنین به معنای مراحل مبادله یک کالا بین تولید کننده و مصرف کننده نیست. بلکه به روشی انتزاعی به معاملات خرید و فروش کالا و شکل گیری قیمت آن اشاره دارد.

در این روش، این اصطلاح به تصمیمات بی شماری که توسط تولیدکنندگان کالا (طرف عرضه) و مصرف کنندگان کالا (سمت تقاضا) اتخاذ می شود، اشاره دارد که در مجموع سطح قیمت کالا را تعیین می کند.

 

دیدگاه تجارت

تجار معمولاً از این اصطلاح برای توصیف گروههای افراد یا سازمانهایی استفاده می کنند که مجموعه مشتریان واقعی و بالقوه کالاها و خدماتشان را تشکیل می دهند. این گروه ها در یک یا چند دسته زیر قرار می گیرند: جغرافیایی ، جمعیت شناختی یا اقتصادی اجتماعی ، روانشناختی ، رفتاری یا طبقاتی.

 

دیدگاه اقتصاد جدید نهادی

در این دیدگاه این اصطلاح به نوعی “موسسه” یا سازوکاری اتخاذ می شود که برای تسهیل مبادله، هماهنگی و تخصیص منابع، کالاها و خدمات بین خریداران و فروشندگان، بین تولیدکنندگان، واسطه ها و مصرف کنندگان وجود دارد.

بازارهای رقابتی می توانند با کاهش هزینه و خطر انجام معاملات، هماهنگی “کارآمد” را فراهم کنند ، می توانند توسعه تجارت را قوت ببخشند و همچنین به دستیابی به اهداف اقتصادی گسترده تر کمک کنند. اما بازارها همیشه رقابتی و کارآمد نیستند. آنها به عنوان یک نهاد می توانند ناقص باشند.

 

تفاوت اصلی این دیدگاه ها در چیست؟

واضح است که شرکت کنندگان مختلف در بازارها دیدگاه های کاملاً متفاوتی در مورد تعریف و نقش بازارها دارند. هیچ دیدگاهی لزوماً از نظر دیدگاهی دیگر “درست” نیست. اینطور میشود گفت که معنای بازار بستگی به زمینه آن دارد.

Total
0
Shares
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Previous Post
شیائومی می 11

شیائومی می 11 بالاترین امتیاز رتبه بندی دیسپلی میت را دریافت کرد

Next Post
لنوو لژی

اطلاعات فاش شده از گوشی گیمینگ لنوو لژیون در بنچمارک AnTuTu

Related Posts