آینده مراکز خرید و پنج تغییر اساسی که مالکان و خرده فروشان باید انجام دهند(2)

مراکز خرید

 

مراکز خرید برای رشد و بقا در دوران مدرن باید روی چه مواردی تمرکز بیشتری داشته باشند:

مراکز خرید

زمانی مد بود که راننده ها مردم را دسته دسته به مراکز خرید می آوردند. از نظر تاریخی ، برخی از مراکز تجاری 60 درصد از فضای کف خرده فروشی را به کالاهای مد اختصاص می دادند. به ندرت با ظهور رویکرد به لباس پوشیدن ، و همچنین افزایش چشمگیر فروشگاه های آنلاین ، بسیاری از برندها فروش محصولات خود را در بازار خرده فروشان تعطیل کردند.

سپس همه گیری و قرنطینه نیز باعث بسته شدن بیشتر مراکز خرید شد، ولی همانطور که مشاهده میکنیم پس از همه گیری کرونا خرید مد چشمگیر بوده است و بازار مد به لطف بازاریابی وتجارت آنلاین دوباره فعال است.

 

واقعیت های کلیدی که طی مقاله قبلی به آن پرداختیم :

 1. تمرکز بر امنیت و راحتی

مرکز خرید جدید، باید به دقت میل مشتری را به تعامل اجتماعی با درنظر گرفتن نیاز آنها به یک تجربه خرید آسان و راحت متعادل کند.  خرده فروشان و مالکان نیاز دارند با یافتن راه های ابتکاری برای تنظیم نحوه سازماندهی ، نگرانی های مشتریان را برطرف کنند، فروشگاه های آنها ، با مشتریان تعامل داشته باشند ، هزینه های پرداختی مشتریان را دریافت و محصولات را به نحوی مطلوب تحویل  دهند.

 1. ضرورت تجدید نظردر مورد نقش فروشگاه ها :

خرده فروشان باید به اندازه و تعداد فروشگاههایی که با فروشگاههای آنها مطابقت دارند توجه کرده و در نحوه ارائه و فروش محصولات تجدید نظر کنند. دیگر روش های سنتی جوابگوی اقتضای جامعه مشتریان نیست و بجای آن از روش های نوین و مراکز خرید با رویکردهای جدید استقبال می کنند.

سلیقه و نیازهای مشتریان امروز را مورد ارزیابی قرار دهند، بی توجهی به نیاز روز جامعه موجب حذف فروشگاه های ضعیف تر و تمرکز بر روی برندهای محبوب ،نمایشگاه و تجربه های پاپ آپ شده است. دیگر مصرف کنندگان به مراکز خرید فقط به قصد خرید نمی آیند. خواسته مشتریان تغییر کرده، آنها در حال حاضر می دانند که چه می خواهند.

 

طبق پنج مورد اساسی موثر در جذب دوباره مشتریان به مراکز خرید که در مقاله قبلی مطرح کرده بودیم در ادامه این مقاله به سه مورد پایانی می پردازیم. باماهمراه باشید

 1. غذا گزینه ای جذاب برای جذب و به آغوش کشیدن دوباره مشتریان

مراکز خرید

دنیای دیجیتال، فضاهای مجازی و آنلاین موجب این شده که مشتریان امروزه نیاز شدیدی به تعاملات اجتماعی در خود احساس کنند. این یعنی شما با ایجاد فضاهایی که سبب ارضای نیاز به تعاملات اجتماعی مشتریان میشود، می توانید روندی پویا در جذب مشتریان به مرکز خریدتان داشته باشید.

هرچند طبق یک نظرسنجی انجام شده هفتاد و دو درصد افراد در طی همه گیری  به نظرسنجی ها اینگونه پاسخ داده اند که برای خرید پوشاک، عمدتا خرید آنلاین انجام داده اند امافقط 55 درصد انتظار می رود که چنین کاری را در جهان پسا همه گیر انجام دهند. این بدان معنی است که مراکز خرید باید گزینه دیگری پیدا کنند که نقش جاذبه اصلی را انجام دهد.

یکی از آن گزینه های منجی و مهیج غذا است. به عنوان یک تجربه اجتماعی و رفاهی ، صرف غذا برای شما جذاب است. چرا که لحظاتی مفرح و دلپذیر را در فضایی اجتماعی برای مشتریان در کنار دوستان و خانواده شان ایجاد میکند. و این روشی است که به صورت آنلاین مشتریان نمی توانند از تجربه و لذت آن برخوردار شوند ، و مستلزم حضور مشتری در مراکز خرید می باشد.

پس درنتیجه مراکز خرید باید با ارائه امکانات رفاهی اجتماعی بر جذابیت خود بیفزایند، تا موجب تشویق و جذب دوباره مشتریان خود و چه بسا مشتریان بیشتر برای دوران پسا همه گیری کروناویروس شوند.

نسل بعدی گزینه های غذایی درمراکز تجاری، نوآوری های مهیجی را برای ما به ارمغان خواهند آورد، مانند سالن های غذا با حضور سرآشپزها، افزایش گزینه های بیشتر نوشیدنی ها، یا چندین رستوران زنجیره ای در مناطق مشترک، شرط این است که صاحبان کسب و کار اراده کنند، تقاضا را برانگیخته و دلیل جدیدی برای بازدید مشتریان ایجاد کنند.

 

 1. فن آوری را در آغوش بگیرید

هیچ اجتنابی وجود ندارد، شما نمی توانید نسبت به این موضوع بی اعتنا باشید یا آن را نادیده بگیرید، چرا که امروزه در دنیای مشتریان تقاضای دیجیتالی شدن کسب و کارها را دارند، اگر این از قبل خیلی مشخص و آشکار نبود ، همه گیری آن را متبلور ساخت.

مراکز خرید

همه گیری ثابت کرده است، خرده فروشانی که استفاده از ابزارهای دیجیتال برای تعامل با مشتریان را نادیده می گیرند به راحتی در بازار ماندگار نخواهند بود.

در طول همه گیری  COVID-19 درصد خریدهای آنلاین به دلیل محدودیت تردد و قرنطینه به شکل قابل توجهی افزایش یافت. بنابراین با محبوبیتی که روشهای آنلاین در جامعه مصرف کنندگان ایجاد کرده است جای تعجب نیست که انتظار داشته باشیم در پسا دوره همه گیری کرونا نیز درصد قابل توجهی از افراد خریدهای آنلاین داشته باشند.

به یاد داشته باشید در تجارت آنلاین، مزیت هایی چون ایجاد سهولت و ایمنی در روند خرید برای مشتریان، موفقیت و محبوبیت برند شما را رغم میزند. چراکه مشتری اهمیتی که شما برایش قائل می شوید را به راحتی درک میکند.

فناوری ها با سرعت بالایی در حال رشد هستند. پس نیاز است همچنین کسب و کارتان را با فناوری های روز دائما به روز و سازگار کنید چرا که با همه گیری کرونا ویروس این موضوع روشن شد که آینده جهان، به پیوند با جهان تجارت الکترونیکی رغم خواهد خورد.

خرده فروشان باید یک صفحه از اولین شرکت های دیجیتال بگیرند. مراکز خرید و خرده فروشان برای به حداکثر رساندن بهره وری باید از ابزارهای دیجیتالی استفاده کنند، همچنین کارآیی و یک تجربه جذاب و پویا ایجاد کنند.

طیف وسیعی از نوآوری های دیجیتالی را فعال کنید

این موارد شامل فناوری هایی هستند که تجربه خرید مشتری در مراکز خرید با آن پیشرفت می کنند از جمله:

 • آزمایش و شبیه سازی محصول با استفاده از AR و فناوری های VR
 • استراتژی توزیع که می تواند در 24 ساعت یا کمتر تحویل دهد
 • مغازه های پاپ آپ برای نمایش ویترین جدید محصولات به صورت حضوری و آنلاین
 • خدمات دربان آنلاین ، دیجیتالی شده است

پاساژ:

 • برنامه هایی برای ساخت قرار ملاقات مشتریان در فروشگاه ها
 • تجربه های “Instagrammable” (البته با هشتگ های سفارشی)
 • ابزاری که سفارشات آنها را ثبت می کند
 • پارکینگ اختصاصی در حاشیه خیابان

 

مراکز خرید دیگر نمی تواند صرفاً مرکز خرید باشند

5. هدف جدید و چند منظوره شوید

برای وسایل ضروری روزانه، مواد غذایی، نانوایی ، داروخانه، مصرف کنندگان به طور فزاینده ای فروشگاه تک فروشی را ترجیح می دهند. افراد برای خرید مورد نیاز روزمره شان معمولا مراکز محلی نزدیک به محل سکونت که یک منظوره است را انتخاب میکنند چراکه براساس نیاز آنها دیرتر از مراکز خرید نیز بسته می شوند و کاربردی ترند.مراکز خرید

این یعنی اینکه صاحبان کسب و کار باید بیشتر کار کنند، خلاقیت به خرج داده و با کمک نوآوری و به کار گرفتن استراتژی های نوین به مشتری ها دلیل بازدید بدهند.  به طور مثال فقط یک مجموعه عالی از گزینه های غذایی، موثر و برای مشتریان جذاب است.

امکانات رفاهی و اطمینان دادن به مشتری برای محافظت بهداشت عمومی مردم و خلاقیت در جذب مشتری، باعث تجربه هایی پویاتر برای خریداران شده در نتیجه این موجب افزایش بازدید و ترغیب مشتریان به گذراندن وقت بیشتر در فروشگاها شده که در نهایت باعث افزایش بهره وری درآمد مراکز خرید می شود.

پیشرو های این کسب و کار در حال ایجاد استراتژی هایی هستند، برای ایجاد فضاهایی با کاربرد مختلط با هم اعم از مسکونی ، اداری ، تفریحی، اوقات فراغت ، سلامتی و موارد دیگر.

در مورد ایجاد فضاهای اتاق نشیمن در مراکز خرید برای حرف زدن و تعامل بیشتر مردم با یکدیگر فکر کنید این می تواند گزینه جالبی باشد. همچنین ملاقات و معاشرت، یا ساخت مفهوم رجوع به مراکز خرید به منظور اهدافی چون سلامت، که شامل کلینیک ها ، داروخانه ها و خدمات درمانی می شود.

اگر مرکز خرید یا فروشگاهی نتواند چیز خوبی ارائه دهد تجربه نشان داده ، دلیلی جز خرید برای رفتن به آنجا وجود ندارد که آن هم به دلیل جامعه محصور و عملکرد پایین مرکز خرید به زودی در مقابل خرید آنلاین منسوخ خواهد شد. و مصرف کنندگان به سمت پروژه های جدید با کاربرد مختلط اعم از خرید همراه با اوقات فراغت و سرگرمی کشیده خواهند شد که تعاملات اجتماعی را برای آنان در پی دارد.

بنابراین “مرکز خرید آینده “چگونه به نظر می رسد؟

COVID-19 باعث انجام و تسریع نوآوری در بین خرده فروشان و مالکان مراکز تجاری شده است. این یعنی مراکز خرید در آینده همان مراکز خرید والدین شما نخواهد بود. مرکز خرید سنتی در دهه 1960 متولد شد تا به یک جمعیت حومه خدمات دهد. جامعه تغییر کرده و آن فضاها منسوخ شده اند.

مراکز خرید

بیش از همه ، مراکز خرید باید به مکانی جدید برای ملاقات افراد جامعه تبدیل شود، مقصدی چند منظوره که فعالیتهای گسترده اوقات فراغت و همچنین سایر کارها ، مانند امکانات رفاهی اداری ، مسکونی و فرهنگی ارائه می دهد. مغازه ها باید با سایر کاربردهای مکمل ترکیب شده باشند و به بازدیدکنندگان یک تجربه تعاملی که در آن کل محیط وارد بازی می شود بدهند.

یک چیز عالی وجود دارد آن هم اینکه فرصتی برای نوآوری است. همانطور که می دانیم عملکرد “مراکز خرید” برای همیشه تغییر خواهد کرد، احتمالاً تا جاییکه که  نیاز به آن داشته باشیم که نام جدیدی برای آن درنظر بگیریم. این یک رونق خواهد بود، مراکز خرید فضایی که مردم در آن زندگی می کنند ، کار می کنند، تفریح می کنند ، و همچنین قرار ملاقات می گذارند و غذا و نوشیدنی می خورند.

با همه اینها باید دید تا چه مدت ما نیاز به حفظ فاصله اجتماعی خواهیم داشت این کاملا آشکار است که مراکز خرید در آینده ای نزدیک تغییر چشمگیری خواهند داشت و همان مراکز خرید پیشین نخواهند بود.

باتشکر از همراهی شما، موفق و پیروز باشید

Total
0
Shares
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Previous Post
مراکز خرید

آینده مراکز خرید و پنج تغییر اساسی که مالکان و خرده فروشان باید انجام دهند(1)

Next Post
برد برد

نگرش برد برد چیست؟

Related Posts

محدودیت‌های ترافیکی عید فطر در خراسان رضوی |خروج خودروهای بومی از مبادی خروجی مطلقاً ممنوع است

خروج خودروهای بومی از مبادی خروجی مطلقاً ممنوع است رئیس پلیس‌راه خراسان رضوی از ممنوعیت خروج خودرو‌های بومی…
ادامه مطلب