5 خوراکی ارزشمند در فرهنگ غذای مدیترانه ای

غذا

آشنایی با فرهنگ غذای مدیترانه‌ ای. کشورهای کرانه‌ی دریای مدیترانه، به دلایل جغرافیایی و آب‌و‌هوای معتدل و آفتابی نسبتا مشابه، سبک مشابهی از آشپزی را پیدا کرده‌اند. دلیل دیگر این مشابهت رابطه‌ی تجاری این کشورهای باهم از سالیان دور است.

فلافل، حمص، شاورما، ران مرغ ترکی، خوراک‌ها و خورش‌های مراکشی. به نظر می‌رسد این غذاها شباهتی باهم نداشته باشند. این طور نیست: همه‌شان به خاطر دریای مدیترانه به هم گره خورده‌اند و در دسته‌ی غذاهای مدیترانه‌ای جا گرفته‌اند. غذاهایی جذاب، معمولا سبک، کبابی‌شده، با بوی خوش روغن زیتون بکر. غذاهایی رنگارنگ از انواع سبزیجات معطر و خوشمزه و تازه، نماینده‌ی ساحل‌ آفتابی و مرطوب و سرخوش مدیترانه‌ ای.

شاید برایتان جالب باشد بدانید معمولا یک بشقاب مدیترانه‌ ای از چه ترکیبی تشکیل می‌شود و کدام خوراکی‌ها در آن کمتر و کدام بیشترند:

 زیتون و روغن‌زیتون:

در این منطقه‌ی جغرافیایی، درخت‌ زیتون، درختی رازآلود که با فرهنگ و اسطوره پیوند خورده، فراوان است. از روغن زیتون در انواع غذاهای مدیترانه ای به عنوان روغن برای پخت‌وپز و یا سس و چاشنی برای غذا استفاده می‌شود. استفاده از میوه‌ی زیتون هم برای مزه‌دار کردن غذا متداول است.

گندم:

بشر حدود ده‌هزار سال پیش برای اولین بار از گندم در غذا استفاده کرد و پنج‌هزار سال قبل از میلاد گندم به غذاهای مناطق مدیترانه‌ای راه پیدا کرد.  دو هزار سال پیش در  امپراطوری روم باستان که شامل کل این منطقه می‌شده ‌است، نان گندم نقشی حیاتی در تغذیه داشته است. امروزه گندم به صورت نان، پاستا و فرآورده‌های آردی در غذای مدیترانه ای نقشی اساسی دارد.

صیفی‌جات، سبزیجات و دانه‌ها:

طراوت و تازگی غذاهای مدیترانه ای از تنوع بالای این موادغذایی، بسته به فرهنگ و عادت هر کشور، در وعده‌هاست. به طور کلی بادمجان، گوجه‌فرنگی، پیاز، قارچ، بامیه، خیار، انواع سبزیجات سبز و برگ‌ها به فرم‌های مختلفی چون پخته، کبابی، پوره و تازه را می‌توان در این نوع آشپزی دید.

گوشت:

مصرف گوشت در این نوع آشپزی به‌ندرت اتفاق می‌افتد، چون به دلیل شرایط منطقه‌ای، پرورش حیواناتی مثل گاو کمتر است. گوشت غذاهای مدیترانه ای معمولا گوشت گوسفند، بز، خوک و مرغ به صورت کبابی است. از شیر گوسفند و بز هم معمولا به صورت ماست و پنیر در غذا استفاده می‌شود.

غذاهای دریایی:

در منطقه‌ای که بر محوریت وجود یک دریا شکل گرفته، مواد غذایی دریایی به وفور یافت می‌شود و تامین پروتئین غذا از این راه است.

هر کدام از کشورهای مدیترانه‌ ای، این مواد غذایی را براساس سبک و ذائقه‌ی خود با هم مخلوط و با معجزه‌ی آشپزی به غذا تبدیل می‌کنند. سبکی و سالمی غذاهای مدیترانه‌ ای لذتبخش است. یک غذای راحت مدیترانه ای امتحان کنید و از حال‌و‌هوای ساحل مدیترانه لذت ببرید.

منبع: مجله غذایی اسنپ فود

Total
0
Shares
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Previous Post
رنگ

روانشناسی رنگ در اشعار سهراب سپهری ( قسمت 2 )

Next Post
اپل و فیسبوک

تنش‌ اپل و فیسبوک از اختلافات شخصی نشأت می‌گیرد

Related Posts