اصول بهداشتی رستوران‌ها در جهت آماده‌سازی برای بازگشایی ایمن

اصول بهداشتی

با آماده شدن رستوران‌ها برای بازگشایی مجدد در سراسر ایالات متحده و کانادا پس از دوران کرونا، بسیاری از آنها در حال آماده‌سازی شرایطی ایمن برای جلوگیری از خطرات احتمالی هستند. در اکثر رستوران‌ها سالن‌های غذاخوری تغییر کرده است. ما در حال وارد شدن به یک وضعیت عادی جدید هستیم و رستوران‌ها باید مطابق با اصول بهداشتی آماده‌ی خدمت رسانی به مشتریان باشند.

مشتریان به دلیل عادت به رعایت اصول بهداشتی و استفاده از مواد غذایی احتیاط لازم را به عمل می‌آورند و عادت ندارند که در بین جمعی از انسانها قرار بگیرند. صاحبین رستوران‌ها باید با انجام مجموعه‌ای از کارها در قالب اصول بهداشتی به مشتریان و کارکنان این اطمینان را بدهند که در مجموعه‌ی خود خطرات را به حداقل رسانده‌اند و می‌توانند بهترین تجربه ممکن را برای میهمانان خود فراهم کنند.

من با دو رستوران معروف در هنگ کنگ که با شیوع کرونا مجبور به تعطیلی رستوران خود شده بودند و اکنون در حال بازگشایی رستوران‌های خود با حفظ نکات بهداشتی هستند صحبت کردم.

تجربه ی رستوران ها در جهت رعایت نکات بهداشتی

مت آبرگل مدیر دو رستوران Yardbird  و Ronin در هنگ‌کنگ است. مت توضیح میدهد: “ما دوهفته تعطیل بودیم و این بهترین فرصت برای ما بود تا با برنامه‌ریزی جدید دوباره وارد بازار کار شویم”.

او در ادامه می‌گوید: “دفعه‌ی اول نیست که کسب‌وکار ما درگیر چنین موضوع و تغییراتی می‌شود. این رستوران‌ها با الهام گیری از خیابان سامسن در تایلند، در سال 2016 افتتاح شدند. اما با وقوع حادثه‌ی طوفان هنگ‌کنگ ما مجبور به تعطیلی رستوران شدیم. در آن زمان با همسرم بلا وضعیت را آنالیز کرده و به این نتیجه رسیدیم که چطور می‌شود رستوران خود را همراه با رعایت مسائلی پیشگیرانه در سطح جهانی معرفی کنیم”.

در این مقاله من با استفاده از تجربیات مت آبرگل و همینطور راهنمایی‌های رسمی از طرف دولت کانادا، FDA، CDC ایالات متحده لیست کاملی از پیشنهادات بهداشتی و اقدامات لازم در جهت حفظ پرتکل‌های بهداشتی رستوران‌ها برای شما آماده کرده و امیدواریم از طریق فرآیند سفارش‌گیری ایمن بتوانید ارتباطی مطمئن را با مشتری ایجاد کنید.

چک لیست بهداشتی رستوران‌ها برای بازگشایی مجدد

طبق بررسی‌های انجام شده از رستوران‌ها و مشاغلی که تصمیم به بازگشایی گرفته‌اند 9 عامل موثر وجود دارد که با رعایت آنها می‌توانید در کمال امنیت کسب‌وکار خود را مجددا راه‌اندازی کنید.

نظافت‌کاری دقیق روزانه

دوران تعطیلی رستوران، بهترین تایمی است که می‌توانید با دقت تمامی قسمت‌های رستوران اعم از: سالن غذاخوری، آشپزخانه، صندوق پرداخت، دفتر مدیریت، فضای بیرون و سرویس‌های بهداشتی را نظافت کنید. همچنین یکی موارد مهمی که باید به آن توجه داشته باشید استخدام نیروی خدمانی جهت نظافت کامل و روزانه است.

دقت داشته باشید که در فضای داخلی رستوران هوا در گردش باشد چراکه این مسئله خطر انتشار ویروس را به حداقل می‌رساند. به عنوان بخشی از فرآیند نظافت، سیستم‌های تهویه را بررسی کنید تا از ورود و چرخش هوای تازه در فضای رستوران اطمینان حاصل کنید.

نظافت کاری بهداشتی

رعایت‌ پروتکل‌های بهداشتی و نظافتی

توجه داشته باشید که در فضای رستوران باید به طور مرتب سطوح و مناطقی که در تماس مکرر افراد قرار دارند ضدعفونی شوند. انجمن پزشکی کانادا در اینباره اظهار دارد که: “سطوحی که اغلب با دست لمس می‌شوند به شدت آلوده هستند و این شامل میزهای کار، دستگیره‌ها، دکمه‌های آسانسور، سوئیچ‌های نوری، دستگیره کابینت، دستگیره‌های شیر آب، میزها و تمامی پریزهای برق که مدام با دست در تماسند”.

این نقل قول معتبر به رستوران‌ها یادآور می‌شود که در محیط رستوران بطور دائم از محصولات ضدعفونی کننده استفاده کنند و همینطور از ضدعفونی‌کننده های مختلف مرتبط با بخش‌های مختلف رستوران استفاده کنند.

کتابچه‌ی راهنمای رستوران Black Sheep که توسط رسانه‌های معتبر جهانی برای راهنمایی رستوران‌ها تهیه شده است موارد زیر را در ارتباط با رعایت بهداشت و اقدامات بهداشتی برای کارمندان توصیه می‌کند:

  • شستشوی دست‌ها هر 30 دقیقه
  • ضدعفونی کننده دست و همینطور دستمال‌ مرطوب در دسترس باشد
  • هر 30 دقیقه سطوح ضدعفونی شود
  • هر 10 روز به طور عمقی کل رستوران را ضدعفونی و تمیز کنید به این صورت میزان پاکیزکی محیط را افزایش می‌دهید
  • سعی کنید در محیط آشپزخانه تماس بدنی را کاهش دهید

توجه به اصول بهداشتی در بدو ورود

با بازگشایی رستوران‌ها محل ورود مشتریان یکی از قسمت‌های مهم رستوران است که با حفظ پروتکل‌های بهداشتی می‌توان میزان آلودگی رستوران را تا حد زیادی کاهش داد. مدیریت موثر این قسمت از رستوران به عنوان اولین خط دفاعی بسیار مهم است. الزامی بودن ماسک در فضای رستوران و همینطور بررسی دما در ابتدای ورود حفظ بهداشت فضای داخلی می‌شود.

شما تا حد زیادی به حسن نیت و صداقت میهمانان تکیه می کنید، اما این امر اجتناب ناپذیر است. مهم است که از قوانین پیروی کنید و میهمانانی را که از قوانین امتناع می‌کنند را در محیط رستوران خود نپذیرید. به عنوان مثال کارکنان باید با احترام و به روشنی شرایط را برای آنها توضیح دهند تا باعث ناراحتی و عصبانیت آنها نشوند.

اصول بهداشتی در بدو ورود

CDC سازمان بهداشت ایالات متحده اعلام کرد با توجه به کمبود ماسک‌های تنفسی در آمریکا بهتر است که کارکنان شما حتما ماسک داشته باشند. توصیه رسمی سازمان بهداشتی برای رستوران‌ها است که بیشتر با مواد غذایی و مشتریان در ارتباط هستند و باید حتما از ماسک و پوششی برای صورت در حین کار استفاده کنند.

در بسیاری از کشورهای آسیایی برای تمامی کارکنان رستوران و حتی میهمانان ماسک در دسترس است. بنابراین روال کار و استفاده از رستوران‌ها در این ایام رعایت کامل اصول بهداشتی است. مشتریان تا قبل از سرو غذا حتما باید ماسک داشته باشند و هنگام غذا خوردن کارکنان ماسک آنها را در یک کیسه یکبار مصرف کاملا بهداشتی نگهداری می‌کنند.

مت آبرگل از تجربه‌ی خود در بازگشایی رستوران خود با استفاده از ماسک می‌گوید: “یکی از موضوعاتی که در این شرایط توجه ما را به خود جلب کرد مورد، سخت بودن برقراری ارتباط بین پیشخدمت‌ها و مشتریان است. زیرا با وجود ماسک بسیار دشوار است که احساس خوب خود را هنگام خوشامدگویی به مشتریان نشان دهند”.

ضدعفونی کننده دست

در بسیاری از رستوران‌ها به دلیل تماس دست افراد با سطوح مختلف به آنها ضدعفونی کننده دست ارائه می‌دهند. دسترسی آسان به ضدعفونی کننده احتمال استفاده افراد از آن را افزایش می‌دهد و در نتیجه انتشار ذرات ویروسی در محیط کاهش می‌یابد. مواد ضدعفونی کننده باید در مکان‌هایی چون درب ورودی، روی میزها، سرویس بهداشتی و در قسمت‌های خدمات رسانی و آشپزخانه قرار گیرد.

ضدعفونی کننده دست

توصیه CDC در این مورد قرار گیری لوازم کافی برای حمایت از رفتارهای بهداشتی سالم چون صابون، ضدعفونی‌کننده دست حاوی 70% الکل که روی هر میز پذیرایی وجود داشته باشد. همچنین باید دستمال کاغذی و دستمال مرطوب هم در دسترس مشتریان باشد.

محدودیت سطوح قابل لمس مشترک

تا حد امکان بهتر است تماس بدنی بین مشتریان و کارکنان محدود شود. اگر از فناوری سفارش تلفن همراه استفاده می‌کنید می‌توانید از این قابلیت برای مشتریان حاضر در سالن ناهارخوری هم استفاده کنید. مشتریان می توانند کد QR را اسکن کنند تا به منوی هوشمند شما بر روی تلفن همراه خود دسترسی پیدا کنند.

آنها همچنین می‌توانند غذا را به صورت دیجیتالی سفارش داده و پرداخت کنند، بنابراین نیاز به منوی فیزیکی، پول نقد یا کارت کاهش پیدا می‌کند. این قابلیت همچنین نیاز به تماس فیزیکی و حتی صحبت کردن با کارکنان را هم کاهش می‌دهد.

فاصله‌‌ی اجتماعی

برای حفظ فاصله‌ی اجتماعی ظرفیت رستوران خود را محدود کنید. همینطور می‌توانید در فضای داخلی رستوران برای حفظ فاصله‌ی اجتماعی جدول گزاری کنید. رستوران‌ها قوانین مختلفی را در ارتباط با این موضوع بکار می‌گیرند برای مثال می‌توانند ظرفیت خود را 50 الی 80 درصد محدود کنند و همینطور میزان برگزاری میهمانی‌ها را کاهش دهند.

فاصله اجتماعی

محدود کردن ظرفیت و جداول فاصله ای به کاهش خطر شیوع ویروس کمک می کند. ایالت های مختلف الزامات مختلفی دارند اما بسیاری از رستوران ها این اختیار را به خود می گیرند تا ظرفیت 50-80٪ را محدود کنند و اندازه مهمانی ها را به دو یا چهار محدود کنند.

اطمینان از سلامت کارکنان

از سلامت کارکنان خود اطمینان حاصل کنید و در صورت بروز علائم بیماری آنها را از کار منع کنید. کارکنان شما باید هر چند وقت از نظر سلامتی چک شوند چرا که در محیط رستوران انها در معرض مشتریان قرار دارند.

سلامت کارکنان

در بعضی از رستوران‌ها کارکنان را به دو شیفت کاری تقسیم می‌کنند چرا که به این صورت دو تیم بصورت گروهی در رستوران مشغول هستند و خطر انتشار و انتقال را کاهش می‌دهند.

ارتباطات داخلی

بخش مهمی از اقدامات بازگشایی اطمینان دادن به مهمانان و مشتریان است از این بابت که شما فضایی ایمن و بهداشتی را برایشان فراهم کرده‌اید. به همین دلیل مهم است که از دستورالعمل‌های کتبی در جهت آگاه سازی و اطمینان کلامی با مشتریان استفاده کنید.

شما می‌توانید از طریق ایمیل، پست‌ و روایت داستان در رسانه‌های اجتماعی یا حتی تماس با مشتریان وفادار به انها اطمینان خاطر ببخشید. در صورت داشتن فردی با علائم کرونا لطفا اطلاع رسانی کنید و با مشتریان خود صادق باشید. می‌توانید در صورت بروز چنین مشکلی مقدمات بهداشتی را در فاز دوم انجام داده و اطلاع رسانی کنید.

در آخر…

آدام کلیف پس از طی مراحل بازگشایی، اظهار داشت كه علیرغم اقدامات جدیدی که در رستوران خود اعمال کرد به این نتیجه رسید که، “مشتریان کامل با قوانین بهداشتی آشنا شده و کاملا آن را در فضای رستوران رعایت می‌کنند”. این سرآشپز ایتالیایی بر این باور است که وقتی مشتریان شاهد توجه و اهمیت شما در رعایت نکات بهداشتی هستند احساس راحتی و امنیت می‌کنند.

در دوران قرنطینه مردم کاملا نا‌امید بودند و اعلام بازگشایی رستوران‌ها از طرف دولت بسیار برایشان خوشحال‌کننده بود و در آن زمان رستوران‌ها با هجوم مردم روبرو بودند. اینجا است که جلب اعتماد مشتریان بعد از مساعد شدن اوضاع از نکات مهمی است که باید به آن توجه شود.

مت آبرگل نیز به همین ترتیب احساس می‌کند که یک خوش بینی محتاطانه همراه با سازگاری و عقل سلیم بهترین نگرش است: “ما در تلاش هستیم تا از بهترین قضاوت خود استفاده کنیم. همه مجبورند ماسک بپوشند، دمای بدن هر فرد اندازه‌گیری می‌شود. ما فقط می خواهیم با توجه به شرایط موجود مراقب باشیم و از همه محافظت کنیم”.

 

منبع: lightspeedhq

Total
0
Shares
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Previous Post
ترفندهای دور زدن تحریم گوگل پلی

ترفندهای دور زدن تحریم گوگل پلی

Next Post

ترفندهای ساده جالب

Related Posts