اقامتگاه بوم گردی،تجربه ی سفری خاص و هیجان انگیز

بوم گردی

 

 

 

لذتی متفاوت

تصور کنید که چندین روز در منزلی با آرامشی عمیق از تنفس گیاهان شبنم زده با تزیینات و  قدمت 100 سال از خواب بیدار می شوید . به جای ترافیک شهری ، صدای پرندگان شما را احاطه کرده اند. صبحانه ایی با محصولات تمام ارگانیک با فضایی به شدت نوستالژی شما را به خاطرات دور و نزدیک می برد. همین آرامش صبحگاهی باعث می شودکه شما فراموش کنید بخشی از یک صنعت جهانی به سرعت در حال رشد هستید و این همان تجربه ی شیرین اقامت در منازل بوم گردی است.

 

بوم گردی یا همان جذابیت توریستی؟ 

بوم گردی

 

 

امروزه بسیاری از مسافرین به جهت آشنایی هرچه بیشتر با فرهنگ، تاریخ و محیط منطقه ای به سراغ مکان هایی میروند که مطابقت بیشتر با فضای مقصد دارد. این موضوع شناخت صحیح و بهتری را در نگاه اول به وجود می آورد. آنها برای تأمین هزینه های زندگی سراسر آرامش و غرق در طبیعت در خارج از شهر و کشور خود از روند رو به رشد اکوتوریسم استفاده می کنند و برخی از مقرون به صرفه ترین مقصد های نفس گیر را برای این کار کشف کرده اند.

 

 

 

 

 

تاریخچه بوم گردی

تاریخچه بوم گردی

 

برای اولین بار در سال 1990 میلادی، کلمه ی بوم گردی با هدف متفاوت سازی و نیز توسعه ی فرهنگی هرچه بیشتر به وجود آمد. پس از آن استقبال اقتصادی و نیز توسعه ی گردشگری منطقه باعث رشد بیشتر این فعالیت جدید در حوزه ی این صنعت شد.

راه و روش این شاخه ی جدید راه اندازی کسب و کار و در عین حال کاهش معضلات زیست محیطی و همچنین ایجاد تجربه ایی جدید در طبیعت برای مسافرین کنجکاو بوده و خواهد بود .بنابراین اقامتگاه‌های بوم گردی اقامتگاه‌هایی هستند که توسط افراد مشتاق به تجربه طبیعت و حمایت از اکو توریسم، انتخاب می‌شوند.

 

 

انواع اقامتگاه‌های بوم گردی

این نوع اقامتگاه ها به چندین دسته  اصلی تقسیم می شوند که با سلایق و نیازهای انواع مختلف مسافرین و گردشگران مطابقت دارد.اقامتگاه‌ها معمولاً کوچک و دارای اتاق‌هایی کم‌تر از 30 عدد است که کتاب‌ها، پوسترها، نقشه‌ها، عکس‌ها و یا راه‌های دیگری برای مطلع ساختن مهمان‌ها و بازدیدکنندگان در مورد بیولوژی ناحیه، فراهم می‌آورند.

 

به طور کلی این نوع اقامتگاه ها به چند دسته تقسیم می شوند :

  •  مدل  Model Ecolodges
  •  ساحلی  Ecoresorts
  • کمپ هایی در دل طبیعت  Nature Lodges and Camps
  • دهکده‌های روستایی  Agriturismos, Retreats, Rural and Village
  • اجتماعی  Community Based Ecolodges

 

اقامتگاه های مدل   Model Ecolodges

 

Model Ecolodges

اقامتگاه هایی از نوع بوم گردی که به منظور جذب و استفاده این سبک سفر در مکانهای طبیعی بکر ساخته می شوند. کارکنان و راهنمایان محلی این مراکز همگی تعلیم دیده اند و غالبا از اهمیت اکولوژیکی قابل ملاحظه ای برخوردارند.آنها شیوه های اشتغال اخلاقی دارند و به اقتصاد محلی کمک می کنند.

 

بوم گردی Ecoresorts

اقامتگاه های ساحلی   Ecoresorts

این نوع نیز به منظور استفاده ی بوم گردی ساخته شده است اما تغییرات جزیی با اقامتگاه های مدل دارد.آنها غالباً در نزدیکی اقیانوس مستقر هستند و فعالیتهای تفریحی و خدماتی از جمله کلاس یوگا، چشمه های آب طبیعی و … را بر خلاف اکولوژیک های مبتنی بر تاریخ طبیعی ارائه می دهند.

 

 

 

Nature Lodges and Campsکمپ های بوم گردی در دل طبیعت   Nature Lodges and Camps

کمپ هایی که در موقعیت و بر اساس اهداف دیگری اغلب طراحی شده اند، در مناطق طبیعی و زیبا احداث شده اند.اکثرا شخص یا اشخاصی جهت نگهداری ندارند اما بیشتر با استاندارهای بوم‌گردی مطابقت دارند و خدمات محدودی اراِئه می دهند، به عنوان مثال آنها ممکن است راهنمایی در محل نداشته باشند ، یا کلبه های ساده کوهستانی یا محل های اردوگاه باشند.

 

 

 

 

Agriturismos, Retreats, Rural and Village

دهکده‌های روستایی  Agriturismos, Retreats, Rural and Village

در اقامتگاه های روستایی به نوعی فعالیت های توریستی با کشاورزی و دامپروری آمیخته شده که منجر به استفاده ی هرچه بیشتر گردشگران از این نوع بوم گردی شده است.برعکس انواع اقامتگاه ها، کارکنان و راهنمایان را افراد محلی با مهمان نوازی صمیمانه تشکیل می دهند.

این اقامتگاه‌ها معمولاً دارای غذاهای ارگانیک هستند که به صورت محلی و سنتی آماده می‌شوند و نیز گردشگران میتوانند در کنار اهالی بومی مشغول به کشاورزی  ‌شوند.

اغلب در نزدیکی آنها جاذبه‌ای همچون سایت باستان‌شناسی و یا جاذبه طبیعی قرار دارند که برای گردشگران بسیار با ارزش است.

 

 

 

 بوم گردی Community Based Ecolodges

 

بوم گردی اجتماعی  Community Based Ecolodges

سازمان های زیادی در سراسر دنیا ساخت و اجرای تسهیلات اقامتی را بخشی از وظایف و پروژه های اصلی خود می دانند.برخی در روستاها و مزارع و برخی دیگر ساختمانهایی در سواحل یا دل جنگل را به این امر اختصاص داده اند. تمامی این پروژه‌ها اشتغال و درامد را برای اجتماع‌های کوچکی بوجود آورده اند .

به طور کلی این نوع اقامتگاه‌ها بسیار ساده بوده و به صورت کلی می‌توانند برای بازدیدکنندگان کشورهای توسعه یافته، رضایت بخش باشند.آنها بر توسعه جوامع محلی تأکید می کند و به ساکنان محلی اجازه می دهد تا کنترل اساسی و مشارکت در توسعه و مدیریت آن داشته باشند و بخش عمده ای از مزایای آن در جامعه باقی بماند. با این حال کیفیت و قابل اعتماد بودن سرویس‌های این اقامتگاه‌ها به دلایل متعددی ناهماهنگ و ضعیف می‌باشند.

 

 

 

کلام آخر …

 

بوم گرد مسافری است که در قالب یک سفر طبیعت گردی یک یا چند روزه، زندگی به سبک مردمان بومی را در خانه های خشتی، چوبی، کاهگلی و سنگی تجربه می کند.

اقامتگاه‌‌های بوم‌گردی به معرفی مراسم بومی توجه ویژه دارند و مسافران می‌توانند با همراهی راهنمایان محلی، از مراسم و آیین‌های باستانی، بومی یا مذهبی مناطق محلی بازدید داشته باشند.

یکی از ویژگی های یک اقامتگاه بوم گردی تأمین مالی مستقیم برای اقدامات حفاظت اکوتوریسم و تأمین بودجه فعالیتهایی است که به منظور حفاظت از محیط زیست طبیعی در نظر گرفته شده است.

 

منابع :

worldwideecolodges

internationalliving

 

Total
0
Shares
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Previous Post

طرح کارورزی و مشوق بیمه ای خراسان رضوی

Next Post
توانمندسازی

هشتمین رویداد مرکز توانمندسازی شرکت‌های دانش‌بنیان استان خراسان رضوی

Related Posts