اینفلوئنسر مارکتینگ چیست؟

اینفلوئنسر مارکتینگ

تابه حال شده به دنبال خرید محصولی باشید، در مورد چندین شرکت و برند تولید کننده این محصول هم تحقیق کرده باشید، اما در نهایت به دلیل این که یکی از افرادی که در دنیای مجازی در آن حرفه فعالیت می کند و شما برایش احترام قائل هستید، همان محصول را از برندی که شما ممکن است حتی نشناسید معرفی کند و شما بلافاصله آن را بخرید؟ قطعاً جواب شما بله خواهد بود. به این پدیده به زبان ساده اینفلوئنسر مارکتینگ می گویند.

در واقع در اینفلوئنسر مارکتینگ شما از یک تولید کننده محتوای ماهر، با مخاطبانی که به وی و نظراتش احترام می گذارند برای تبلیغ محصول خود جهت افزایش آگاهی از برند، افزایش ترافیک و افزایش توجه مخاطبان هدف به سمت برندتان استفاده می کنید. این روش یکی از ساده ترین روش ها برای پیدا کردن و در عین حال متوجه کردن مخاطبان هدفتان به سمت خودتان از طریق کانال های مختلف است.

این کانال ها می توانند شبکه های اجتماعی، بلاگ ها، تبلیغات دیجیتالی و چاپی، تلویزیون و غیره باشند. اینفلوئنسر مارکتینگ امروزه جایگاه بسیار مهم تری در بیزینس ها نسبت به قبل پیدا کرده چرا که تبلیغات به شیوه ی سنتی روز به روز به منسوخ و ناکارآمد شدن نزدیک تر می شوند. معنی کلمه اینفلوئنسر تاثیرگذار می باشد

به نظر شما اینفلوئنسر مارکتینگ چرا در حال محبوب شدن است؟ چون در اینفلوئنسر مارکتینگ شما از مارکتینگ دهانی و سوشال پروف استفاده می کنید، دوتا از اصلی ترین ارکان موفقیت استراتژی های دیجیتالی شما. بدیهی است که مشتریان به خانواده، دوستان و افرادی که احترام می گذارند اعتماد بیشتری از کمپانی ها و برندهایی دارند که فقط می خواهند محصول یا خدماتی را به آنها بفروشند.

اینفلوئنسر کیست؟

قبل از اینکه به انواع اینفلوئنسرها بپردازیم، بیایید به تفاوت میان اینفلوئنسر برند و سفیر برند نگاهی بیاندازیم.

برند اینفلوئنسر به فردی اطلاق می شود که تعداد معینی فالوور هدف در رابطه با موضوع خاصی دارد و روزانه با آن ها به شیوه های متفاوت در ارتباط است. به همین دلیل،‌ این افراد در تصمیم گیری مخاطبان خود برای خرید محصول قدرت زیادی دارند. برند اینفلوئنسرها شامل میکرو-اینفلوئنسر، سلبریتی اینفلوئنسر، بلاگ اینفلوئنسر، سوشال مدیا اینفلوئنسر و رهبران افکار می شوند.

در طرف مقابل، سفیر برند توسط کمپانی یا برندی استخدام می شود تا به آن ها برای رسیدن به اهداف مشخصی مانند افزایش آگاهی از برند، افزایش نرخ تبدیل مخاطب به مشتری و افزایش فروش کمک کند. قرارداد سفیران برندها معمولاً طولانی مدت (‌ چند ماهه تا چند ساله ) است. در این بازه زمانی، آن ها معرف برند و لایف استایل پیشنهادی آن هستند و اطلاعات کاملی از محصولات و خدمات برند خود دارند. به یاد داشته باشید که لازم نیست که ابتدا اینفلوئنسر باشید تا بعد بتوانید سفیر برند خاصی بشوید.

اینفلوئنسر مارکتینگ مانند سرمایه گذاری است؛ برای آن که مطمئن شوید راه درست را در پیش گرفته ایدهمچنین واضح است که باید هزینه یا منابعی را به عنوان پاداش در اختیار اینفلوئنسر مورد نظر قرار دهید، کمپین های مختلفی را با وی استارت بزنید و اهداف مارکتینگ خود را با وی بررسی کنید.

اینفلوئنسر مارکتینگ

زمانی را صرف تحقیق انتخاب مناسب ترین اینفلوئنسر جهت نشر دادن محتوای‌تان، کنید

در پاراگراف قبل گفتیم که اینفلوئنسر مارکتینگ را می توان به نوعی سرمایه گذاری تشبیه کرد، بیایید به چند آماری که حرف ما را در رابطه با این موضوع اثبات می کند نگاهی بیاندازیم.

 • بیش از 89 درصد از بیزینس های دنیا مدعی هستند که نرخ بازگشت سرمایه آنها برای اینفلوئنسر مارکتینگ بسیار بیشتر از کانال های دیجیتالی دیگر آنها بوده است.
 • 80 درصد دیجیتال مارکترها معتقدند که اینفلوئنسر مارکتینگ در بیزینس آن ها تاثیرگذار بوده است، 35 درصد از آنها معتقدند که خیلی تاثیرگذار بوده است!
 • طی یکی از نظرسنجی های انجام شده معتبر، بیش از 82 درصد مصرف کنندگان اذعان داشتند که صحبت ها و پیشنهادات میکرواینفلوئنسر ها در تصمیم آن ها برای خرید محصول تاثیرگذار بوده است.
 • بیش از 71 درصد مارکترها معتقدند که کیفیت مخاطبان و ترافیکی که از سمت اینفلوئنسرها می آید بسیار بیشتر از دیگر کانال های دیجیتالی است.
 • بیش از 49 درصد مصرف کنندگان امروزی برای خرید به پیشنهادات اینفلوئنسرها اتکا می کنند.
 • صنعت اینفلوئنسر مارکتینگ طبق تخمین های زده شده تا سال 2020 به بیش از 10 میلیون دلار خواهد رسید.
 • بیش از 99.3 درصد کمپین های اینفلوئنسر مارکتینگ در سراسر دنیا در شبکه اجتماعی اینستاگرام اتفاق می افتند که یکی از مهم ترین ها در بازاریابی شبکه‌های اجتماعی بحساب می شود
 • در 3 سال گذشته، جستجوهای انجام شده با مضمون اینفلوئنسر مارکتینگ در گوگل 1500 برابر شده است.
 • بیش از 70 درصد مارکترهای دنیا کمپین های اینفلوئنسری خود را در خانه برنامه ریزی می کنند و پیش می برند.
 • بیش از 48 درصد مارکترهایی که با اینفلوئنسرهای مختلف کار می کنند معتقدند که نحوه رابطه اینفلوئنسر با مخاطبان مهم ترین فاکتور در انتخاب اینفلوئنسر صحیح است.
 • استراتژی های اینفلوئنسر مارکتینگی که بر مبنای برندینگ یا اینگیجمنت پایه ریزی شده باشند، معمولاً نرخ بازگشت سرمایه 8 برابر یا بیشتر را دارند.
 • بیش از 84 درصد مارکترها معتقدند که بررسی نرخ بازگشت سرمایه کار کردن با هر اینفلوئنسر مهم ترین رکن موفقیت کمپین اینفلوئنسر مارکتینگ است.

به نظر می آید با وجود این همه دلیل و دلیل های بسیار زیادتری که از نوشتن آنها چشم پوشی کردیم، به حرف ما در مورد سرمایه گذاری در اینفلوئنسر مارکتینگ پی برده باشید.

حالا که فهمیدیم اینفلوئنسر مارکتینگ چیست و به اهمیت وجود آن در کمپین های دیجیتالی خود پی بردیم، باید این سوال برایتان پیش آمده باشد که چگونه این افراد را پیدا کنیم؟ اینفلوئنسرها ممکن است تنها در یک کانال و یا در چند کانال دیجیتالی متفاوت فعالیت داشته باشند، بیایید نگاهی به جاهایی که می توانید آنها را پیدا کنید بیاندازیم.

جستجوی گوگل

فکر می کنم این یکی خیلی ساده بود، نه؟ شما می توانید با یک سرچ ساده در گوگل و یا هر موتور جستجوی دیگری به نتایجی در این مورد دست پیدا کنید. یادتان باشد یک اینفلوئنسر همین الآن که شما در حال خواندن این مطلب هستید در حال تولید محتوا در حوزه کاری شما و تعامل با مخاطبان هدف شماست،‌ پس به نظر می آید که با سرچ کردن در مورد مطالبی که با صنعت شما مرتبط است یا کیووردهای مربوط به خودتان بتوانید آن ها را پیدا کنید.

می توانید نویسندگان مقالاتی که در مورد صنعت شما نوشته شده است را چک کنید، اگر تابحال اسم کسی در این کار به گوش شما خورده است سرچ کنید یا در صفحات وبسایت های مختلف به دنبال آن ها باشید.

شبکه های اجتماعی

همانطور که حتماً این مورد هم به ذهن تان خطور کرده بود (!)، می توانید در پلتفرم های مختلفی از شبکه های اجتماعی به دنبال اینفلوئنسرها بگردید. تقریباً تمامی اینفلوئنسرها اگر فعالیت اصلی شان در شبکه های اجتماعی نباشد، حداقل اکانتی در آن ها دارند و می توانید از همین اکانت هایشان اطلاعات ارزشمندی در مورد آن ها بدست بیاورید.

در این شبکه ها، می توانید از طریق سرچ کردن کیووردها، سرچ کردن هشتگ اماده، کاربران مشخص و یا چک کردن تگ های پست های برندهایی که در حیطه کاری شما فعالیت می کنند ( اگر برندها با اینفلوئنسری که در صنعت شما فعالیت می کند کار کرده باشند به احتمال زیاد وی را در پست های خود تگ کرده اند که می توانید آنها را از این طریق پیدا کنید ) اینفلوئنسرها را شناسایی کنید.

همچنین اگر به نتیجه دلخواه خود نرسیدید به یاد داشته باشید که می توانید پست های پرمخاطب مربوط به بیزینس خود را پیدا کنید و در کامنت های این پست ها احتمالاً یک یا چند اینفلوئنسر مربوط به بیزینس خود را پیدا خواهید کرد. در مقالات بعدی سعی می کنیم راجع به اینفلوئنسر های ایرانی و پلتفرم اینفلوئنسر مارکتینگ بیشتر صحبت کنیم.

بلاگ ها

خواندن بلاگ ها یکی دیگر از راه های پیدا کردن اینفلوئنسر هاست، حواستان باشد که هم نویسنده و هم منبع بلاگ را چک کنید، اسم هایی که در بلاگ به آنها اشاره شده است را بخاطر بسپارید. شاید بلاگر در بخشی از مقاله خود یکی از این افراد را معرفی کرده و دارد شیوه کاری آنها را بررسی می کند، یا شاید نقل قولی از آنها را در مطلب خود استفاده کرده باشد.

نرم افزارهای اینفلوئنسر مارکتینگ

با توجه به روند رو به رشد اینفلوئنسر مارکتینگ، بدیهی است که تکنولوژی و نرم افزارهای مختلفی به کمک شما می آیند تا بتوانید اینفلوئنسر مورد نظر خود را به خوبی شناسایی و با آن ارتباط برقرار کنید. در ایران می توانید برای شناسایی اینفلوئنسرهای صنعت خود از پلتفرم تگرو استفاده کنید.

آژانس های اینفلوئنسر مارکتینگ

اگر مایلید برای پیشبرد اهداف خود از سلبریتی اینفلوئنسرها استفاده کنید، احتمال این که به صورت مستقیم به سلبریتی مورد نظر دایرکت یا ایمیل بدهید و یا با وی تماس تلفنی بگیرید و جوابی دریافت کنید خیلی کم است. ( البته اگر می شد خیلی باحال بود! )‌ بجای این کار، معمولاً شما باید با آژانس های استعدادیابی تماس بگیرید یا با مدیر برنامه های آنها ارتباط برقرار کنید تا ببینید آیا آنها حاضرند که با برند شما همکاری کنند و اگر مایلند قیمت پیشنهادی آنها چقدر است.

اخیراً مصاحبه ای با خانم تامارا مک کلیری، سرپرست اینفلوئنسر مارکتینگ کمپانی ” سی ام او ” انجام شده، در مورد این که کشور چین چگونه سعی دارد که با استفاده از پلتفرم اینفلوئنسر مارکتینگ سطح آگاهی شهروندان خود را از راه بهتر و تاثیرگذارتری بالا ببرد. در ادامه، خواهید دید که خانم مک کلیری به شما توضیح خواهد داد که بازاریابان می توانند با پیدا کردن اینفلوئنسرهای واقعی و همکاری با آن ها کار خود را بهتر جلو ببرند.

مک کلیری: چه کسانی با آن ها تعامل می کنند و آن ها با چه کسانی در حال تعامل هستند؟ به عنوان یک بازاریاب محصولات و سرویس ها، ما ممکن است بهترین محصول ممکن را داشته باشیم، ولی اگر کسی ما را نشناسد، ما موفق نخواهیم بود. ما چطور شناخته می شویم؟ توسط اینفلوئنسرهایی که در حوزه ای که ما تولید محصول و خدمات می کنیم با مخاطبین مرتبط با حیطه کاری ما در ارتباط باشند.

امروزه، ما می توانیم این افراد را شناسایی کنیم،‌ و قطعاً هر فردی که مارکتینگ را انجام می دهد باید این موارد را تحلیل کند. این چیزی است که مردم چین در حال پی بردن به آن هستند. ماشین اصلی آنها برای پیش رفتن به سوی آگاهی و موفقیت اینفلوئنسرها هستند. در ادامه بیشتر برایتان در مورد انواع آن توضیح خواهم داد.

اینفلوئنسرها چه تفاوتی با افراد دیگر دارند؟ مثلاً من به خیلی از ایونت های مخصوص سی ام او دعوت می شوم و افراد مختلفی را آنجا می بینم؛ سخنگوها، مدیران خدمات، آنالیزورهای صنعتی و خیلی افراد دیگر،‌ آیا همه ی این افراد با توجه به ارزشی که تولید می کنند یکسان هستند؟ فرق اینفلوئنسرها با آنان چیست؟

مک کلیری: این سوال بسیار خوبی است، چون همه ی اینفلوئنسرها یکسان نیستند. همه ی ما در کنفرانس هایی شرکت کردیم که در آنها مدیر یک کمپانی یا برند بزرگ را می آورند و در مورد برابری حقوق اجتماعی صحبت می کنند. من به مدیرانی که زندگی خود را بر اساس مقام و میزان تاثیری که برروی دیگران دارند همیشه هشدار می دهم، چه اتفاقی خواهد افتاد اگر آن ها شغل شان به دلخواه یا به اجبار عوض کنند؟

البته که سلبریتی های واقعی و معروف نگرانی در این مورد ندارند، اما مدیران دیگر چطور؟‌ افرادی که سلبریتی نیستند اما وقتی به سلبریتی و برند وی ارتباط دارند این حس را در خود به وجود می آورند چطور؟ مسلماً ما به اینفلوئنسرها و رهبران تفکر به عنوان تاثیرگذارترین افراد نگاه می کنیم. چطور هر فردی ورای مقام و برند خود یک رهبر تفکر است؟‌

وقتی با آن ها به بحث می نشینید چه چیزی در چنته دارند؟‌ حالا که صحبت از چه در چنته داشتن اینفلوئنسرها شد، بدانید که این افراد با تفکرات رهبری بسیار متنوعی وجود دارند. وقتش است که به چند نوع از این افراد و افکار آنها بپردازیم:

انواع اینفلوئنسر

1- سلبریتی: مخاطبین بی شمار. از طریق مقام و برند دارای قدرت فوق العاده ای هستند. در مورد این افراد بحث ما این نیست که آنها چه کسانی را می شناسند، بحث این است که چه کسانی آنها را می شناسند! سلبریتی ها نیازی به اینگیج ندارند، مردم شبانه روز آنها را زیر نظر دارند. به ویل اسمیت، ریچارد برانسون و غیره فک کنید.

2- خبرنگار(JOURNALISTS): مخاطبین آن ها از طریق محتوا و انتشار آن بدست آمده اند. تاثیر آنها برروی مخاطبان از طریق محتوای قابل اعتماد و بعضاً دیدگاه های آنهاست. به خبرنگاران مورد علاقه خود فکر کنید و انتشاراتی که از آنها دنبال می کنید.

3-متخصص صنعت: برای یک اینفلوئنسر حرفه ای، تعداد اهمیتی ندارد. مهم کیفیت مخاطبان است. آنها ممکن است دنبال کننده هایی زیادی نداشته باشند، اما اینگیج فوق العاده ای با همان تعداد دارند. این افراد تاثیر فوق العاده زیادی روی مخاطبان خود از طریق در اختیار گذاشتن پیش بینی ها،‌ راهنمایی ها و مهارت های خود دارند.

4-تحلیلگر: ممکن است تعداد زیادی دنبال کننده نداشته باشد، ممکن هم هست داشته باشد. ممکن است بخاطر داشتن مقام و برند خود دارای رهبری افکار مخصوص به خود باشد. رهبری افکار برای یک اینفلوئنسر تحلیلگر بر پایه شناساندن یک فرد یا مربی یا خدمات قابل اعتماد که با استفاده از منابع داخلی خود با آنها آشنا شده می باشد.

5-ستاره برند شخصی: دارای مخاطبان پرشماری که طی چندین سال به وی پیوسته اند. تاثیرگذاری خود را از طریق رابطه قابل اعتمادی که با مخاطبان دارد می گذارد. دارای رهبری افکار قدرتمند چرا که برندهای شخصی معمولاً بر پایه ریزبینی شدید بنا می شوند. این اینفلوئنسرها از طریق اعتمادی که در دنبال کننده ها به وجود آورده اند تاثیرگذار هستند.

6-” رابط ”  (Connector) مالکوم گلادول: یک اینفلوئنسر قدرتمند که کارش را بر پایه ایجاد روابط کمک کننده طولانی مدت بنا می کند. رابط ها همه را می شناسند و همه رابط ها را می شناسند. اینفلوئنسر رابط ارزش بالایی را همراه با خود دارد چون دائماً در حال گسترش روابط خود است.

یک اینفلوئنسر ممکن است بیش از یک نوع رهبری افکار داشته باشد، برای مثال، یک سلبریتی ممکن است در عین حال یک حرفه ای هم باشد، یا یک حرفه ای ممکن است یک برند شخصی قدرتمند داشته باشد. مانند اینفلوئنسر اینستاگرام که خیلی از شما قطعاً دیده اید. البته در مراجع دیگر انواع دیگر اینفلوئنسر نیز معرفی شده اند، در اینجا ما به این تقسیم بندی بسنده می کنیم.

برای این که به سوال اول برگردیم، تاثیرگذاری در پکیج های متفاوتی سر راه شما قرار می گیرد، بنابراین نیازمند سازمان ها و هماهنگ کننده هایی است که اینفلوئنسرهای متنوعی را جذب، اینگیج و بهره برداری کنند. اشتباه بزرگی است اگر تمام کمپین خود را با سلبریتی ها جلو ببرید، همانقدر که اشتباه است اگر تمام آنرا با حرفه ای ها جلو ببرید. در آخر، مهم است که جایی را که می خواهید با استفاده از این افراد برسید را برنامه ریزی کنید و بر اساس آن این افراد را شناسایی کنید.

سلبریتی ها می توانند همایش های شما را پر از آدم کنند،‌ اما اینفلوئنسرهایی که دارای برند شخصی هستند، یا رابط های دارای ارتباطات، می توانند صحبت ها و روند رو به رشد شما را فراتر از اونت ها و استیج ها ببرند. وقتی ما در مورد قدرت تنوع صحبت می کنیم، هیچ موردی بهتر از یک گروه متنوع از انواع اینفلوئنسرها که در کنار هم کمپین شما را به سمت موفقیت بهتر و طولانی تر و رضایت بخش تر هدایت می کنند،‌ به ذهن من نمی رسد.

اینفلوئنسر مارکتینگ در ایران نیز امروزه با توجه به افزایش روز افزون اینفلوئنسرهای ایرانی رونق چشمگیری داشته است، اما با توجه به این که اکثر این افراد واینرهای اینستاگرامی هستند، شما ترجیح می دهید کمپین انفلوئنسر مارکتینگ خود را به این افراد با توجه به مخاطبین پرشمار بسپارید و یا به دنبال یکی از 6 مدل اینفلوئنسری که معرفی کردیم می روید؟

جمع بندی

نکته مهمی که باید در اینفلوئنسر مارکتینگ مدنظر قرار داد بررسی و تحقیق دقیق برای شناسایی اینفلوئنسری (اینفلوئنسرهایی) است که در زمینه کسب و کار شما تاثیرگذار می باشد. با آمار و ارقامی که در مقاله ذکر شد به این نتیجه می رسیم که اینفلوئنسر مارکتینگ بازدهی بسیاری دارد و کمپین های موفق زیادی در این زمینه اجرا شده است.

 

منبع

Total
0
Shares
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Previous Post

فراخوان سومین نمایشگاه ملی مد، لباس و صنایع دستی

Next Post
بیت کوین

بیت کوین در ایران قانونی است؟

Related Posts
E3

تایید برگزاری E3 به شکل کاملا آنلاین و رایگان؛ فهرست شرکت های حاضر در نمایشگاه

اتحادیه‌ی سرگرمی‌های نرم‌افزاری به گیمرها اعلام کرد که رویداد E3 سال 2021 به صورت مجازی و کاملا رایگان…
ادامه مطلب